Ako si dobre vybrať vodovodnú batériu? Pomôže vám aj šetriť

14.05.2022, Dominika Dubovanová | Interiéry, domácnosť

Pri zariaďovaní kúpeľne pred nami obvykle stojí viacero rozhodnutí. V akom štýle kúpeľňa bude, ako dostatočne využiť priestor, aké zvoliť obklady a dlaždice, koľko skriniek potrebujeme?

Pozornosť treba venovať aj na prvý pohľad menším detailom, ako sú vodovodné batérie, ktoré pri správnom výbere môžu urobiť veľkú službu, a to nielen ako dizajnový prvok, ktorý podčiarkne celkový dojem z kúpeľne.

Vodovodne-baterie-1-X.jpg


Dôležité sú použité technológie

Ak zvolíte vodovodné batérie správne, pomôžu vám šetriť vodu v domácnosti a tiež zvýšiť komfort v kúpeľni. Prieskum českej značky Jika ukázal, že hlavným kritériom pri výbere vodovodnej batérie je pre zákazníkov jej dizajn. Odborníci však odporúčajú nesledovať iba to, ako batéria vyzerá a ladí so zvyškom vybavenia, hoci je to dôležitý aspekt, ale zamerať sa aj na kvalitné spracovanie a použité technológie.

„Kvalitné batérie a technológie môžu pomôcť s úsporou hneď v niekoľkých ohľadoch. Na jednej strane, šetria vodu pri používaní, zároveň nedochádza k jej nežiaducemu pretekaniu v prípade opotrebovania batérie. Budú vám takisto slúžiť po dlhý čas a vyhnete sa tak zbytočným opravám a investíciám do nových,“ hovorí Iva Šedivá, vedúca marketingovej komunikácie spoločnosti Laufen CZ, pod ktorú spadá aj česká značka Jika.

Vodovodne-baterie-2-X.jpg


Možno aj ušetriť

Zaujímavé je, že práve obava z opráv a investícií do nových batérií je jedným z hlavných dôvodov, prečo slovenskí zákazníci stále uprednostňujú nadomietkové batérie pred podomietkovými.

„Prieskum ukázal, že príčinou je práve obava z komplikovaných opráv. Považujeme preto za veľmi dôležité ukazovať, že tomu možno ľahko predísť, ak kupujúci siahnu po kvalitných batériách. Podomietková batéria je skvelým dizajnovým prvkom a je škoda sa oň zbytočne ochudobňovať,“ poznamenáva I. Šedivá.

Čo si všímať, ak chcete vybrať batériu, s ktorou budete šetriť vodu? Jedným z parametrov je prietok vody, ktorý majú batérie bežne nastavený na osem litrov za minútu. Ideálne je voliť batérie, ktoré sú vybavené obmedzovačom prietoku vody. Ďalším pomocníkom môžu byť perlátory, ktoré vodu prevzdušňujú, a tiež kvalitné kartuše, pri ktorých máte istotu, že ani po rokoch nebude dochádzať k nechcenému prietoku vody.

Vodovodne-baterie-3-X.jpg


Stála teplota vody

Väčšina z nás vníma kúpeľňu ako miesto relaxu. To môžu ešte viac umocniť aj batérie vybavené modernými technológiami. Skvelou voľbou sú termostatické batérie, ktoré majú viacero vylepšení. Ich výhodou je, že umožňujú takmer okamžité nastavenie optimálnej teploty vody.

Je to nielen pohodlné, ale zároveň tým prispievajú i k úspore a dokážu udržať stálu teplotu vody aj v prípade kolísania tlaku alebo teploty privádzanej vody. Sú aj bezpečné. „Termostatické batérie Jika disponujú tlačidlom Safety stop, ktoré zamedzuje nastaveniu vyššej teploty vody, ako je 38 °C, aby nemohlo dôjsť k obareniu,“ dodáva I. Šedivá.

Foto: Jika

Podobné články