Aj kuchyňa musí mať svoje IQ: ako správne rozmiestniť spotrebiče?

13.05.2022, Martin Paulík | Interiéry, domácnosť

Požiadavky na dizajn modernej kuchyne sa menia, ako sa vďaka technológiám menia aj spotrebiče. Tých postupne pribúda, pričom v súčasných riešeniach ide najmä o zabudované modely. Ako majú byť spotrebiče umiestnené, aby to v kuchyni dobre fungovalo a zároveň bola príjemným miestom pre život?

Kuchyna-spotrebice-1-X.jpg

 Ideálne riešenie: rúra na pečenie a mikrovlnná rúra v bezpečnej manipulačnej výške v kuchyni zostavenej z modelov Wood Point, Glam Face a Piqtory


 

Práve vstavané spotrebiče umožňujú kuchyni vyzerať kompaktne a jednoliato. Pomáhajú udržiavať ju prehľadnú a usporiadanú, vďaka čomu je ostrovom rodinnej pohody. Aktuálne sa do kuchýň často integruje aj práčka alebo kombo so sušičkou, čím vzniká viac priestoru v kúpeľni.

Ako všetky spotrebiče umiestniť tak, aby sa s nimi dobre pracovalo, boli bezpečné a zároveň celá kuchyňa vyzerala dobre? „Podmienkou plynulého a pohodlného pohybu v kuchyni je účelné usporiadanie jednotlivých zón na prácu, varenie a odkladanie,“ hovorí Eva Rečlová, dizajnérka firmy Oresi.

Odporúča postupovať zľava doprava. Vľavo by mali byť úložné miesta s odkladacou plochou, teda chladnička, mraznička a potravinová skriňa. Ďalej smerom doprava má byť umývacia zóna, kam patrí drez, umývačka aj priestory na odpadky. Po pravej ruke je dobré mať centrum na varenie – varnú dosku s digestorom. „V ideálnom prípade sú všetky tieto zóny oddelené pracovnými plochami a všetko je zároveň nadosah ruky,“ pokračuje.


Chladnička

Vo všeobecnosti platí, že chladnička by nemala stáť pri zdroji tepla (radiátor, umývačka riadu, rúra na pečenie) ani na mieste, kam dopadá slnko. V prípade vstavaných spotrebičov sú však pravidlá trochu iné.

„Moderné rúry na pečenie určené na zabudovanie do kuchynského nábytku bývajú dobre odizolované, preto vstavaná chladnička a rúra môžu stáť vedľa seba. Vstavaná chladnička však potrebuje, aby bolo v jej zadnej časti, kadiaľ sa z chladničky odvádza teplo, zabezpečené dobré prúdenie vzduchu,“ upozorňuje E. Rečlová.

Ak dávate prednosť voľne stojacej chladničke, musíte po jej bočných stranách nechať niekoľko centimetrov priestoru na odvádzanie tepla. Zato však môže stáť tesne pri stene.

Kuchyna-spotrebice-2-X.jpg

 Vstavaná chladnička s mrazničkou v bloku vysokých skríň s rúrou na pečenie a mikrovlnkou. Zostava z modelov Epiqa v dekore Nabucco a Magiq vysoký lesk arctic od Oresi.


 

Umývačka riadu

Na dodržanie pravidiel ergonómie a čo najväčší komfort pri nakladaní špinavého riadu do umývačky bez zbytočného neporiadku sa odporúča tento spotrebič umiestniť čo najbližšie k drezu. „Je veľmi praktické, ak v tejto zóne sú aj priestory na triedený odpad. Vtedy je na takzvanú špinavú prácu v kuchyni všetko na jednom mieste, čo uľahčuje varenie a pomáha udržať kuchyňu čistú,“ poznamenáva E. Rečlová. Samozrejme, záleží aj na veľkosti a ďalších parametroch vybraného modelu. Konkrétne špecifikácie si môžete overiť napríklad v tomto porovnaní umývačiek riadu.

Kuchyna-spotrebice-3-X.jpg

 Umývačka v rohovej kuchyni Gray Cat od Oresi


 

Varná doska a digestor

Elektrické aj plynové varné dosky sú dnes už skutočne dosky, a nie samostatne stojaci kuchynský spotrebič. Šetrí to veľa miesta a umožňuje varnú dosku umiestniť tak, aby v jej okolí bol dostatok pracovného miesta a zároveň aby bolo poruke všetko, čo na vareniu treba. Od nádob cez potraviny až po varechy.

„Aj v malej kuchyni je dobré dodržať pravidlo mať napravo od varnej dosky aspoň malý odkladací priestor. Je to nielen praktické, ale aj bezpečné,“ pokračuje odborníčka.

Digestor je funkčným a zároveň dizajnovým prvkom kuchyne. Podľa štýlu si môžete vybrať digestor so spodným odťahom, samostatne stojaci nad ostrovčekom alebo integrovaný do varnej dosky. Umiestnený by mal byť minimálne 65 centimetrov a maximálne 90 cm nad varnou doskou, aby zvládal efektívne odsávať pary a zároveň nebol nebezpečným prvkom v kuchyni a nedochádzalo v nej k úrazom hlavy.

Kuchyna-spotrebice-4-X.jpg

 Závesný digestor nad pracovným ostrovčekom v kuchyni Wood Point od Oresi


 

Vstavané rúry

Nie je podmienkou, aby rúra na pečenie alebo mikrovlnná rúra stáli v blízkosti varnej dosky. Oveľa dôležitejšia je výška, v ktorej sú vstavané do nábytku. Odborníci odporúčajú 80 cm v prípade, že sú obe rúry (na pečenie aj mikrovlnná) kombinované (nad sebou), a to tak, aby bol vyšší spotrebič umiestnený nižšie.

„Čím vyššie je rúra, tým ľahšie je varenie a pečenie, pretože do nej dobre vidno bez toho, aby sme si museli čupnúť. Zároveň sa v stoji lepšie manipuluje s horúcimi nádobami. Ideálna výška umiestnenia rúry na pečenie je teda 100-150 cm. Vyššie by som ju už neodporúčala, pretože to opäť komplikuje prípravu jedla a manipuláciu s ním,“ dodáva E. Rečlová.

Kuchyna-spotrebice-5-X.jpg

 Rúra vsadená do bloku polovysokých skríň kuchyne Caribiq zo strednej triedy Dolti


 

Ďalšie ukážky možných riešení

Kuchyna-spotrebice-6-X.jpg

 Ukážka umiestnenia umývačky a práčky v kuchyni v tvare U zostavenej z modelov Velvet Star a Artiqa od Oresi


 

Kuchyna-spotrebice-7-X.jpg

 Klasické riešenie umiestnenia rúry pod varnou doskou a digestor nad ostrovčekom


 

Kuchyna-spotrebice-8-X.jpg

 Ostrovná kuchyňa Rhodos z radu luxusných zostáv Bauformat. Mikrovlnka a rúra na pečenie sú v bloku vysokých skríň umiestnené vedľa seba.


 

Kuchyna-spotrebice-9-X.jpg

 Digestor je často aj dizajnovým prvkom kuchyne. Ako v tejto kuchyni zostavenej z modelov Silk Touch šedý mat a Epiqa v dekore Nabucco od Oresi.


 

Kuchyna-spotrebice-10-X.jpg

 V tomto prípade je mikrovlnná rúra vstavaná do pracovného ostrovčeka s dvierkami modelu Steel Art v dekore Art decor corten od Oresi


 

Foto: Oresi, TV Prima

Podobné články