Ako bývať v duchu minimalizmu, nadčasovosti a harmónie

26.06.2019, ABC-bývanie.sk | Interiéry, domácnosť

Otázku bývania rieši každý z nás minimálne raz za život. Zvažujeme ju a "ohýbame" z každej strany, pretože ide o miesto, ktoré niekoľko rokov či desaťročí bude našou základňou, kotvou, naším domovom.

Naše osobné preferencie sú pritom často ovplyvnené a možno aj mierne narušené vonkajšími faktormi. Dostupnosť voľných finančných prostriedkov, možnosti požičať si na bývanie či aktuálna ponuka a ceny bytov, domov a pozemkov. Je toho dosť, čo musíme zvážiť. A aj keď máme tieto otázky už vyriešené, ešte sme nevyhrali. Dom a byt nie je domovom, kým v ňom necítiť aspoň kúsok našej osobnosti. Osobnosti, ktorú dokážu podčiarknuť aktuálne trendy v interiérovom dizajne.

Či svoj štýl vnesiete do interiéru svojpomocne, alebo si dáte poradiť a využijete pomoc bytového architekta a dizajnéra, vždy je namieste vedieť, čo letí a aké sú trendy. Prinášame vám preto tipy, ako z domu či bytu vykúzliť miesto podčiarknuté osobnosťou a najaktuálnejšími trendmi. Nechajte sa inšpirovať minimalizmom, nadčasovosťou, harmóniou a prírodnými prvkami.

Interiér-minimalizmus-1-X.jpg


Dramatická nadčasovosť

"Nebojte sa svetlých farieb!" odkazujú interiéroví dizajnéri. Obohacujú priestor dramatickou nevšednosťou a vdýchnu mu hĺbku. Vďaka výrazne svetlým jedálenským stoličkám, TV, spotrebičom i dekoračným vankúšom naberie význam prvkov a farebných tónov iný rozmer. V spojení s tónmi šedej či s prírodnými odtieňmi dreva dosiahnete zaujímavé harmonické prepojenia priestoru. Svetlé farby sú často synonymom luxusu.

Luxusu zvýrazneného zlatými dekoračnými prvkami a leskom prírodného dreva. Skvelá kombinácia, ak túžite po niečom nadčasovom a nadštandardnom. Takýto luxusný návrh vášho interiéru vám urobia práve v interiérovom štúdiu Prunus. Dokážu poradiť s kombináciou a prepojením jednotlivých prvkov, aby vaše priestory dostali punc nadčasovosti a luxusu. Priestory, kde žijeme, musíme predsa milovať. A nielen my, ale aj každý, kto k nám príde na návštevu.

Interiér-minimalizmus-10-X.jpg


JAPANDI: minimalizmus a škandinávske pohodlie

Štýl JAPANDI (Japanese + Scandi) je spojenie japonského moderného minimalizmu a škandinávskeho pohodlia a rustikálnosti. Skĺbenie prvkov dvoch rozličných svetov – Západu a Východu. Japonský minimalizmus prináša so sebou jednotu, harmóniu a eleganciu. Rustikálne prvky škandinávskeho ponímania priestoru zasa textúru a rôznorodosť.

Dôraz sa tiež kladie na funkčnosť každého prvku. Pri dizajne sa využívajú prírodné materiály ako drevo, ratan, papier, bambus. Zeleň dáva priestoru energiu, ktorá zvýrazňuje jednoduché minimalistické línie. Jednou z možností, ako tomuto priestoru vdýchnuť osobitné čaro, je bonsaj. Typickou črtou prepojenia týchto štýlov je aj otvorený priestor a nízko uložený nábytok, pohovky, postele a stolíky.

Interiér-minimalizmus-2-X.jpg


Výrazné farby: priestor s dynamikou

Jemné podkladové tónovanie kontrastuje s výraznými farbami. Tie priestor dopĺňajú prostredníctvom dekoračných prvkov a jednotlivých kusov nábytku. Pohovka nepravidelných tvarov v prenikavej žltej, koralovej či modrej je krásnym príkladom, ako môžeme aj takýmto výrazným prvkom dodať interiéru dynamiku a kontrast.

Kontrast môžeme vytvoriť tiež zaujímavým obrazom. Obraz dokáže vypovedať mnohé o vás a vašom vnímaní sveta. A keď hľadáte práve ten svoj vysnívaný obraz do obývačky, stránka umeniesveta.sk je miestom, kde si určite vyberiete. Ponúka obrazy rozličných štýlov a od rozmanitých umelcov. Dozaista tu nájdete, čo hľadáte. A aj vďaka tomu dáte svojmu domovu dynamiku a kus seba.

