Ako si dobre vybrať ideálnu posteľ do spálne? Poradíme vám

09.04.2024, ABC-bývanie.sk | Interiéry, domácnosť

Posteľ je jedným z najdôležitejších kusov nábytku v domácnosti. Počas nočného odpočinku tu regenerujeme a obnovujeme svoje sily, vo voľných dňoch relaxujeme. Ako si však ideálnu posteľ vybrať?

Pred výberom a nákupom sa oplatí analyzovať svoje očakávania a urobiť si prehľad ponúk v dostupných obchodoch. Dobre zvolená posteľ vám zaručí nielen estetiku v spálni, ale aj vynikajúci pocit pohody a vysokú úroveň energie hneď zrána.

Postel-1-X.jpg


Ideálna veľkosť postele

Výber postele by nemal byť náhodný. V prvom rade ju musíte prispôsobiť svojim potrebám a štýlu interiéru, kde má stáť. Vhodné je zvážiť aj ďalšie vlastnosti postele, napríklad typ opierky hlavy. Venujte pozornosť veľkosti postele a tomu, koľko miesta bude zaberať na celej ploche spálne. Bude vysoká opierka hlavy prekážať pri otváraní okna a pri vetraní spálne? Veľkosť postele je dôležitým kritériom pri výbere nábytku do spálne.

Posteľ určená pre jednu osobu je zvyčajne široká 90 centimetrov a dlhá 200 cm. Ak máte veľkú spálňu, môžete si vybrať väčší kus, povedzme so šírkou 120 cm alebo väčšiu posteľ, na ktorej sa pohodlne vyspí aj dvojica. Pre dve osoby sú k dispozícii čalúnené postele široké viac ako 140 cm.

Najobľúbenejší rozmer manželskej postele je 160 cm, predávajú sa aj modely so šírkou 180 cm. Čím je posteľ širšia, tým väčšia je plocha na spanie a o to pohodlnejší je nočný odpočinok.

Vyplatí sa šetriť miesto v spálni na úkor postele? Niekedy je užšia posteľ nevyhnutnosťou v závislosti od usporiadania izby, prístupu k oknu, možnosti otvárania skrine a voľného pohybu po miestnosti.

Veľkosť postele a jej konečný dizajn by sme si mali dôkladne premyslieť. Zaujímavým riešením pre spálňu, ktoré sa v obchodoch objavilo pomerne nedávno, sú modulárne postele, ktoré si môžeme sami navrhnúť podľa svojich potrieb.


Typy postelí dostupné v obchodoch

Plocha na spanie a veľkosť postele sú jednými z podstatných parametrov, hoci ani jej dizajn nie je zanedbateľný. Rám môže zaberať veľa miesta, preto je dobré si všímať, aký je veľký.

Typ postele treba prispôsobiť štýlu spálne. Najobľúbenejšie modely sú zväčša vyrobené z nábytkovej dosky pokrytej drevenou dyhou alebo z prírodného dreva. Jednoduchá borovicová posteľ sa hodí do škandinávskeho dizajnu, ale nielen doň. So správnymi doplnkami možno jednoduchý rám postele zladiť so štýlom boho alebo loft. Obľube sa tešia i kontinentálne postele bez rámu, ktoré sú plne čalúnené.

Môžeme si vybrať zo širokej škály modelov a látku čalúnenia prispôsobiť farebnej schéme spálne. Kontinentálna posteľ sa dá použiť v modernom klasickom štýle a môže sa krásne hodiť aj do glamour spálne. Výber postele do spálne je dôležité rozhodnutie, ktoré ovplyvní pohodlie vášho spánku a vzhľad vášho interiéru.

Typy postelí v obchodoch s domácim nábytkom:

  • Klasické postele s dreveným rámom sú obľúbené v spálňach rodičov a v detských izbách. Drevené postele sú odolné, ekologické a dodávajú spálni útulnosť. Môžu mať rozmanité povrchové úpravy a hodia sa k mnohým štýlom, napríklad škandinávskemu, minimalistickému a rustikálnemu.
  • Čalúnené postele sú založené na rámovej konštrukcii, podobne ako drevené postele. Líšia sa vonkajším vzhľadom a materiálom, z ktorého sú vyrobené. Čalúnené postele sú pohodlné, čelo môže byť zdobené prešívaním, dekoračnou látkou alebo velúrom či ekokožou.
  • Modulárne postele vám dávajú možnosť prispôsobiť tvar a funkčnosť nábytku do spálne vlastným potrebám.
  • Kontinentálne postele sú pevné a pozostávajú z dvoch matracov (základňa a nadstavec) a rámu. Pod matracom je lôžková skrinka. Takéto postele sú obľúbené v hoteloch, čoraz častejšie sa však vyberajú aj do spální.
  • Postele s úložným boxom sú praktickým riešením pre tých, čo potrebujú ďalší priestor na odkladanie vecí na spanie. Do úložného boxu sa zmestí posteľná bielizeň, ako aj ďalšie vankúše, letná prikrývka a deka.


Posteľ do izby pre tínedžera

Pri prezeraní ponúk obchodov s nábytkom si môžete vybrať aj postele jemnejších tvarov a kovové industriálne postele v bielej a čiernej farbe. Nízka posteľ bez čela a bez akýchkoľvek ozdôb je ideálnym modelom pre minimalistické interiéry.

Do izby staršieho dieťaťa však mnohí rodičia radšej volia posteľ s kontajnerom na lôžkoviny – boxom zabudovaným do rámu postele, alebo s výsuvnou zásuvkou. Jednolôžková posteľ s úložným boxom je dobrou voľbou do spálne tínedžera, ktorý si tak ľahšie udrží poriadok v miestnosti počas dňa.

Tínedžeri trávia na lôžku podstatne viac času ako ich rodičia, ktorí sú zaneprázdnení každodennými povinnosťami. Posteľ je dobrým základom na rozhovory s priateľmi, štúdium, čítanie, sledovanie televíznych seriálov alebo oddávanie sa blaženému leňošeniu.

Zrejme preto sa čalúnené postele s mäkkým, čalúneným čelom páčia mladým používateľom. Zaujímavosťou je, že čelo sa dá kúpiť aj samostatne pre štandardnú posteľ, ktorá je vhodná do izby tínedžera. Čalúnené panely ponúkajú možnosť vytvoriť mozaiku z farebných prvkov a zostaviť si tak čelo ľubovoľného tvaru a veľkosti.

Foto: agatanabytok.sk

Podobné články