Ako na hĺbkové čistenie koberca? Vysávanie spravidla nestačí
Koberce, hoci domovu dávajú pocit útulnosti a mäkkosti pod nohami, sú lapačmi kadejakých nečistôt – omrviniek, čiastočiek kože, prachu, peľu a mnohých iných alergénov. Dá sa tu nájsť kompromis?
Pravidelné vysávanie koberca účinne odstraňuje špinu a prach na povrchu, avšak častice usadené hlboko vo vláknach až tak dobre nevyčistí. Preto je nutné koberec raz za čas vyčistiť hĺbkovo.
Ako často hĺbkovo čistiť koberce?
Hĺbkové čistenie by ste mali vykonávať aspoň raz ročne, ale sú situácie, keď môže byť potrebné tento úkon robiť častejšie.
- Ak žijete v domácnosti s deťmi, vzorované koberce do detskej izby by ste mali hĺbkovo čistiť každých šesť mesiacov. Deti často trávia čas na podlahe (hrou, lezením atď.) a ich citlivá pokožka priamo prichádza do kontaktu s kobercom, preto je nevyhnutné, aby bol dokonale čistý a hygienický.
- Podobne je to aj v domácnosti so zvieratami. Domáce zvieratá, ako psy a mačky, môžu na kobercoch nechávať chlpy a rozličné nečistoty z vonkajšieho prostredia, v horšom prípade tiež nepríjemné pachy. Odporúča sa hĺbkové čistenie raz za pol roka, pri kobercoch, s ktorými prichádzajú pravidelne do styku, napr. dizajnové koberce do obývačky, čistite pokojne aj každé tri mesiace.
Ako sme už spomenuli, vysávač dokáže koberec vyčistiť iba povrchovo. V mylnej domnienke často pridávame sací výkon a myslíme si, že tak sa dostaneme hlbšie do štruktúry koberca. Efekt je však rovnaký: dosah vysávača je len pár milimetrov od jeho povrchu a vysoký sací výkon môže navyše ešte aj poškodiť tkaninu.
Hĺbkové tepovanie
Hĺbkové tepovanie patrí medzi najefektívnejšie technológie čistenia kobercov a čalúneného nábytku. Hlavice tepovača pripomínajú klasické vysávače, sú však vybavené ďalším kanálikom, ktorým sa pod vysokým tlakom horúca voda zmiešaná so špeciálnym čistiacim prostriedkom vstrekuje priamo do vlákien koberca. Táto zmes rozpustí nečistoty, ktoré sa vzápätí spolu s vodou odsajú späť do stroja.
Ako na tepovanie koberca?
Mnoho ľudí sa svojpomocne púšťa do čistenia pomocou čistiaceho roztoku a kefy s mäkkými štetinami. V konečnom dôsledku to však môže priniesť viac škody ako úžitku – nesprávne čistiace postupy a následná nadmerná vlhkosť v koberci môžu viesť k poškodeniu podlahy. Vhodné nie je ani zdĺhavé sušenie, pretože koberec môže chytiť nepríjemný zápach.
Najlepšie je preto nechať tepovanie na profesionálov alebo si aspoň požičať tepovací stroj. Po tepovaní koberce nie sú nasiaknuté vodou, sú len mierne vlhké a dokážu voľne vyschnúť položené priamo na podlahe. Stačí pravidelne vetrať a koberec bez problémov vyschne zhruba do 24 hodín. Navyše bude vyzerať sviežo, ako nový.
Foto: najkoberce.sk