Interiér-minimalizmus-9-X.jpg


Teplé neutrálne tóny s harmóniou

Jednou z perfektných neutrálnych farieb je čierna. Pôsobí luxusne, no nie každý ju pokladá za praktickú. Ďalšou farbou, ktorá sa vracia späť do horúcich trendov v interiérovom dizajne, je béžová. Do priestoru prináša teplo a jemnosť. Ponúka neskutočne veľa možností kombinácií s inými farbami. Môžeme ju kombinovať v zemitých tónoch s hnedou, tmavou béžovou, ale aj s koralovou a modrou. Ako to veľmi dobre robí aj kuchynské štúdio Prunus.

Interiér-minimalizmus-4-X.jpg


Betón a betónové akcenty

Betón sa dnes teší veľkej obľube. Hoci sa to na prvý pohľad nezdá, je to prvok, čo prináša teplo a harmóniu. Oživuje priestor svojou textúrou a vnáša doň svoj charakter a nedokonalú krásu. Na ocenenie tohto nádherne nedokonalého prvku stačí málo. Začleňte ho do priestoru v podobe kvetináčov, tienidiel lámp, menších stolíkov či iných doplnkov.

Interiér-minimalizmus-6-X.jpg


Nech žije koralová farba!

Koralová, resp. sýta marhuľová s akcentom ružovej, pomarančovej a žltej. Aj takto by sa dala opísať top farba interiérového dizajnu roku 2019. Je symbolom túžby, energickosti a rodinnej pohody. Oživte si s ňou svoju obývačku či spálňu cez pohovky, kreslá a doplnky v koralovej farbe. Koralovú môžete dobre kombinovať s modrou, béžovou a so žltou.

Interiér-minimalizmus-8-X.jpg


Zlato a zlaté detaily sú v kurze

Metalické odlesky stále letia. Oproti vlaňajšku, keď v interiérovom dizajne bodovala meď s odleskami ružového zlata, tento rok patrí zlatu a zlatým detailom. Tento metalický akcent môžeme zakomponovať do akejkoľvek izby či priestoru, od obývačky, spálne až po kúpeľňu. Zlaté detaily môžu byť súčasťou interiéru v podobe lámp, váz, svietnikov, vodovodných kohútikov, lemov stolíkov a stolov či dekoračných vankúšov.


Dynamika, čo lahodí oku

Jednoduché línie a vzdušnosť prinášajú pokoj a čistotu. Geometrické tvary dajú priestoru zasa dynamiku, akciu, "nepokoj". Kontrasty sú vítané. Prinášajú energiu, štýl a nadčasovosť. Zámerom nie je, aby sme sa v interiéri cítili stiesnene či nepokojne. Chceme podporiť harmóniu jemných a jednoduchých línií. Vyzdvihnúť pokoj cez dynamiku.

V interiéri môžeme na to využiť tzv. zónovanie farebných tónov cez kruhy, trojuholníky, pásy. Ide o prelínanie sa jednotlivých farieb z vopred zvoleného farebného spektra. Nesmieme však zabudnúť na striedmosť.

Interiér-minimalizmus-3-X.jpg


Prírodné materiály a udržateľnosť

Človek je živý tvor. Stále ho to ťahá ku koreňom. Vracia sa tam, kde nachádza pokoj a útočisko. Preniesť si kúsok prírody k sebe domov je niečo, čo je absolútne in. V popredí je žiť udržateľne. Žiť v súlade s prírodou a obklopiť sa ňou. Prírodné prvky a ich prepojenia vnesú do našich domovov harmóniu, ktorá tam patrí.

Postavte si do jedálne stôl z prírodného neopracovaného dreva. Nočné stolíky môžu byť nahradené vkusnými drevenými pníkmi. Prírodné prvky môžete doplniť aj prostredníctvom jutových kobercov, ratanových stoličiek, tkaných nástenných závesov. A čo je hlavné, nezabúdajte na zeleň! Izbové rastliny a sukulenty dodajú interiéru tú správnu energiu.

Interiér-minimalizmus-5-X.jpg


Terrazzo sa vracia

Terrazzo je betónová hmota, ktorá vzniká kombináciou prírodného kameňa a minerálneho spojiva. Do polovice 20. storočia to bol veľmi obľúbený typ podlahy, potom ho však vytlačili alternatívne typy krytín. Aj v súčasnosti veľmi obľúbený mramor sa postupne nahrádza terrazzom. Do interiéru ho môžeme zakomponovať prostredníctvom obkladov a dlažieb, zároveň vzor terrazza môže byť súčasťou dekoratívnych doplnkov, na kobercoch, vázach, vankúšoch.

Foto: Prunus, Renit beton

Podobné články