Zdravie svojho psíka ovplyvníte aj tým, čím ho budete kŕmiť

21.04.2022, ABC-bývanie.sk | Hobby, relax, voľný čas

Nie je jedno, či dávate vášmu miláčikovi kvalitné granule alebo také, čo boli práve v akcii v obchode. Každý pes potrebuje svoju dávku potrebných živín, ktorými sú bielkoviny, tuky, vitamíny a iné.

Vy ste ten, kto kŕmi psa, preto máte aj zodpovednosť za to, v akom zdravotnom stave váš miláčik je. Naučte sa preto rozlišovať, ktoré granule sú vhodné a ktoré nie. Ani vy predsa neskonzumujete potravinu, o ktorej viete, že má nevhodné zloženie. Naopak, kúpite si pokrm, o ktorom viete, že vás zasýti a dodá vám povedzme chýbajúce bielkoviny.

shutterstock_1621859356-pes-granule-1-X.jpg

Čo všetko dokáže krmivo pre psov ovplyvniť?

 • Má vplyv na kvalitu srsti, ktorá môže byť vďaka kvalitnému krmivu lesklá a zdravá.
 • Vie ovplyvniť kvalitu kostí a kĺbov, vďaka čomu môže aj starší pes behať a skákať po väčšinu dňa.
 • Prejaví sa na zdravotnom stave orgánov psíka, pretože kvalitnými granulami mu nezaťažujete črevá a pečeň.

Pri veľkej ponuke na trhu je niekedy ťažké rozlíšiť, či je to-ktoré krmivo kvalitné alebo nie. Ako teda nájsť tie najlepšie granule pre psov?


Čítajte zloženie

Najdôležitejšie je prečítať si zloženie. V kvalitných granuliach by popis ich nutričného zloženia nemal byť pridlhý, pretože krmivo by nemalo obsahovať žiadne látky navyše. Všimnite si, čo je napísané na prvom mieste. Veľa vám o granuliach napovie to, či je na prvom mieste uvedené mäso alebo nejaký typ obilnín.


Vyskúšajte najskôr menšie množstvo

Môžete kúpiť aj najkvalitnejšie granule na svete a napriek tomu sa stane, že vášmu psovi chutiť nebudú. Vždy je lepšie priniesť menšie množstvo. Vzorku dáte psíkovi ochutnať a jeho reakcia vám ukáže, či mu kúpiť celé vrecko alebo sa radšej poobzerať po inom type krmiva.


Pozor aj na farbu

Veľa ľudí si pri pohľade na farebné granule s prísľubom veľkého obsahu zeleniny myslí, že zelenina tam naozaj je. Nie je to tak. Kvalitné granule sú málokedy farebne odlíšené. Zväčša platí, že čím viac farieb, tým viac chemických látok je v krmive.

Foto: Zontica/Shutterstock.com

Podobné články

 • Viete, ako sa správne starať o chrup svojho domáceho maznáčika?

  Zuby-Haci-2-X.jpg

  Tak ako sa ľudia starajú o svoje zuby, aj majitelia domácich miláčikov by sa mali starať o ich zúbky. Odborníci odporúčajú pravidelnú starostlivosť vo forme denného čistenia chrupu, každoročnej zubnej prehliadky, kvalitné granule a výživové doplnky. Ďalšie informácie nám poskytla veterinárka MVDr. Zuzana Kamienová.

 • Pánske tričká: ako ich nosiť, aby ste vyzerali dobre a štýlovo?

  Tricka-WhitePress-2-X.jpg

  Rozhliadnite sa okolo seba. Zrejme uvidíte mužov, ktorí nosia voľné, staré alebo vyblednuté tričká. To vyvoláva otázku: možno vlastne v obyčajnom pánskom tričku vyzerať štýlovo? Odpoveď je: áno. Realita je taká, že môžete nosiť tričko a vyzerať skvele. Poradíme vám, ako na to.

 • Ako sa postarať o psíka na jeseň? Nebezpečenstvá stále číhajú

  Haci-2-X.jpg

  Dni sa krátia, listy menia farbu, vonku je čoraz chladnejšie. Príroda nás volá na prechádzky. Je jasné, že aj so psíkom, ak takéhoto priateľa máte doma. Viete však, aké nebezpečenstvá číhajú na vášho štvornohého miláčika?

 • Zaváranie: satisfakcia a zaslúžená radosť záhradkára z úrody

  Zavaranie-4-X.jpg

  Je jedno, či máte malú balkónovú záhradku, plné záhony v rozľahlej záhrade alebo sa dostanete k väčšiemu množstvu ovocia či zeleniny. Iste sa zhodneme, že zaváranie je najmä relaxom pri chystaní sladkých či slaných dobrôt na kuchynský stôl.

 • Neodýmový magnet: vec, ktorá vám doma zaručene nesmie chýbať

  Magnet-2-X.jpg

  Poznáte neodýmové magnety? Ide o najsilnejší druh magnetov, aký ľudstvo doposiaľ objavilo. Ako už napovedá samotný názov, je to zmes neodýmu, železa a bóru s označením NdFeB. Tieto magnety majú také široké využitie, že sa s nimi zrejme stretávate každý deň bez toho, aby ste o tom vedeli.

 • Postavte deťom domček na strome, šikovný majster to zvládne

  Domcek-na-strome-7-X.jpg

  Väčšina detí je dnes doslova pripútaná k obrazovkám –tabletov, smartfónov alebo televízorov. Chuť hrať sa vonku a prežívať bláznivé dobrodružstvá sa z detstva takmer vytratili.