Bytové doplnky a dekorácie, ktoré vám pomôžu zútulniť si spálňu

29.03.2021, ABC-bývanie.sk | Interiéry, domácnosť

Spálňa je priestor, ktorý primárne slúži na oddych, pri jej zariaďovaní treba myslieť predovšetkým na priestorové možnosti. Zväčša ide o jednu z menších miestností v domácnosti, preto je vhodné si premyslieť, čo do spálne kúpiť a ako si ju zútulniť, aby sme sa v nej cítili príjemne.

Pri výbere nábytku do spálne si všímame najmä kvalitu a rozmery nábytku. Aby sme sa tu cítili komfortne, potrebujeme predovšetkým kvalitnú posteľ s dobrými matracmi a šatníkové skrine, ktoré poskytnú úložný priestor na všetko oblečenie a doplnky. Ak si však chceme spálňu zútulniť, zídu sa bytové doplnky a dekorácie, ktoré výrazne ovplyvnia to, ako sa v spálni budeme cítiť. Aké doplnky a dekorácie si kúpiť, aby sme si zútulnili spálňu?

Postele-doplnky-1-X.jpg


Prehozy na posteľ

Prehozy na posteľ sú bytovým doplnkom a zároveň dekoráciou moderných spální. Slúžia síce najmä na ochranu posteľnej bielizne pred prachom a nečistotami, ale plnia aj dekoračnú funkciu. Postele vďaka nim dokážu doslova ožiť. Prehozy na lôžko sú skvelým doplnkom, ktorý vyčarí zo spálne novú miestnosť.

Pri výbere prikrývok treba zohľadniť nielen ich materiál, farebné vyhotovenie, ale aj veľkosť.

Z akých prehozov na posteľ sa dá vyberať? Môžeme spomenúť veľmi obľúbené obojstranné prehozy, klasické jednofarebné prehozy, francúzske prehozy na posteľ, luxusné prehozy na posteľ, prehozy s 3D potlačou, ale napríklad aj saténové prehozy na posteľ či patchwork prehozy. Možností je podstatne viac, toto sú tie najviac vyhľadávané prehozy na posteľ.

Ako si však vybrať ten správny, aby vám do spálne bude pasoval? Ak máte masívnu manželskú posteľ, odporúčame vám zamerať sa na klasické jednofarebné prehozy, prehozy s 3D potlačou, patchwork prehozy alebo napríklad obojstranné prehozy.

Ak máte čalúnenú manželskú posteľ, určite vyberajte saténové prehozy, francúzske prehozy alebo luxusné prehozy.

Postele-doplnky-2-X.jpg


Koberce

Koberce sú po prehozoch na posteľ ďalším bytovým doplnkom na zútulnenie spálne. Najviac oceníte menšie kusové koberce či behúne. K masívnym dreveným manželským posteliam sa pekne hodia behúne, škandinávske koberce a chlpaté koberce. K čalúneným sa zasa budú viac hodiť moderné koberce, oválne, ale aj okrúhle koberce.

V prípade chlpatých kobercov sa nebojte kúpiť kus s väčšími rozmermi, aby viac vynikli. Oválne a okrúhle koberce kupujte menšie, keďže sa dávajú zväčša po stranách postele.


Obrazy

Hoci zariaďujeme spálňu, ktorá je určená predovšetkým na odpočinok, steny nesmú byť nudné a treba ich určitým spôsobom ozvláštniť. Nudné steny ani v tejto miestnosti neprichádzajú do úvahy.

Medzi dekorácie na zútulnenie spálne patria aj obrazy, môžete sa s nimi doslova pohrať. Abstraktné vzory v tmavých farbách sa neodporúčajú, keďže môžu negatívne vplývať na váš spánok.

Vhodné sú prírodné motívy, najmä obrazy na plátne s kvetinovými výjavmi. Nepohrdnite ani viacdielnymi obrazmi opäť s prírodnými motívmi.
Veľmi praktickým riešením, čo sa týka obrazov, je vytvorenie koláže na stene. Obrazy rozličných motívov a veľkostí, nie však v agresívnych farbách, vyniknú predovšetkým nad čelom postele.

Prehozy na posteľ, koberce a obrazy sú bytové doplnky a dekorácie, ktoré vám pomôžu zútulniť si spálňu. Pri výbere ich treba ladiť k posteliam, šatníkovým či vstavaným skriniam, ale aj k nočným stolíkom či komodám.

Odporúčame vám v miestnosti nekombinovať príliš veľa farieb. Aby spálňa pôsobia moderne, sviežo a upokojujúco, kombinovať by sa v nej mali nanajvýš tri odtiene, z ktorých bude aspoň jeden farebne neutrálny.

Foto: {Photographee.eu} / Shutterstock.com, {Edvard Nalbantjan} / Shutterstock.com

Podobné články