Ako šetrne čistiť najcitlivejšie povrchy v kuchyni a domácnosti?

05.03.2020, Jozef Kaščák | Interiéry, domácnosť

Teflónové panvice, sklokeramické varné dosky, exkluzívne mramorové krytiny či moderný drevený nábytok. Táto skupina nemá na prvý pohľad nič spoločné, no to len dovtedy, kým ich netreba čistiť. Všetky tieto materiály si vyžadujú osobitnú starostlivosť, keďže nesprávnym ošetrovaním ich možno ľahko a nenávratne poškodiť.

Citlive-povrchy-1-X.jpg

 V prípade teflónu sa rozhodne vyhnite drôtenke aj čistiacim pieskom


 

Pri teflóne postačí hubka a saponát

Teflónová panvica je dnes azda v každej domácnosti. Teflón však patrí k najchúlostivejším materiálom citlivým na poškriabanie. Ak na čistenie odolnej špiny použijete drôtenku, panvicu zničíte. Rovnako môžete dopadnúť s rozličnými suchými alebo tekutými čistiacimi pieskami.

Stačí pritom, keď riad z teflónu po použití namočíte a umyjete hubkou s bežným saponátom. Skvele poslúži napríklad hubka Pur Active, ktorá vďaka aktívnemu povrchu vyčistí špinu bez toho, aby materiál poškriabala. Táto hubka si navyše poradí nielen s teflónom, ale aj s inými jemnými povrchmi, napríklad so sklokeramikou.

Tip: V prípade nepoddajných nečistôt skúste na panvici rozohriať hrubozrnnú soľ. Špina by mala povoliť, a tak panvicu netreba drhnúť.

Citlive-povrchy-2-X.jpg

 Pri sklokeramike platí zásadné pravidlo: pravidelné čistenie


 

Sklokeramika si vyžaduje priebežnú údržbu

V prípade sklokeramiky platí jedno zásadné pravidlo – pravidelné čistenie. Ak máte v kuchyni sklokeramickú varnú dosku, najlepšie urobíte, ak sa k jej vyčisteniu odhodláte po každom varení. Určite sa to vyplatí. Krátkodobé škvrny vyčistíte prakticky okamžite, kým zaschnutá špina môže dať zabrať.

Základnou výbavou je opäť navlhčená hubka s kvapkou saponátu, prípadne mikrohandrička Actifibre, ktorá si s čistením sklokeramiky poradí aj bez chémie. Vďaka zloženiu z mikrovlákna stačí mikroandričku navlhčiť a očistený povrch zostane bez šmúh či škrabancov a bude jemný na dotyk.

Tip: Zaschnutú špinu na sklokeramike pomôže odstrániť obyčajná citrónová šťava. V priebehu niekoľkých minút odolné nečistoty rozloží a potom už dosku stačí iba pretrieť.

Citlive-povrchy-3-X.jpg

 Ocot či víno musia z mramoru alebo kameňa okamžite preč


 

Ocot či víno musia z mramoru okamžite preč

Ak ste si zaobstarali exkluzívnu mramorovú podlahovú krytinu či kuchynskú dosku, mali by ste vedieť, že tento materiál si vyžaduje špecifické zaobchádzanie. Mramor je vápenec a ako taký je veľmi náchylný na poleptanie a všelijaké znečistenia. Ideálne je mramorové materiály okamžite ošetriť ochrannou politúrou, ktorá vytvorí tenkú, ale mimoriadne účinnú ochrannú vrstvu.

Prach a bežné škvrny zvládnete s navlhčenou handričkou. Ak mramor polejete kyslou tekutinou ako ocot, ale aj vínom, pivom či mliekom, takisto postačí mokrá handrička. Musíte však konať ihneď! Takto predídete tomu, aby sa kyselina do mramoru zažrala a vytvorila v ňom škvrny.

Tip: V prípade silnejšej špiny možno mramor vyčistiť aj jemnou kefkou, na ktorú nanesiete trochu tekutého piesku na riad, ten však musí byť bez obsahu fosfátov.

