Pohodlné sedenie na balkóne: ako si môžete priestor zútulniť?

04.04.2024, ABC-bývanie.sk | Hobby, relax, voľný čas

Vlastníte nehnuteľnosť či byt, ktorý má balkón s príjemným výhľadom? Vykúzlite z neho svoju vlastnú vonkajšiu oázu pre relax a vyťažte z tohto priestoru maximum. Základom je pohodlné sedenie, pričom platí – čím menej metrov štvorcových, tým väčší dôraz treba klásť na výber správneho nábytku.

Balkon-sedenie-1-X.jpg


Závesné kreslo či hojdacia sieť

Vedeli ste, že hojdanie má množstvo upokojujúcich účinkov a môže zohrať úlohu pri znižovaní hladiny stresového hormónu? Výmera balkónov však zvyčajne nedovoľuje siahnuť po štandardnej hojdačke, alternatívou je preto hojdacia sieť alebo závesné kreslo.

Montáž je pomerne jednoduchá. Spočíva v zavesení kresla na háčiky pripevnené k stropu, v prípade brazílskeho kresla, pričom montážne prvky bývajú súčasťou balenia, alebo siahnite priamo po modeli s rámom, tzv. vajíčku.


Súprava záhradného nábytku

Ak si radi vychutnávate na balkóne kávu a občerstvenie, pridajte sem aj súpravu záhradného nábytku. Zväčša sa skladá z rohovej pohovky, taburetu, kávového stolíka a súpravy vankúšov. Záleží však aj na veľkosti priestoru, na trhu nájdete i malú záhradnú zostavu pre dve osoby.

Pokiaľ ide o materiál, ideálnou voľbou pre balkóny je nábytok z polyratanu, a to vďaka jeho jednoduchej údržbe. Mäkké vankúše zabezpečia pohodlie pri sedení, obávať sa nemusíte ani ich životnosti. Skvelou voľbou sú obliečky na vankúše z polyesterovej priadze, ktorá je odolná voči intenzívnemu používaniu aj UV žiareniu. Odolnosť voči vode a jej prenikaniu dovnútra zabezpečuje impregnácia.

Tip: Pri nepriaznivých poveternostných podmienkach použite ochranný kryt na záhradný nábytok.

Balkon-sedenie-2-X.jpg


Doplnky pre útulný balkón

Keď ste už maximalizovali potenciál na sedenie, prinášame ešte niekoľko tipov, ktoré priestor zútulnia, a pri relaxácii či posedení s priateľmi a rodinou sa budete na balkóne cítiť naozaj príjemne.

Pridajte zeleň: rastlinky nielenže zútulnia balkón, ale niektoré druhy plnia aj úlohu prírodnej čističky vzduchu. Či už pôjde o okrasné balkónové kvety, stálozelené rastliny alebo bylinky, ktoré neskôr využijete v kuchyni, je len na vás.

Náladové osvetlenie: pridajte dekoratívne osvetlenie, napríklad vo forme svetelnej reťaze. Omotáte ju okolo nábytku alebo pozdĺž zábradlia, ktoré vytvára romantickú náladu a umožní vám užívať si chvíle na balkóne aj večer.

Vankúše a deky: pre maximálne pohodlie pridajte aj niekoľko vankúšov, ktoré budú zároveň dizajnovým prvkom. Chýbať by nemala ani teplá deka pre chladnejšie večery.

Foto: Streltsova Anna / Shutterstock.com, Dimasik_sh / Shutterstock.com

Podobné články