Tipy, ako si vybrať vianočný stromček bez stresov a zhonu

04.12.2018, Katarína Selecká | Hobby, relax, voľný čas

Tradičným symbolom Vianoc je živý vianočný stromček. Vytvorí správnu atmosféru a prinesie domov omamnú vôňu prírody. Nechajte sa inšpirovať praktickými tipmi, ako si vybrať vianočný stromček bez stresu a ako ho správne skladovať, aby vám vydržal svieži a zelený až do Vianoc.

 Hornbach-Vianoce-stromcek-1-X.jpg


Dokonale vyrastený strom

Pri výbere vianočného stromčeka je dôležité zvoliť správny druh. Každý druh živého vianočného stromčeka má iné vlastnosti. Smrek patrí medzi najlacnejšie stromy, ale rýchlo opadáva. Borovica má dlhé ihličie, ale nemá také husté konáre. Koruna borovice môže byť veľmi riedka, stromček sa môže nakláňať na stranu alebo byť z jednej strany holý. Medzi najkrajšie vianočné stromčeky patria jedle, ktoré neopadávajú, sú symetrické a rovné.

"Najväčší záujem je o dánske jedle Nordmann Gold. Majú krásny pravidelný tvar a bohaté ihličie, ktoré až tak nepichá. Jedle sú odolnejšie voči teplotným zmenám, preto vydržia dlhšie a v miestnosti takmer neopadávajú," hovorí Daniel Brychta, odborník z oddelenia záhrad v hobbymarketoch Hornbach. "V porovnaní so smrekom alebo s borovicou je jedľa o niečo drahšia. Dánsku jedľu s výškou 110-150 centimetrov dostane v Hornbachu za 19,90 eura," dodáva.


Pestovanie bez zaťažovania prírody

Pri živých vianočných stromčekoch je dôležité poznať ich pôvod. Jedle Nordmann Gold pochádzajú z dánskych plantáži, pestujú sa v blízkosti fjordov a vďaka vlhkosti nepresychajú. Stromy sú sýtozelené, husté, krásne rovné a symetrické. Konáre sú pravidelné a husté a ihličie neopadáva. "Pri pestovaní týchto stromčekov nebola použitá žiadna chémia zaťažujúca prírodu. Naopak, lesné plochy boli cielene zachované pre ďalší rast," vysvetľuje D. Brychta.


Správna veľkosť pre každého

Veľkosť stromčeka sa meria od podlahy až po špičku. "Kým rodiny s deťmi ocenia väčší stromček, starší ľudia preferujú menšie stromy. Hornbach ponúka živé stromčeky v rozličných veľkostiach od 110 až do 270 cm. Umelé dokonca už od 90 cm do 300 cm," pokračuje D. Brychta.


Kvalita, čo vydrží

Vianočný stromček si môžete kúpiť aj mesiac pred Vianocami, ale aby vydržal, treba vedieť, ako ho uskladniť. Uložte ho na chladnom a tmavom mieste, ideálne do pivnice alebo garáže. Aby nevyschol a zostal prirodzene zelený, musí stáť vo vode, ktorá môže dosahovať až k spodným vetvičkám. "Vianočný stromček nedávajte na slnko alebo k radiátoru. Keď ho budete chcieť ozdobiť, postavte a pripevnite ho do stojana so zásobníkom vody, vďaka čomu zostane dlhšie čerstvý a zelený," radí D. Brychta.

Hornbach-Vianoce-stromcek-2-X.jpg


Online nákup stromčeka

Ak bývate v byte a nemáte pivnicu či garáž, kúpte si stromček až pár dní pred Vianocami. V predvianočnom zhone padne vhod možnosť nákupu stromčeka online s možnosťou doručenia domov alebo do predajne podľa vášho výberu. "Odrezané vianočné stromčeky sú v online predaji už od konca novembra a stoja rovnako ako v predajniach. V cene je navyše zahrnuté aj frézovanie kmeňov na jednoduchšie vloženie do stojanov," dopĺňa D. Brychta

Foto: Hornbach

Podobné články