Boho štýl bývania: čo to je a ako si podľa neho zariadiť byt?

24.03.2022, ABC-bývanie.sk | Interiéry, domácnosť

Dnešné moderné trendy v bývaní sa točia zväčša buď okolo škandinávskeho, alebo industriálneho štýlu. Do popredia sa však čoraz viac dostáva aj tzv. boho štýl. Čo to je a ako si podľa neho zariadiť byt?

Boho štýl je skratka pre bohémsky štýl bývania. Už z názvu tak možno tušiť, čo bude v tomto štýle zohrávať kľúčovú rolu. Pre tento štýl bývania sú charakteristické typické prvky, ktoré sa v pravidelných intervaloch obmieňajú. Aké prvky to sú a ako ich vhodne kombinovať tak, aby ste dostali výsledok, po ktorom túžite?

Byvanie-boho-styl-1-X.jpg

Prvky boho bývania

Základnými prvkami boho bývania sú jednoznačne prírodné materiály, ktoré odkazujú na filozofiu bohémskeho života. Práve ten je často prepojený s prírodou. Prírodné materiály sa premietajú či už do doplnkov bývania alebo aj do bežného nábytku, akým je napríklad pohodlná pohovka.

Okrem prírodných materiálov boho štýl kombinuje aj prvky hippies s obrovským množstvom farieb. Tie majú vyjadriť radosť zo života. Pri tomto štýle bývania tak vôbec nie je neobvyklé vidieť netušenú paletu odtieňov na rozmanitých doplnkoch či klasickom nábytku. V niektorých prípadoch môžete vidieť aj prvky folk kultúry. Je skutočne na vás, ako všetky tieto elementy dokážete skĺbiť do seba.


Boho štýl predstavuje voľnosť

Zariadenie domácnosti v boho štýle bolo, je a bude vždy o voľnosti pohybu a rozhodovania sa v súlade s filozofiou bohémskeho života. Je teda skutočne na vás, či si kúpite komodu s prírodnými motívmi, na ktorú dáte rozličné hippies doplnky, alebo sa rozhodnete pre kombináciu boho style a minimalizmu s čistými líniami.


Veľký koberec

Ďalším prvkom, ktorý nájdete takmer v každom byte či dome, zariadenom podľa bohémskeho štýlu, je veľký koberec. Ľudia, ktorí si takúto domácnosť zariaďujú, poväčšine preferujú huňatý vzorovaný koberec. Práve ten sa má stať dominantnou celej miestnosti.

Pri jednom koberci to však ostať nemusí a v tomto prípade platí, že čím viac ich bude, tým viac bohémsku domácnosť budete mať.


Ratanové dekorácie

Keď hovoríme, že prírodné materiály v takomto bývaní prevládajú, jedným z elementov, ktorý je pre takéto bývanie špecifický, je aj ratan. Ratanový nábytok pritom nemusí byť prítomný len na predzáhradkách či balkónoch. Dnes sa dostanete napríklad aj k osvetleniu s prvkami ratanu či ďalším dekoráciám.


A čo zrkadlá?

Zrkadlá sú jedným zo základných prvkov v množstve štýlov interiérového bývania. No a výnimkou nie je ani ten bohémsky. Aj ten podporuje veľké množstvo svetla v byte a vzdušnosť, aká sa s kvalitnými zrkadlami dá dosiahnuť.

Byvanie-boho-styl-2-X.jpg


Pohodlnosť je základ

Zaiste ste už pochopili, že základom bývania v bohémskom štýle je vytvorenie pohodlného domova. To môžete docieliť aj nákupom množstva rôznych vankúšov, ktoré sa dajú použiť či už ako dekorácia na pohovku, kreslo alebo pre tých odvážnejších aj na sedenie na zemi.


Čomu sa vyhnúť?

V úvode článku sme síce napísali, že boho štýl bývania je v skutočnosti o voľnosti a voľnej ruke pri zariaďovaní, no napriek tomu existuje jedna vec, ktorej by ste sa mali vyhnúť. Tou je prítomnosť čiernej farby – tak na nábytku, ako aj pri dekoráciách.


Slovo na záver

Bohémsky štýl bývania je tu s nami už niekoľko rokov a mnohí ľudia si ho neraz zamieňajú so známejším škandinávskym štýlom. Je pravdou, že tieto štýly majú niekoľko prvkov spoločných, ale ten bohémsky kladie ešte väčší dôraz na pohodlie človeka. Pokiaľ začínate zariaďovať svoj novokúpený byt či dom, prípadne len riešite väčšiu rekonštrukciu, tento štýl môže byť práve pre vás.

Foto: Followtheflow/Shutterstock.com, Marina_D/Shutterstock.com

Podobné články