Aby vás výmena kuchyne finančne nezruinovala, stačí pár zmien

27.10.2023, Pavol Hrabovský | Interiéry, domácnosť

Ak túžite po zmene v kuchyni, netreba sa hneď púšťať do veľkej renovácie. Pokiaľ vám kuchynský nábytok stále dobre slúži, stačí vymeniť alebo doplniť zopár drobností a efekt bude perfektný.

Skutočne veľkú zmenu do atmosféry v kuchyni a tiež do fungovania v nej prinesie doplnenie alebo výmena osvetlenia. Aktuálne sú veľmi trendy LED pásy zapustené do spodnej časti horných skriniek. Ak si vyberiete pás, ktorým sa dá regulovať intenzita jasu, budete mať vždy dostatočné svetlo pri práci v kuchyni aj príjemné prítmie počas pohodových chvíľ.

Oresi-kuchyna-1-X.jpg


Dobré svetlo

LED pásy ponúkajú oproti starším typom osvetlenia veľa výhod a navyše šetria náklady na elektrickú energiu. Majú takisto dlhšiu životnosť a dokážu vykúzliť vždy také svetlo, aké práve potrebujete. Pri výbere osvetlenia je okrem farby dôležité zohľadniť aj jeho výkon.

„Ideálne je použiť LED pás s nastaviteľnou teplotou svetla. Biele svetlo je vhodné na prácu cez deň, večer je pre svetelnú pohodu očí lepšie používať teplé tóny okolo 2 700 kelvinov. V bytoch, kde kuchyňa priamo nadväzuje na obytný priestor a býva aj zdrojom večerného osvetlenia, je to vhodnejšie,“ vysvetľuje Ladislav Jelen z kuchynského štúdia Oresi.


Stačí vymeniť jednu vec

Výmena pracovnej dosky je finančne aj časovo nenáročná, no želaný efekt zmeny je veľký. Okrem vizuálnej premeny určite prinesie aj väčšiu pohodu pri varení a ďalších prácach v kuchyni.

Finančne najdostupnejšie sú laminátové pracovné dosky. Sú odolné proti nárazom, poškriabaniu a oderom. Výrobcovia ponúkajú širokú paletu dekorov, hoci úplne reálny 3D vzhľad sa s laminátovou doskou, ktorá je v podstate pokrytá dekoračným papierom, nedá dosiahnuť.

„Dlhú životnosť, príjemný dotyk a unikátny vzhľad ponúkajú pracovné dosky z masívneho dreva. Sú o niečo drahšie, lebo sa vždy robia na mieru, na druhej strane vďaka tomu máte v kuchyni presne takú pracovnú dosku, akú potrebujete a aká sa vám páči,“ pokračuje L. Jelen.

Starostlivosť o drevo si vyžaduje o niečo viac času, približne raz za tri mesiace treba dosku naolejovať. Odmenou však bude v podstate neobmedzená životnosť a dokonalý naturálny vzhľad kuchyne.

„Pre milovníkov minimalizmu alebo industriálneho štýlu odporúčam betónovú pracovnú dosku. Je až neskutočné, čo dokáže s priestorom a jeho atmosférou urobiť tento materiál,“ hovorí L. Jelen.


V novom šate

Vaša kuchyňa vám usporiadaním naprosto vyhovuje. Skrinky aj kovania sú aj po rokoch v bezchybnom stave, vy však túžite po závane novoty a sviežosti. Táto dilema sa dá vyriešiť jednoducho – výmenou dvierok na nábytku.

„Obnovy a renovácie takéhoto druhu robíme často a radi, pretože sa tým šetria materiály, a teda aj životné prostredie. Samozrejme, majiteľ kuchyne tiež ušetrí, má pocit novej kuchyne za relatívne málo peňazí. A pritom môže za pár hodín úplne zmeniť celkový štýl alebo farebnosť kuchyne,“ poznamenáva L. Jelen.

Trochu viac roboty aj peňazí si bude vyžadovať zmena otvárania dvierok, pretože treba meniť aj kovania. Určite sa tým však zvýši štandard používania kuchyne a predĺži sa jej životnosť.


Svieža zástena

Najväčšiu plochu v kuchyni zaberá kuchynská zástena. Jej výmena teda logicky prinesie do kuchyne želanú zmenu. Podľa zvolenej farby dokáže priestor opticky zväčšiť alebo rozšíriť, v prípade potreby aj zmenšiť.

Materiál zas určí primárny tón v kuchyni a zároveň ovplyvní praktickosť a využiteľnosť priestoru. Dôležité je, aby zástena bola z materiálu odolného voči vode a teplu, nenasiakavá, farebne stála a ľahko udržiavateľná.

Trendom sú zásteny z kaleného skla, ktoré dodáva kuchyni dojem exkluzívnosti. Rovnako dobrú službu ako kalené sklo urobí v kuchyni veľkoformátový keramický obklad na stenu. Tieto materiály sa naozaj ľahko udržiavajú a bez zmeny vzhľadu vydržia celé roky.

Finančne i časovo veľmi príjemné riešenie je zástena bez obkladu, ošetrená špeciálnym náterom alebo stierkou. „Nevýhodou a výhodou zároveň je relatívne krátka životnosť takejto zásteny, pretože mastnoty a fŕkance sa z nej nedajú úplne očistiť. Pozitívne to však môže byť v tom, že pri novom nátere zmeníte farbu alebo jej odtieň a zase máte vynovenú kuchyňu,“ pokračuje L. Jelen.

Zlatou strednou cestou sú zásteny z laminátu – sú cenovo dostupné, robia sa v takmer nekonečných variáciách dekorov, takže sa dajú doladiť ku každej kuchyni. Ale pozor, nie je dobré ich umiestňovať za plynovú varnú zónu, pretože nie sú odolné voči tepelnému žiareniu.


Zamerané na detaily

Celkový dojem vždy dotvárajú detaily. Či už to bude nová polička, nové úchytky, batéria, drez alebo malé spotrebiče, prinesú do kuchyne nový vietor. Rýchlovarná kanvica, hriankovač či kávovar v pastelových farbách priestor zútulnia a rozihrajú, kovové doplnky mu zasa dajú nádych moderného luxusu.

„Kuchyňa má byť miesto, kde sa domáci dobre cítia, pretože je srdcom domova. Je teda ideálne, ak si ju zariadia podľa svojho cítenia a vkusu. V tomto sa podľa mňa žiadne obmedzenia nekladú,“ uzatvára odborník na kuchyne.

Foto: Oresi

Podobné články