Viete, aké je tajomstvo dobrého vína? Je to tak trochu alchýmia

19.10.2022, ABC-bývanie.sk | Hobby, relax, voľný čas

Viete, pri akej teplote by sa malo uskladňovať víno? Je to tak trochu alchýmia. So stúpajúcou teplotou sa z vína uvoľňuje viac arómy. Výsledkom je aj zvýraznenie alkoholu, čo sa na chuti vína podpisuje nepriaznivo.

"Dobrodružstvo je šampanským vínom v našom živote."
(Gilbert Keith Chesterton)

O víne ste toho už počuli asi dosť. Napriek tomu zrejme nie každý vie, v čom spočíva tajomstvo dobrého vína. Premýšľate? Teplo, teplejšie, prihorieva, je to teplota! Kľúčovým faktorom, ktorý ovplyvňuje vôňu aj chuť vína, je teplota skladovania a podávania.

Vino-chladnicka-3-X.jpg


Ideálna teplota na uskladnenie vína

Čím je teplota vyššia, tým viac arómy sa z vína uvoľňuje. Zvýšená teplota má za následok aj zvýraznenie alkoholu vo víne, čo zasa nepriaznivo ovplyvňuje chuť vína.

Teplota, pri akej by ste mali víno skladovať, sa líši vzhľadom na jeho druh. Napríklad červené víno sa servíruje pri vyššej teplote ako biele. Bielym vínam zase prospieva nižšia teplota najmä preto, že majú ovocný nádych a nižšia teplota zvýrazní sviežosť vína. Červené vína sú ťažšie a podávajú sa o niečo teplejšie, pretože vyššia teplota im neumožní plne rozvinúť špecifickú vôňu a chuť.

Najjednoduchší spôsob, ako sa postarať o ideálnu teplotu vína, je skladovať fľaše v chladničke na víno – známej aj ako domáca vinotéka.

Aké sú odporúčané teploty pri servírovaní vína?

  • šampanské vína a šumivé vína: 5-8 °C
  • biele sladšie vína a dezertné vína: 8-12 °C
  • biele suché vína: 9-11 °C
  • ružové vína: 10-13 °C
  • ľahšie červené vína: 12-15 °C
  • ťažšie červené vína: 15-18 °C


Zopár praktických rád na záver

  • Ak je víno je príliš teplé, ponorte ho do studenej vody a pridajte trošku ľadu. Táto zmes schladí fľašu efektívnejšie ako samotný ľad, pretože zväčšíte plochu skla, ktorá je v kontakte s chladiacou zmesou. Červené víno sa vám ochladí zhruba za desať minút a šampanské za pol hodiny.
  • V prípade, že je víno príliš studené, prelejte ho do nádoby opláchnutej v teplej vode alebo ho krátko ponorte do vedra s teplou vodou.
  • Nie každý si môže dovoliť vínnu pivnicu, preto fľaše vína väčšinou skladujeme v chladničke. Avšak iste sa vám už stalo, že ste potrebovali vychladiť niekoľko fliaš vína naraz, ale chladničku ste už mali plnú. Ideálnym riešením na skladovanie vína je preto špeciálna chladnička na víno.
  • Či už sa rozhodnete pre voľne stojacu domácu vinotéku, alebo vstavanú vinotéku, môžete si byť istí, že vášmu priestoru dodá štýl a vášmu vínu tú pravú chuť. Domáce vinotéky vám umožnia nastaviť teplotu a ponúkajú veľký priestor. Navyše, umožňujú skladovať fľaše uložené vodorovne, čo predstavuje ideálnu polohu na dlhšie uskladnenie vína s korkovým uzáverom. Vďaka vodorovnej polohe fľaše zostane korok vlhký a jeho veľkosť ani priľnavosť k fľaši sa nezmenia.

Foto: Pixabay

Podobné články