Ako si dokážete poradiť s tvrdou vodou vo svojej domácnosti?

09.06.2021, ABC-bývanie.sk | Interiéry, domácnosť

Tvrdá voda je problémom pre mnohé domácnosti, keďže obsahuje zložky, aké vedú k ukladaniu vodného kameňa v domácich spotrebičoch či potrubiach. Ako si vlastnosti tvrdej vody môžete sami upraviť?

Tvrdá voda sa vyznačuje tým, že má v sebe viac minerálov, napríklad vápnika a horčíka, ako je bežné. Ich vyššie hodnoty sú síce pre ľudské zdravie prospešné, na druhej strane však tvrdá voda vo veľkej miere zapríčiňuje rýchlejšie opotrebovanie domácich spotrebičov. V krajných prípadoch sa to môže skončiť až upchatím potrubia.

shutterstock_1316401775-1-X.jpg


Prečo sa zaujímať, či máte doma tvrdú vodu?

  • Zvýšené ukladanie vodného kameňa a rozličných usadenín v rozvodoch znižuje účinnosť vykurovacích telies.
  • Tvrdá voda môže spôsobiť suchú pokožku či lámavosť vlasov.
  • Znehodnocujú sa domáce spotrebiče.


Ako sa zbaviť tvrdej vody?

Dobrá správa je, že tvrdej vody sa dokážete pomerne účinne zbaviť. Stačí na to použiť tzv. zmäkčovač vody. Je to zariadenie, ktoré vás pomocou magnetickej úpravy vody zbaví nadbytočného vodného kameňa.

Vďaka magnetizmu sa menia fyzikálne vlastnosti vody a obmedzí sa vytváranie tvrdých usadenín. Zmäkčovač vody môžete najčastejšie nájsť pripojený na práčku, umývačku riadku, ale aj na hlavnom potrubí v dome či bytovke.


Dajte šancu živej vode

Ďalším prístrojom na zlepšenie vlastností vody je ionizátor vody. Ide o filter, vďaka ktorému sa voda rozdelí na takzvanú živú a mŕtvu. Ionizátor jednoducho rozdelí vodu na zásaditú a alkalickú, ktorú môžeme označiť aj za živú vodu.

Je to vďaka tomu, že práve alkalická alebo ionizovaná voda je vhodná na pitie a detoxikáciu organizmu. Z dlhodobého hľadiska sa taktiež ukazuje, že ľudia, ktorí pijú alkalickú vodu, vyzerajú o poznanie mladší.

Mnohé odborné štúdie navyše uvádzajú, že práve ionizovaná, a teda alkalická voda dokáže pomôcť pri liečbe viacerých vážnych ochorení od rakoviny až po kožné choroby, napríklad psoriáza.

Foto: Food Impressions / Shutterstock.com

Podobné články