Aké sú dnes trendy v sprchových kútoch a ako si dobre vybrať

02.02.2022, Silvia Jáhnová | Interiéry, domácnosť

Kúpeľňa neslúži iba na hygienu, ale aj na relax a dobitie energie. Aby čo najlepšie prospievala zdraviu tela, duše a mysle, treba ju vybaviť správne. Odborníčka na kúpeľne prezrádza, aké sú dnes trendy v sprchovacej zóne.

Hovorí sa, že sprchové zásteny sú už populárnejšie ako vane. Hlavným dôvodom, prečo sa tešia takej obľube, je úspora času: namočiť sa, namydliť, opláchnuť a von. Túžite po kúpeľni, ktorá bude spĺňať všetky vaše požiadavky, a premýšľate, či si zaobstarať sprchovací box alebo kút? Marcela Bínová, špecialistka z oddelenia kúpeľní a sanity v obchodnom reťazci Hornbach, vysvetlí, aké sú rozdiely medzi jednotlivými typmi kúpeľňového vybavenia aj ktoré trendy teraz vládnu. Rovnako poskytne pár dobrých rád, ako postupovať pri výbere.

Sprchove-kuty-1-X.jpg


Sprchovací kút

Je to praktické a cenovo pomerne dostupné riešenie aj do malých kúpeľní. Dobre zvolený sprchovací kút sa môže stať srdcom kúpeľne. Keď si vyberiete múdro, bude pôsobiť elegantným dojmom a interiéru dodá luxusný charakter.

"Rozhodne je z čoho vyberať. Vyrábajú sa v rozmanitých variantoch a v ponuke sú rohové, štvorcové aj obdĺžnikové verzie s množstvom šírok, výšok a dverí. Dekor skiel možno voliť presne podľa vašich predstáv a môže tak plniť praktickú a dekoračnú funkciu a zároveň dômyselne vytvoriť intímnu zónu," hovorí M. Bínová. Sprchová zástena sa najčastejšie vyrába z bezpečnostného skla, komplet môže byť aj ako súprava so sprchovou vaničkou.

Sprchove-kuty-2-X.jpg


Štýlový vzhľad alebo obľúbená klasika

Ak uprednostňujete odľahčený moderný dizajn, vyberte si bezrámovú konštrukciu zloženú iba z bezpečnostných skiel a pántov alebo ukotvovacích profilov, ktorými sú sklá prichytené k stene. "Zaujímavou alternatívou sú aj polrámové konštrukcie bez zvislých vnútorných profilov. Vďaka posuvným dverám šetria miesto v kúpeľni. Najrozšírenejším variantom sú ale sprchové kúty s rámami, pri ktorých sú sklá zasadené do obvodovej konštrukcie, čo zvyšuje ich odolnosť," pokračuje M. Bínová.

Sprchove-kuty-3-X.jpg

S ohľadom na dispozíciu miestnosti voľte aj veľkosť sprchovacieho kúta. Ak miesta máte málo, zamerajte sa na kúty s posuvnými dverami, ktoré nezasahujú do priestoru kúpeľne. Inak, k dispozícii je pestrá paleta možností: zalamovacie posuvné dvere s veľkou šírkou vchodu, otočné pivotové, ktoré sa z veľkej časti otvárajú do priestoru, a pántové, ktoré sa otvárajú do priestoru, či v prípade otočných profilov dovnútra aj von.

Sprchove-kuty-4-X.jpg


Nadčasová elegancia Walk-In

Sprchové kúty typu Walk-In sa vyznačujú jednoduchosťou, eleganciou a sú praktické. Sprchový priestor je tvorený jednou, voľne stojacou pevnou stenou a sprchovým žľabom. "Walk In je sprchový prvok v úrovni podlahy, takže je len na vás, či sa rozhodnete kombinovať ho so sprchovým žľabom alebo s nízkou sprchovou vaničkou. Praktickejšie je Walk In postaviť okolo sprchového žľabu, tým sa sprcha stáva bezbariérovou," poznamenáva odborníčka z Hornbachu.

Sprchove-kuty-6-X.jpg


Sprchový box

Na rozdiel od sprchovacieho kúta, kde sa často nevyhnete stavebným úpravám, je sprchový box kompletným riešením so všetkým. Stačí ho iba napojiť na rozvody a odpad. Súčasťou boxu navyše môžu byť masážne trysky alebo para. Počítajte však s vyššou investíciou. Aj tu je nutné rozhodnúť sa medzi posuvným systémom otvárania dverí alebo klasickým otočným. Samotný tvar vaničky môže byť rozličný, rovnako ako typ konštrukcie a zasklenia. Výber preto prispôsobte miestu, ktoré ste pre sprchový box v kúpeľni vyčlenili.

Sprchove-kuty-5-X.jpg

Celkový dizajn sprchového boxu podstatne ovplyvňuje typ konštrukcie. "Aj tu možno odporučiť odľahčenú bezrámovú konštrukciu, konštrukciu pyrámovú alebo klasickú. Dôležité je aj rozhodnutie týkajúce sa sprchovej vaničky. Voliť môžete medzi plytkou, z ktorej sa lepšie vstáva a ktorá je vhodnejšia aj pre menej pohyblivých členov domácnosti, či vaničkou hlbokou, ktorá môže čiastočne nahrádzať klasickú vaňu," dodáva M. Bínová.

Sprchove-kuty-7-X.jpg

Ak si chcete naplánovať kúpeľňu z pohodlia domova, pomôže vám nová online videokonzultácia od Hornbachu, vďaka ktorej si zariadite kúpeľňu alebo zvládnete jej rekonštrukciu čo najefektívnejšie. Profesionálni odborní poradcovia vám zadarmo a v pohodlí vášho domova pomôžu napríklad s výberom správnej sprchovej vaničky a sprchovacieho kúta alebo vám vytvoria 3D plán a pomôžu s celkovým výberom a usporiadaním sanitárnych prvkov. Možno si objednať aj montážny servis.

Foto: Hornbach

Podobné články