Ako prežiť teplé letné noci a dobre sa vyspať aj bez klimatizácie?

04.08.2022, ABC-bývanie.sk | Interiéry, domácnosť

Letné mesiace sú už tradične v znamení slnečného a horúceho počasia. Teploty počas dňa však nechávajú prehriate spálne v noci, čo mnohým ľudom sťažuje spánok. Ako si pomôcť a dobre sa vyspať?

Ideálna teplota v spálni je 18 °C. Nemala by byť vyššia ako 22 °C, pretože tak už ovplyvňuje kvalitu a pohodlie spánku. Počasie najteplejších dní dosahuje teploty vzduchu v noci aj 30 °C, čo je ďaleko nad ideálom. Ako zaspať bez problémov aj napriek horúcim nociam a bez toho, aby sme sa budili a prevaľovali v posteli?

shutterstock_1427499953-spanok-1-X.jpg


Dobrá noc je základom dobrého dňa

Najjednoduchším riešením sa môže zdať používanie klimatizácie, čo však nemusí vyhovovať každému, či už finančne alebo zdravotne. Zo zdravotného hľadiska nemusí byť najlepším riešením ani ventilátor, najmä ak na vás v spánku fúka priamo.

Dlhodobo nekvalitný alebo nedostatočný spánok predstavuje väčší problém, ako sa môže zdať, keďže ovplyvňuje naše zdravie a fungovanie počas dňa.

Pre pokojný a kvalitný spánok tak postačí len zopár jednoduchých tipov, na ktoré nepotrebujete nič – len to, čo už doma máte, a trochu dôvtipu.

Ak chcete znížiť teplotu miestnosti, ešte pred spaním je vhodné poriadne vyvetrať, najlepšie prievanom. Taktiež je dobré vypnúť všetky tepelné zdroje a nenechávať ich ani v pohotovostnom režime. Ide predovšetkým o elektroniku, ako je televízor, počítač, nabíjačky atď., keďže produkujú teplo.


Tipy pre čo najpohodlnejší spánok

Vo všeobecnosti je najideálnejšie spať nahý, no tým, čo si to nemôžu dovoliť, sa odporúča mať správne pyžamo alebo spací úbor. Najlepšou voľbou je bavlna, a teda bavlnené pyžamo, alebo voľné šortky a tielko, prípadne bavlnená nočná košeľa, keďže tento materiál nedrží teplo a odparuje pot.

Málokto dokáže zaspať a nemať na sebe obľúbený paplón. Ak však predpoveď počasia aj na noc sľubuje stále teplo, mali by ste zvážiť alternatívu: ako náhrada dokonale poslúži tenká prikrývka v podobe tenkej deky alebo plachty.

O pohodlný spánok sa môže postarať aj umiestnenie postele. Teplý vzduch stúpa nahor, preto si lôžko znížite tak, že matrac jednoducho zložíte na podlahu, ktorá príjemne chladí, a vyspíte sa tam.


Ako sa pred spaním schladiť

Nezabúdajte na pitný režim, pretože aj pitie vody ochladzuje organizmus. Efektívne sa schladíte aj ochladzovaním miest, kde sa zvykne merať pulz, teda napríklad na zápästí. Dobre poslúži aj studená sprcha pred spaním, vďaka čomu sa budete pri ukladaní do postele cítiť príjemne a efekt trvá dostatočne dlho na to, aby ste sa upokojili a zaspali.

Dajú sa využiť aj pomôcky, aké máte doma. Trebárs uterák, ktorý namočíte v studenej vode a zavesíte ho do okna, čím sa vzduch prichádzajúci zvonku ochladí.

Teplo a slniečko je príjemné a zväčša sa naň tešíme. Aj tepla však môže byť priveľa, najmä ak je počasie na 10 dní stále rovnaké a horúce. Teraz ale už viete, ako sa môžete jednoducho a účinne ochladiť a udržať si plnohodnotný spánok aj počas leta.

Foto: Gorodenkoff/Shutterstock.com

Podobné články