Denné svetlo a čerstvý vzduch vás môžu nabiť pohodou po celý rok

15.12.2024, Miriama Tomášiková | Interiéry, domácnosť

Deviati z desiatich Slovákov si uvedomujú, že denné svetlo má značný vplyv na duševné zdravie ľudí. Vyplynulo to z prieskumu agentúry 2muse pre firmu Velux, popredného výrobcu strešných okien.

"Ľudia trávia v interiéroch až 90 percent svojho času, a tak súvislosť medzi duševným zdravím a denným svetlom je zrejmá. Snažíme sa preto šíriť osvetu o tom, ako plánovať a zariaďovať interiéry s dôrazom na optimálne presvetlenie denným svetlom a možnosťou efektívnej výmeny vzduchu," hovorí Soňa Antonyová, marketingová koordinátorka spoločnosti Velux Slovensko.

Stresne-okna-1-X.jpg


Odvrátená strana Vianoc

Náporom na duševné zdravie a citlivých ľudí môžu byť aj Vianoce. "Po celoročnom zhone nás tento čas nabáda obrátiť pozornosť do seba, do svojho vnútra. Vnímať sa, naplniť odložené potreby, precítiť vďačnosť za život a dopriať si pre seba to potrebné. Naše vnútorné baterky si žiadajú pozornosť a potrebujú sa nabiť, aby mohli svietiť a rozdávať radosť nielen počas Vianoc," poznamenáva Katarína Fitala, koučka mentálneho zdravia.

Aj malé zmeny v našom životnom štýle môžu viesť k zlepšeniu duševnej pohody a odbúraniu nahromadeného stresu. Základom je pravidelný pohyb, čerstvý vzduch, príjemný kúpeľ, čas v prírode, kvalitný spánok, aspoň jedna aktivita za deň pre radosť a trávenie času s ľuďmi, ktorých máme radi a sú pre nás oporou. Ako si teda pomôcť zbaviť sa nepríjemných pocitov počas sviatkov?

Stresne-okna-2-X.jpg


Dostaňte denné svetlo dnu

Prirodzené svetlo a čerstvý vzduch majú pozitívny vplyv na duševnú pohodu. "Ak sa zberáte rekonštruovať či stavať, popremýšajte, ako dostať do interiéru čo najviac denného svetla. Viac okien znamená viac pohody, lepšiu kvalitu vzduchu a zdravšie prostredie pre vás a vašu rodinu," pokračuje S. Antonyová.

Svetlo prichádzajúce cez strechu prináša viacero výhod: od optimálneho presvetlenia priestoru, cez efektívne vetranie až po kontakt s prírodou pri pohľade z okna. "Strešné okná sa môžu usporiadať nad seba aj vedľa seba. Takéto usporiadanie rozšíri výhľad a presvetlí väčší priestor. Vyššie položené strešné okná možno ovládať diaľkovým ovládačom a úplne automaticky, bez toho, aby na to museli užívatelia myslieť," dodáva S. Antonyová.

Stresne-okna-4-X.jpg

Strešné okná Velux sú navrhnuté s dôrazom na energetickú efektívnosť. Trojsklo, ktoré je už štandardom, je zárukou veľmi dobrých tepelnoizolačných vlastností. Použitie tieniacich doplnkov zabezpečuje nielen reguláciu svetla, ale pomáha aj udržiavať príjemnú teplotu v interiéri.


Ako zvládnuť hektické chvíle

Krátke dni a sychravé počasie v zimnom období môžu na niektorých z nás pôsobiť občas skľučujúco. Ponúkame vám zopár tipov, ako si udržať fyzickú a duševnú pohodu, a nielen pred Vianocami.

Stresne-okna-3-X.jpg

Nadýchnite sa
Relaxačné dychové cvičenia pomáhajú upokojiť sa, zvládať stres aj úzkosť. Vedomým ovládaním základnej ľudskej potreby spomalíte myseľ a lepšie sa vyrovnáte s náročnými situáciami. Nezabúdajte, že vzduch v interiéri môže byť v skutočnosti znečistený až päťkrát viac ako vonku. Naučte sa preto pravidelne vetrať. Ak si na pravidelné vetranie strešnými oknami neviete zvyknúť, pomôcť vám môže systém Velux Active, ktorý na základe jednoduchých senzorov CO₂, vlhkosti a teploty automaticky vyvetrá. Na otváranie okien nemusíte viac myslieť.

Vystavujte sa dennému svetlu
Ak sa človek pravidelne vystavuje dennému svetlu, dochádza k zlepšeniu nálady, zmierneniu úzkostí a ku kvalitnejšiemu spánku. Denné svetlo pomáha tvorbe serotonínu – hormónu šťastia, ktorý zlepšuje náladu, sústredenie a pocit pohody. Strešné okná svojím umiestnením v streche zabezpečia dvakrát viac denného svetla ako fasádne okná. Veľké presklené plochy dokonale presvetlia priestor pod strechou, opticky ho zväčšia a zároveň ponúknu krajší výhľad z podkrovia.

Pustite dnu prírodu
Niekedy stačí len pozrieť sa z okna a zahľadieť do diaľky, aby sme vďaka kontaktu s prírodou načerpali energiu a zlepšili tak svoju náladu a zdravie. Nerušené výhľady do okolia pomáhajú uvoľniť sa a sú prospešné pre naše zdravie. Vyhnite sa umiestneniu strešných okien mimo zorného poľa. Nevhodne uložené strešné okná môžu aj na horných poschodiach paradoxne vyvolať dojem z bývania v pivnici.

Hýbte sa
Pravidelná fyzická aktivita zaháňa depresiu či úzkosti. Ak nemáte možnosť venovať sa športovým aktivitám počas pracovného dňa, skúste cvičiť doma. Na internete nájdete mnoho inštruktážnych videí s rozmanitou dĺžkou či náročnosťou. Po cvičení nezabudnite poriadne vyvetrať.

Stresne-okna-6-X.jpg

Myslite na seba
Každodenná rutina pracovného aj osobného života môže pôsobiť ubíjajúco. Nezabúdajte v tom zhone na seba, svoje potreby a svoje pocity. "Ľudské zdravie je ohrozené aj syndrómom vyhorenia, ktoré rozvracia vnútorný svet človeka a výrazne mu znižuje kvalitu pracovného a osobného života. Je následkom ustavičného preťažovania a dlhodobého pôsobenia chronického stresu bez potrebnej regenerácie a oddychu. Ak sa k tomu pridá nevhodné pracovné zázemie či prostredie, ktoré nepodporuje regeneráciu a duševnú pohodu zamestnancov, o to rýchlejšie syndróm vyhorenia zaklope na dvere," uvádza K. Fitala.

Dožičte si kvalitný spánok
Denné svetlo prispieva tiež ku kvalitnejšiemu spánku. Prirodzene reguluje cirkadiánny rytmus tela (cyklus spánku a bdenia), dáva mozgu vedieť, kedy je čas spať a kedy sa zobudiť. Kratšie dni, a teda kratšie vystavenie sa prirodzenému svetlu, sa môžu prejavovať stratou energie, zvýšenou chuťou na sladké jedlá, ale aj ťažkosťami so spánkom. V období, keď trávime čas najmä v interiéroch, je dôležité dbať na maximálne presvetlenie denným svetlom počas dňa. Pred spaním, aj bezprostredne po prebudení nezabudnite vyvetrať a naplniť izbu čerstvým vzduchom.

Foto: Velux

Podobné články