Aké sú najnovšie trendy a čo práve letí v interiérovom dizajne?

30.06.2019, Juraj Vedej | Interiéry, domácnosť

Aj interiérový dizajn sa podriaďuje trendom. Výmeniť nábytok je však podstatne drahšie ako len výmena šatníka, preto stojí za zváženie, či ísť za trendmi alebo staviť na nadčasovosť. Optimálny môže byť zdravý pomer oboch možností.

Trendy v interiérovom dizajne sa do veľkej miery podriaďujú sériovej výrobe. Veľké nábytkárske firmy predávajú lacný nábytok, ktorý pôsobí moderne a je aj dostupný. "Trendy v nábytkárstve odzrkadľujú vkus a možnosti spotrebiteľov. Odhadujem, že až 90 percent nábytku je z plošných materiálov, ako sú drevotriesky, lamináty či lisované a lepené dosky, prípadne ide o imitáciu prírodných materiálov," hovorí Slavomír Alžbetkin, obchodný riaditeľ výrobného družstva Javorina.

Postele-Javorina-1-X.jpg

"Zopár slovenských firiem síce vyrába aj poctivý nábytok a niektorí dokonca aj s pôvodným, originálnym dizajnom. No ak sa to spojí s kvalitným materiálom, premietne sa to, žiaľ, aj do výslednej ceny, čo je často neprekonateľná prekážka," poznamenáva S. Alžbetkin.


Zeleň v interiéri

Okrasné rastliny, bylinky či menšie ovocné stromčeky dnes nájdete vo väčšine moderných interiérov, pričom výber zelene kopíruje životný štýl majiteľov. Oproti minulosti sa však zmenilo umiestnenie rastlín, ktoré už nebývajú roztrúsené po interiéri, ale sú sústredené na jednom mieste. Prednosť dostávajú väčšie rastliny.

Postele-Javorina-5-X.jpg


Prírodné materiály

Návrat k prírode badať aj na využívaní materiálov. Aktuálne vedú drevo a sklo, no z posledných rokov si môžeme pamätať aj mosadz alebo mramor. Trendy sa menia pomerne rýchlo, preto treba aj pri výbere materiálov myslieť najmä na trvácnosť a ošetrovanie. Do módy sa vracajú aj tkané textílie, ktoré predstavujú pomyselný návrat ku koreňom. Osobitne na Slovensku má tkáčstvo bohatú tradíciu, na ktorú mladí dizajnéri a umelci úspešné nadväzujú. Pri sedačkách a kreslách stále doznieva trend zamatu.

Postele-Javorina-7-X.jpg


Handmade

Ručnými prácami sa ľudia v minulosti živili alebo si nimi krátili čas. Keramika, výšivky, drevorezby, drôtené dekorácie či vzkriesená modrotlač. Ručne zhotovované výrobky vnesú do interiéru dávku originality a jedinečnosti. Rastúcej popularite sa tešia predovšetkým folklórne motívy, a to či už v podobe rozličných výšiviek, inšpirovaných ľudovou kultúrou, alebo ako modrotlač, ktorá na Slovensku zažíva obrodenie.

Postele-Javorina-14-X.jpg


Rozmanité odtiene zelenej

Aj farby podliehajú trendom. Dizajnu vo svete dnes dominujú pastelové alebo púdrové odtiene, pričom farba na rok 2019 je Living Coral. Naďalej pretrváva aj trend tmavších odtieňov zelenej. Pastelové a zemité farby sa dajú vynikajúco dopĺňať sýtymi akrylovými odtieňmi solitérov či doplnkov. Zároveň stoja za zváženie aj farebne čalebo materiálovo odlišné stropy, ktoré sú jedným z top trendov pre rok 2019.

Postele-Javorina-8-X.jpg


Ako zariadiť spálňu podľa feng šuej?

Hoci v spálni trávime veľa času, často jej pri zariaďovaní nevenujeme primeranú pozornosť. Je to možno aj tým, že hostí sem bežne nevodíme. Miestnosť, kde spíme, je pritom jedným z kľúčových miest nášho domova.

Postele-Javorina-4-X.jpg

"Spálňa je jedno z troch miest harmónie. Spolu s vchodom a kuchyňou určuje energiu priestoru a jej vplyv na naše aspekty života, povedzme zdravie, rodinu, vzťahy a partnerstvo, kariéru a životnú cestu, materiálnu i duchovnú hojnosť a bohatstvo, tvorivosť, deti či priateľov," vysvetľuje Barbara Buľubášová, dizajnérka a poradkyňa v oblasti harmonizácie priestorov.

"Kým kuchyňa je najaktívnejší, najjangovejší priestor, spálňa je oáza pokoja, jinu a hĺbky. Telo a duša tu majú možnosť vydýchnuť a nadýchnuť sa, načerpať sily," dodáva B. Buľubášová. Podľa feng šuej je základom šťastného a úspešného dňa práve zdravý a pokojný spánok v noci. Ako vybudovať harmóniu a prosperitu v spálňach?

Postele-Javorina-2-X.jpg


Orientácia postele

Posteľ by mala byť nasmerovaná tak, aby ste z nej videli vstupné dvere. Ak to možné nie je, dajte do spálne zrkadlo tak, aby dvere v ňom bolo vidieť. Ak osobu vstupujúcu do miestnosti nevidíte, môže to vo vás vyvolávať podvedomé pocity nepokoja a začnete sa v noci budievať.

Vyvarujte sa aj umiestneniu postele pod exponovaný trám. Ak sa tomuto miestu nedá vyhnúť, natrite ho rovnakou farbou ako zvyšok stropu alebo zakryte trámy falošným plafónom či tkaninou.

Postele-Javorina-3-X.jpg


Dostatočne veľká posteľ s pevným čelom

Spite v dostatočne veľkej posteli s pevným čelom za hlavou a s dostatočnou výškou nad podlahou. Neodporúča sa priestor pod lôžkom používať na uskladnenie vecí, pretože to blokuje energiu prúdiacu po miestnosti.

Postele-Javorina-10-X.jpg


Zbavte sa nadmerného množstva vankúšov

Spálňa nie je obývačka, jedna podložka pod hlavu na dobrý spánok stačí. "Neexistuje univerzálny vankúš, aký by sadol každému," zdôrazňuje Jiří Košut, obchodný zástupca talianskej značky matracov a príslušenstva pre zdravý spánok Magniflex. "Správny vankúš nájdete a spoznáte skúšaním, nesmie byť príliš vysoký ani nízky, veľký vplyv má jeho zloženie a tvar," poznamenáva J. Košut. Samozrejmosťou je pravidelná hygiena snímateľných poťahov a vetranie. Vankúš odporúčajú výrobcovia meniť minimálne každé štyri roky.

Postele-Javorina-9-X.jpg

Postele-Javorina-12-X.jpg

Postele-Javorina-13-X.jpg


Televízor do spálne nepatrí

Vyhýbajte sa tomu, aby ste v spálni mali televízor alebo inú elektroniku. Spotrebiče produkujú elektromagnetický smog, ktorý prekáža prúdeniu živej čchi v miestnosti.

Foto: Javorina, Magniflex

Podobné články