Čierna kuchyni pristane, biele odtiene prestávajú dominovať

14.03.2020, Katarína Puškarová | Interiéry, domácnosť

Vo výrobe nábytku a v dizajne sa čierna stala novou bielou a tento trend prenikol aj do sveta kuchýň. Absolútnym hitom sú netradičné povrchy ako sklo a dekory z mramoru či kovu a tmavé farby.

Biely nábytok kraľoval kuchyniam celé roky, no jeho éra sa pomaly končí. "Predpovede dizajnérov kuchynského nábytku sa plnia, popularita bielej začala v priebehu roku 2019 klesať," potvrdzuje Peter Heriban, dizajnér spoločnosti Oresi.

"Trendom je aj mix rozličných farieb, drevených dekorov a nezvyčajných povrchových úprav. Na obľúbenosti čoraz viac získava modrá a zelená. Okrem týchto neutrálnych odtieňov prírody sa však do kuchýň dostáva úplne nová paleta farieb, ktorá obsahuje tmavé klenoty: čiernu, tmavomodrú, smaragdovozelenú a slivkovú. Celkovo pôsobí súčasný kuchynský nábytok dramatickým a prémiovým dojmom," hovorí P. Heriban.

Oresi-cierne-kuchyne-1-X.jpg


Netradičné povrchy

Špičkoví výrobcovia v súlade s najnovšími trendmi dávajú na povrch dvierok kuchynského nábytku tenké sklenené dosky, plátky mramoru alebo kovu. Nádych elegancie do kuchyne prináša aj brass laminát s mosadzným dekorom. Jemné kovové odlesky a zlatá farba mosadze ladia s aktuálne módnymi tmavými farbami. Tento prvok nájde svoje miesto v modernom, maximalistickom interiéri a siahnu po ňom predovšetkým milovníci netradičných priestorov.


Šedá zostáva

Hoci čierna sa v interiérovom dizajne ešte len hlási o slovo, šedá aj naďalej ostáva medzi obľúbenými a štýlovými farbami. Jej čaro je v tom, že do interiéru vnáša nádych elegancie. Zároveň popri nej vynikne každý jeden detail, prvok alebo kontrastný dekor – napríklad na kazetových dvierkach kuchynského nábytku, na ktorých vo vyhotovení hodvábnošedého matu dokonale vyniknú jemné profily. Sivá je najpopulárnejšia farba súčasnosti, nosia sa sivé šaty, kupujú sa sivé autá.

Oresi-cierne-kuchyne-2-X.jpg


Slovensko ide s trendom

Najnovšie smerovanie v kuchynskom dizajne neobchádza ani Slovensko. "Okrem už spomínaných noviniek, s ktorými naša spoločnosť prichádza v tejto sezóne, nechýbajú ani módne dekory svetlého dreva, nový odtieň kryštalická šeď či žiarivá žltá, zelená a červená, ktoré sa dobre kombinujú s tmavými farbami, ale aj so stále obľúbenou bielou," pokračuje P. Heriban. V novej ponuke firmy nájdete aj ďalšie štýlové kúsky v pastelových i sýtych tónoch, lesklé aj matné, povrchy s kovovým vzhľadom alebo dezénom drevín.


Rafinovaná a elegantná zároveň

Najväčší dizajnérsky hit – čierna – sa hlási o slovo ako kráľovná elegancie a rafinovanosti. Hodia sa k nej spotrebiče vo svetlejších tónoch. Tie by zároveň mali ladiť s dizajnom kuchynskej linky. Myslieť dopredu na povrchovú úpravu použitých materiálov je vhodné kvôli následnej údržbe a čisteniu kuchyne.

Ak sa vám myšlienka čiernej na kuchynskej linke pozdáva, no nemáte dosť odvahy na takúto realizáciu, skúste siahnuť po alternatíve. Vytvorte si obľúbenú čierno-bielu kombináciu náterom steny v kuchyni. Umývateľná tabuľová čierna farba bude zaujímavou voľbou, na ktorej vynikne biela či drevená kuchynská linka, ale tiež odkazy, ktoré tu môžete nechať pre ďalších členov domácnosti.

Foto: Oresi

Podobné články