Čierna kuchyni pristane, biele odtiene prestávajú dominovať

14.03.2020, Katarína Puškarová | Interiéry, domácnosť

Vo výrobe nábytku a v dizajne sa čierna stala novou bielou a tento trend prenikol aj do sveta kuchýň. Absolútnym hitom sú netradičné povrchy ako sklo a dekory z mramoru či kovu a tmavé farby.

Biely nábytok kraľoval kuchyniam celé roky, no jeho éra sa pomaly končí. "Predpovede dizajnérov kuchynského nábytku sa plnia, popularita bielej začala v priebehu roku 2019 klesať," potvrdzuje Peter Heriban, dizajnér spoločnosti Oresi.

"Trendom je aj mix rozličných farieb, drevených dekorov a nezvyčajných povrchových úprav. Na obľúbenosti čoraz viac získava modrá a zelená. Okrem týchto neutrálnych odtieňov prírody sa však do kuchýň dostáva úplne nová paleta farieb, ktorá obsahuje tmavé klenoty: čiernu, tmavomodrú, smaragdovozelenú a slivkovú. Celkovo pôsobí súčasný kuchynský nábytok dramatickým a prémiovým dojmom," hovorí P. Heriban.

Oresi-cierne-kuchyne-1-X.jpg


Netradičné povrchy

Špičkoví výrobcovia v súlade s najnovšími trendmi dávajú na povrch dvierok kuchynského nábytku tenké sklenené dosky, plátky mramoru alebo kovu. Nádych elegancie do kuchyne prináša aj brass laminát s mosadzným dekorom. Jemné kovové odlesky a zlatá farba mosadze ladia s aktuálne módnymi tmavými farbami. Tento prvok nájde svoje miesto v modernom, maximalistickom interiéri a siahnu po ňom predovšetkým milovníci netradičných priestorov.


Šedá zostáva

Hoci čierna sa v interiérovom dizajne ešte len hlási o slovo, šedá aj naďalej ostáva medzi obľúbenými a štýlovými farbami. Jej čaro je v tom, že do interiéru vnáša nádych elegancie. Zároveň popri nej vynikne každý jeden detail, prvok alebo kontrastný dekor – napríklad na kazetových dvierkach kuchynského nábytku, na ktorých vo vyhotovení hodvábnošedého matu dokonale vyniknú jemné profily. Sivá je najpopulárnejšia farba súčasnosti, nosia sa sivé šaty, kupujú sa sivé autá.

Oresi-cierne-kuchyne-2-X.jpg


Slovensko ide s trendom

Najnovšie smerovanie v kuchynskom dizajne neobchádza ani Slovensko. "Okrem už spomínaných noviniek, s ktorými naša spoločnosť prichádza v tejto sezóne, nechýbajú ani módne dekory svetlého dreva, nový odtieň kryštalická šeď či žiarivá žltá, zelená a červená, ktoré sa dobre kombinujú s tmavými farbami, ale aj so stále obľúbenou bielou," pokračuje P. Heriban. V novej ponuke firmy nájdete aj ďalšie štýlové kúsky v pastelových i sýtych tónoch, lesklé aj matné, povrchy s kovovým vzhľadom alebo dezénom drevín.


Rafinovaná a elegantná zároveň

Najväčší dizajnérsky hit – čierna – sa hlási o slovo ako kráľovná elegancie a rafinovanosti. Hodia sa k nej spotrebiče vo svetlejších tónoch. Tie by zároveň mali ladiť s dizajnom kuchynskej linky. Myslieť dopredu na povrchovú úpravu použitých materiálov je vhodné kvôli následnej údržbe a čisteniu kuchyne.

Ak sa vám myšlienka čiernej na kuchynskej linke pozdáva, no nemáte dosť odvahy na takúto realizáciu, skúste siahnuť po alternatíve. Vytvorte si obľúbenú čierno-bielu kombináciu náterom steny v kuchyni. Umývateľná tabuľová čierna farba bude zaujímavou voľbou, na ktorej vynikne biela či drevená kuchynská linka, ale tiež odkazy, ktoré tu môžete nechať pre ďalších členov domácnosti.

Foto: Oresi

Podobné články

 • Laminát takmer ako reálne drevo. Vďaka technológiám sa to dá

  Laminat-Quick-Step-7-X.jpg

  Inovácie, kreativita a technológie vedú k čoraz dômyselnejším riešeniam. Aj laminátová podlaha dnes môže vyzerať ako reálne prírodné drevo. Unikátny dizajn, precízne spracovanie, jednoduchá montáž aj údržba – to sú hlavné atribúty kvalitnej laminátovej krytiny, ktorá vzhľadom a vlastnosťami pripomína skutočnú drevenú podlahu.

 • Ako šetrne čistiť najcitlivejšie povrchy v kuchyni a domácnosti?

  Citlive-povrchy-5-X.jpg

  Teflónové panvice, sklokeramické varné dosky, exkluzívne mramorové krytiny či moderný drevený nábytok. Táto skupina nemá na prvý pohľad nič spoločné, no to len dovtedy, kým ich netreba čistiť. Všetky tieto materiály si vyžadujú osobitnú starostlivosť, keďže nesprávnym ošetrovaním ich možno ľahko a nenávratne poškodiť.

 • Viete, aké sú aktuálne interiérové trendy pre tohtoročnú jar?

  Hornbach-trendy-17-X.jpg

  Aby sme sa v interiéri cítili čo najpríjemnejšie, je dôležitých niekoľko faktorov. Svetelnosť priestoru a použité farebné kombinácie patria medzi najvýznamnejšie. Či si to uvedomujeme alebo nie, farby veľmi ovplyvňujú pocity, ktoré v nás priestor vyvoláva. Svetlé, pastelové farby nás upokojujú, tmavé alebo pestré farby nás napĺňajú energiou. Spoločnosť Hornbach prináša túto jar štyri atraktívne interiérové štýly plné inšpirácie.

 • Pri vyberaní a kúpe novej sedacej súpravy záleží na každom detaile

  70c-shutterstock_786280726-2-X.jpg

  Sedacia súprava býva kľúčovým prvkom každej obývačky. Nielenže na nej trávime hodiny, ale bežne tam usadíme aj svoju návštevu. Na čo všetko treba dopredu myslieť, aby nás pri sedačke nič neprekvapilo?

 • Vyberáte si sprchový kút? Tu je zopár rád, na čo si dať pozor

  Sprchovy-kut-5-X.jpg

  Pri výbere sprchového kúta je dobré okrem dizajnu a typu konštrukcie myslieť aj na ďalšie parametre, napríklad tvar, veľkosť, spôsob otvárania dverí, materiál a cenu. Ak zvažujete nákup online, zmerajte si všetky rozmery a pamätajte aj na iné vlastnosti.

 • Tipy, ako efektívne zladiť dvere s podlahou. Je to jednoduché

  Podlahy-dvere-4-X.jpg

  Pri zariaďovaní bytu, domu či kancelárie je často náročné vytvoriť jednotný dizajn. Vizuálne zladiť všetky prvky v interiéri sa však dá veľmi jednoducho v prípade, že poznáte niekoľko základných pravidiel.