Chcete osviežujúci a praktický relax? Nájdete ho aj doma, v kúpeľni

14.08.2018, ABC-bývanie.sk | Interiéry, domácnosť

Rytmus moderného života určuje jeho zákony a pravidlá. V dôsledku rýchleho tempa však prestávame myslieť na seba, naše telo sa viac opotrebúva a prestáva poslúchať. Ak sa naučíte, ako si správne oddýchnuť a relaxovať, zbavíte sa všetkých negatív a sprievodných prejavov stresu a napätia.

Horúci kúpeľ je jedným zo spôsobov, ako to dosiahnuť. Unikátny vynález ľudstva umožňuje kombinovať očistu tela s príjemným relaxačným účinkom. Potrebujeme na to správne vybavenie, sanitu, možno špeciálne termostatické batérie alebo iné doplnky, ktoré spolu v jednom celku vytvárajú ideálnu kúpeľňu. Nemali by ste ich však vyberať len tak, bez sústredenia, pretože sa to v konečnom dôsledku odrazí na vašej spokojnosti a pohode, ktorú si tak budete, alebo aj nie, môcť vychutnávať pekných pár rokov.

Kupelna-beneva-sk-1-X.jpg


Rýchlokurz: oboznámte sa s normami

Vybavenie kúpeľne a vhodného nábytku v nej nie je také jednoduché. Malo by byť vytvorené v súlade s technickými normami, čo je potrebné najmä na správne zásobovanie vodou a inštalovanie odtoku. Pri plánovaní opravy kúpeľne, vodovodných a kanalizačných potrubí alebo osvetľovacích zásuviek sa teda zohľadňuje ich budúce alebo aktuálne umiestnenie. Ako na to?

Ak je táto miestnosť kombinovaná a máte v nej toaletu aj kúpeľňu naraz, najprv si nastavte toaletu. Mala by sa dostať čo najbližšie ku kanalizačným potrubiam, aby sa v prípade upchávania ľahko čistila. Správne umiestnenie ostatnej sanitárnej keramiky musí potom rešpektovať určité vzdialenosti:

  • optimálna poloha kúpeľne (vane alebo sprchového kúta) od dverí je viac ako 70 centimetrov;
  • ohrievač alebo vykurovacia jednotka, prípadne závesná plocha na uterák by mala byť od vane vo vzdialenosti 50-70 cm;
  • WC alebo bidet by mal byť pri dverách, minimálne vo vzdialenosti 60 cm;
  • sprchový kút alebo vaňa 30 cm od umývadla;
  • umývadlo je ideálne umiestniť 80 cm od podlahy a 70 cm od dverí.

Ak vezmete do úvahy tieto vzdialenosti, umiestnenie prvkov kúpeľne a všetky inštalácie, určite vám bude tento priestor plnohodnotne slúžiť.


A čo ak vás priestor nepustí?

Ak sa zamyslíte nad vyššie uvedenými rozmermi a číslami, zistíte, že kúpeľňa by musela mať obrovskú plochu, čo je pri malých panelákových bytoch nemožné. Treba si preto starostlivo premerať rozmery tejto miestnosti, aby ste si vybrali variabilné zariadenie optimálneho tvaru.

Dnes to máte vďaka širokej ponuke na trhu veľmi jednoduché, samozrejme, nesmiete ani tu zabudnúť na potrebné rozmery. V krajnom prípade sa na vyplnenie niektorých medzier alebo nerovností dajú použiť kvalitné epoxidové špárovačky, vďaka ktorým získa každý jeden povrch v kúpeľni alebo inej časti domu či bytu novú "tvár".

Starí Gréci verili, že horúca voda robí človeka fyzicky a duchovne slabým, preto sa umývali viac-menej len v studenej vode. Čistota Rimanov bola zasa viac o kultúre, kde sa okrem teplej a čistej vody začali používať aj špeciálne prísady do kúpeľa.

Bez ohľadu na to, aký stupeň teploty vody a aké prísady do kúpeľa si vyberiete vy, odporúčame vám dopriať si tento relax v podobe príjemného osvieženia. Voda naozaj lieči. V súkromí a za zatvorenými interiérovými dverami vás nebude pri tejto činnosti nik rušiť. Tak smelo do toho, priatelia.

Foto: beneva.sk

Podobné články