Zdravie sa nám ochotne odvďačí, ak sa oň dobre a pravidelne staráme

14.12.2016, ABC-bývanie.sk | Hobby, relax, voľný čas

Zdravý životný štýl je akiste sen nejedného z nás. Žiť zdravo je dnes moderné, sú toho plné časopisy aj internet. Život je však rýchly a nie vždy sa podarí naskočiť na zdravý štýl na prvýkrát.

Žiť zdravo je prosté aj zložité zároveň. Návody, ako sa k tomu dopracovať, sú na internete, v časopisoch aj literatúre. Informácií o zdravom životnom štýle je viac ako dosť, a tak je vcelku jednoduché vybrať si ten správny recept, návod a postup. Stačí len chcieť a začať. Neľahké to začína byť vtedy, keď si nový spôsob života máme osvojiť a pokračovať v tom deň čo deň. Lebo výsledky sa nedostavia okamžite. A to býva problém.

38b-Shutterstock_109336109-1-X.jpg

Zdravie sa nám odvďačí, ak sa oň staráme. Dobrá životospráva, dostatok pohybu, hodnotná strava a kvalitný spánok, to všetko organizmus vníma a reaguje pozitívne. Na sklonku starého roku si mnohí dávajú predsavzatie, že po sviatkoch začnú pravidelne športovať a starať sa o svoje zdravie. Podstatné je v tomto odhodlaní vytrvať.

Ľudské telo je zložitý stroj, a tak by si každý mal zvoliť také fyzické aktivity, aké mu vyhovujú. Ak má niekto prevažne sedavé zamestnanie, dôležité je vyvážiť túto jednostrannú záťaž vhodným pohybom či športom. Myslieť treba aj na sedenie pri práci a vybrať si tú správnu, čo najlepšiu stoličku.


Ako sa dobre vyspať

Osobitnou kapitolou je spánok. Spať by sme mali na kvalitnom lôžku, aby sme ráno vstávali naozaj svieži a odpočinula si aj chrbtica. Odborníci radia urobiť z výberu matraca akciu, pri ktorej vyskúšame viaceré druhy s rozličnou výškou, tvrdosťou či podkladom, aby sme našli ten najvhodnejší. Netreba zabudnúť ani na kvalitný vankúš.

O tom, ako spíme, nerozhoduje však iba lôžko, ale aj prostredie. Spálňu treba pred spaním vyvetrať a v zime v nej primerane stlmiť kúrenie. V mestách býva problémom pouličné svetlo, ktoré v noci preniká do miestnosti. Sú ľudia, ktorých trápi nedostatok melatonínu, hormónu spúšťajúceho nočný cyklus regenerácie organizmu, a na spánok potrebujú úplnú tmu. Spať preto treba pri zatiahnutých žalúziách na okne.


Spánok je pre organizmus dôležitá práca

Poruchy spánku sužujú na Slovensku podľa lekárov polovicu obyvateľov. Kto ráno nevstane dostatočne odpočinutý, ten tým trpí po celý deň. Najvýdatnejší spánok je pred polnocou, potom prechádza do plytšej fázy a vzápätí je zasa hlboký. Tak by to malo byť. Pravda, niekto spí tak čujne, že ho prebudia aj tiché kroky iných ľudí hoci na korkovej podlahe.

Človek prespí priemerne tretinu svojho života. Spánok je dôležitá fáza fungovania organizmu, preto by sme si malí líhať aj primerane unavení. Určite nie je veľmi rozumné dať si "šlofíka" večer pri telke, hoci je to vcelku bežné. Lepšie je upokojiť si myseľ čítaním či jemne sa unaviť prácou, na ktorú cez deň niet kedy. Trebárs i namontovaním nábytkového kovania, čo je nenáročná činnosť na uzavretie rušného dňa. Aj sa potom lepšie vyspíte, aj budete doma za dobrého.

Foto: Shutterstock

Podobné články

 • Bikesharing v Bratislave zdražie, pribudne aj mobilná aplikácia

  BA-bikesharing-Refresher-2-X.jpg

  Testovacia prevádzka zdieľaných bicyklov v Bratislave sa končí. Od 1. apríla 2019 začne platiť nový cenník s vyššími cenami pre cyklistickú sezónu 2019.

 • Aké sú výhody porovnávania cien tovaru každodennej aj dlhodobej spotreby?

  shutterstock_192063296-2-X.jpg

  Listovanie papierovými letákmi sa stáva minulosťou, je ťažkopádne a neprehľadné. Následný odpad navyše zaťažuje domácnosti aj prírodu, pričom jeho likvidáciu platia všetci občania. Podstatne šikovnejšia je alternatíva – internetové porovnávanie cien potravín, drogérie, kozmetiky, oblečenia, nábytku a ďalšieho tovaru na Zlacnene.sk.

 • Tipy, ako si vybrať vianočný stromček bez stresov a zhonu

  Hornbach-Vianoce-stromcek-3-X.jpg

  Tradičným symbolom Vianoc je živý vianočný stromček. Vytvorí správnu atmosféru a prinesie domov omamnú vôňu prírody. Nechajte sa inšpirovať praktickými tipmi, ako si vybrať vianočný stromček bez stresu a ako ho správne skladovať, aby vám vydržal svieži a zelený až do Vianoc.

 • Bývanie a život v USA: rýchle rady, na ktoré nesmiete zabudnúť

  USA-Futurino-2-X.jpg

  Dostali ste skvelú pracovnú ponuku priamo z USA a zvažujete svoju rodnú zem zameniť za Spojené štáty americké? Alebo ste sa rozhodli na niekoľko mesiacov vycestovať za veľkú mláku či kúpiť si dovolenkovú nehnuteľnosť? Nezabúdajte potom, že nielen jazyk, ale aj zvyky, kultúra a tradície sú v Amerike iné ako na Slovensku.

 • Chcete sa o sebe dozvedieť viac? Všimnite si trebárs to, ako bývate

  Velux-Seocentrum-2-X.jpg

  Často hodnotíme ľudí a svoje okolie podľa vzhľadu, oblečenia a doplnkov, ktoré sú ich súčasťou. Isteže, výpovedná hodnota týchto vecí sa poprieť nedá, no skúsili ste niekedy odhadnúť charakter človeka na základe interiéru a toho, v akých podmienkach žije a ako vyzerá jeho byt či dom? Môže to byť zaujímavé zistenie.

 • Ako treba správne reklamovať tovar objednaný cez internet

  11c shutterstock-money-104533877-XX.jpg

  Cez internet nakupuje viac ako 90 percent jeho používateľov. Nie každý nákup je však vydarený, niekedy sa k nám dostane poškodený alebo nefunkčný tovar, ktorý z rozličných dôvodov nemôže slúžiť svojmu účelu. Čo robiť?