Citlive-povrchy-4-X.jpg

 Na ošetrovanie dreva treba vždy používať špeciálne prostriedky určené na práve naň


 

Drevo si zväčša pýta špeciálne prostriedky

Na údržbu dreva treba vždy používať špeciálne prostriedky určené práve naň, inak môže váš po generácie dedený mahagónový stôl utrpieť nezvratné škody. Obyčajne stačí naniesť malé množstvo čistidla či leštidla na handričku alebo na hubku a jemnými, krúživými pohybmi povrch pretrieť. Na tvrdé typy dreva – napríklad na mahagón alebo dub – treba používať olej. Ten nanesiete na handričku, ktorá nepúšťa chĺpky, a povrch vyleštíte, necháte zaschnúť a potom už len nasucho vytriete.

Na hĺbkovú ochranu dreva si môžete vyrobiť vlastný, domáci prostriedok. Stačí zmiešať jednu šálku filtrovanej vody s tromi polievkovými lyžicami octu. Namočte utierku, vyžmýkajte ju a očistené drevo krúživými pohybmi poriadne pretrite. Pri drevenom nábytku si takto poradíte aj s prípadnou zatuchlinou.

Tip: Mastné olejové škvrny na dreve odstránite pomocou jedlej sódy. Nasypte asi polcentimetrovú vrstvu sódy na škvrnu a nechajte pôsobiť – ideálne niekoľko hodín alebo počas noci. Potom prášok odsajte vysávačom. Mastná škvrna by mala zmiznúť.

Foto: Gerald Schilling, Pur, Dreamstime

Podobné články

 • Laminát takmer ako reálne drevo. Vďaka technológiám sa to dá

  Laminat-Quick-Step-7-X.jpg

  Inovácie, kreativita a technológie vedú k čoraz dômyselnejším riešeniam. Aj laminátová podlaha dnes môže vyzerať ako reálne prírodné drevo. Unikátny dizajn, precízne spracovanie, jednoduchá montáž aj údržba – to sú hlavné atribúty kvalitnej laminátovej krytiny, ktorá vzhľadom a vlastnosťami pripomína skutočnú drevenú podlahu.

 • Čierna kuchyni pristane, biele odtiene prestávajú dominovať

  Oresi-cierne-kuchyne-3-X.jpg

  Vo výrobe nábytku a v dizajne sa čierna stala novou bielou a tento trend prenikol aj do sveta kuchýň. Absolútnym hitom sú netradičné povrchy ako sklo a dekory z mramoru či kovu a tmavé farby.

 • Viete, aké sú aktuálne interiérové trendy pre tohtoročnú jar?

  Hornbach-trendy-17-X.jpg

  Aby sme sa v interiéri cítili čo najpríjemnejšie, je dôležitých niekoľko faktorov. Svetelnosť priestoru a použité farebné kombinácie patria medzi najvýznamnejšie. Či si to uvedomujeme alebo nie, farby veľmi ovplyvňujú pocity, ktoré v nás priestor vyvoláva. Svetlé, pastelové farby nás upokojujú, tmavé alebo pestré farby nás napĺňajú energiou. Spoločnosť Hornbach prináša túto jar štyri atraktívne interiérové štýly plné inšpirácie.

 • Pri vyberaní a kúpe novej sedacej súpravy záleží na každom detaile

  70c-shutterstock_786280726-2-X.jpg

  Sedacia súprava býva kľúčovým prvkom každej obývačky. Nielenže na nej trávime hodiny, ale bežne tam usadíme aj svoju návštevu. Na čo všetko treba dopredu myslieť, aby nás pri sedačke nič neprekvapilo?

 • Vyberáte si sprchový kút? Tu je zopár rád, na čo si dať pozor

  Sprchovy-kut-5-X.jpg

  Pri výbere sprchového kúta je dobré okrem dizajnu a typu konštrukcie myslieť aj na ďalšie parametre, napríklad tvar, veľkosť, spôsob otvárania dverí, materiál a cenu. Ak zvažujete nákup online, zmerajte si všetky rozmery a pamätajte aj na iné vlastnosti.

 • Tipy, ako efektívne zladiť dvere s podlahou. Je to jednoduché

  Podlahy-dvere-4-X.jpg

  Pri zariaďovaní bytu, domu či kancelárie je často náročné vytvoriť jednotný dizajn. Vizuálne zladiť všetky prvky v interiéri sa však dá veľmi jednoducho v prípade, že poznáte niekoľko základných pravidiel.