Drevo a drevené kúsky v kuchyni sú vždy vítaným a zaujímavým prvkom

04.09.2022, Martin Paulík | Interiéry, domácnosť

V modernej aj klasickej rustikálnej kuchyni je drevo vždy vítaným a zaujímavým prvkom. Dávate prednosť skutočnému drevu alebo jeho imitácii? Čo je "in" a ako sa o drevo v kuchyni starať?

Podľa výrobcov a predajcov kuchýň Slováci roky prioritne vyhľadávajú kuchynský nábytok v kombinácii s drevom. Prím v dopyte hrá biela kuchyňa s drevenými prvkami, druhou trendy stálicou je šedá plus drevo. Na prvý pohľad to môže vyzerať ako konzervatívny vkus, ale v skutočnosti sú tieto kuchyne naozaj zaujímavé. "Drevo rovnako ako jeho verné imitácie vždy očarí svojou krásnou kresbou aj štruktúrou. Je to prvok, ktorý do modernej aj klasickej kuchyne vnáša harmóniu a pohodu," hovorí Eva Rečlová, dizajnérka kuchýň značky Oresi.

Kuchyna-drevo-1-X.jpg

 Biely lesk akrylových dvierok Magiq je v príjemnom kontraste s farbou dubového dreva aplikovaného na podlahe aj na strope. Pracovná doska je z masívneho dubového dreva s hrúbkou 40 mm.


 

Nové technológie

Vďaka pokroku vedy a techniky sú dnes imitácie dreva na nerozoznanie od masívu, no z funkčného hľadiska majú nesporné výhody. Povrchy s verným zobrazením kresby a štruktúry dreva sa dajú nájsť v každej triede kuchýň.

"Dnes sú na trhu aj synchronizované povrchy, kde obraz dreva presne zodpovedá štruktúre povrchu. Keď prejdete rukou po dvierkach alebo pracovnej doske, nespoznáte, že to nie je prírodné drevo. Dokonalou špecialitou je napríklad embosovaná štruktúra Matrix, imitácia bielenej borovice, ktorá má na ploche hlboké ryhy s jasným kontrastom medzi matom a leskom presne zodpovedajúcim rozdielom medzi jarným a letným drevom v letokruhoch," pokračuje E. Rečlová.

Kuchyna-drevo-2-X.jpg

 Modernú bielu kuchyňu Savana zdobí pracovná doska a zástenný panel v synchronizovanom dekore Dub True Nature


 

Príjemné kombinácie

Prírodné drevo alebo drevodekor sa v kuchyni dobre vyníma v kombinácii s rozmanitými farbami a rozličnými povrchmi. "Kombinácia s bielym nábytkom vo vysokom lesku je overená klasika, na ktorú sa teraz doťahuje sivá, dokonca aj drevo je v sivej farbe charakteristickej pre dub šedý. Podľa mňa sa drevo v kuchyni, či už na pracovnej doske, na nábytku alebo zástene, dobre kombinuje s akoukoľvek farbou – výraznou, jemnou aj pastelovou. Preto je drevo prvkom, ktorým v žiadnej kuchyni nikdy nič nepokazíme," poznamenáva E. Rečlová.

Okrem dreva patria medzi aktuálne trendy v kuchynskom nábytku vysoké skrinky až po strop, nábytok bez úchytov a so zafrézovaným LED osvetlením. Čoraz väčšiu popularitu si získavajú hlboké zásuvky s rozdeľovačmi a vchody do špajze, ktoré sú súčasťou kuchynského nábytku.

"Popri bielej a sivej patria medzi žiadané farby piesková, cappuccino, antracit až čierny mat a šalviovo zelená," dokresľuje súčasné trendy v kuchyniach dizajnérka Oresi. "Hodvábne matné, supermatné aj vysokolesklé plochy pôsobia v kombinácii s drevom veľmi prívetivo a útulne. Dvierka skriniek môžu mať povrchovú úpravu v laku, akryle, lamináte aj vo fólii, ktorá môže byť ešte lakovaná alebo patinovaná."

Kuchyna-drevo-3-X.jpg

 Biela lesklá kuchyňa Musa je doplnená modelom Tewa s výraznou kresbou dekoru dreva. Oba povrchy pochádzajú z radu prémiových kuchýň Livanza.


 

Starostlivosť o drevo

Presvedčení milovníci skutočného dreva by mali vedieť, ako sa o tento povrch správne starať. Je to trochu náročnejšie, ale odmenou je nadčasový prvok v kuchyni, ktorý rokmi získava svojskú patinu.

"Pri drevených častiach kuchyne je mimoriadne dôležité, aby boli urobené presne na mieru a správne osadené. Ešte kým sa povrch dreva ošetrí, treba dokonale utesniť všetky spoje s dôrazom na spoje okolo drezu," upozorňuje E. Rečlová. Potom treba drevo napustiť prírodným olejom (ideálne ľanovým), aby nebol problém, keď sa povrch dostane do kontaktu s potravinami.

Hĺbkové napúšťanie olejom je spočiatku trochu prácne, drevo treba (v súlade s pokynmi výrobcu) natierať olejom každý druhý deň minimálne dva týždne. Potom sa môžu intervaly medzi nátermi zväčšovať. Po natretí je dôležité počkať niekoľko minút a potom prebytočný olej, ktorý drevo do seba nevpilo, odsať kuchynskou papierovou utierkou.

Kuchyna-drevo-4-X.jpg

 Módny trend šedých odtieňov sa premieta aj do dekoru dreva dub Craft šedý z línie Tree Talk s povrchom Perfect Structure, ktorý je doplnený bielymi skrinkami Magiq z akrylu


 

Údržba a čistenie

"Pracovnú dosku, zástenu alebo dvierka kuchynského nábytku v imitácii dreva netreba takto prácne ošetrovať. Len čo sú namontované na svojom mieste, môžete ich používať. Okrem horúcich hrncov tomuto povrchu nevadí v podstate nič – ani voda, ani škrabance, pretože je dosť odolný," vysvetľuje E. Rečlová.

Drevo je a bude na vodu chúlostivé. Jeho výhodou je zasa to, že keď sa drevený povrch poškodí, stačí ho prebehnúť jemným šmirgľom a potom znova pretrieť olejom. Drevené časti kuchyne si žiadajú "olejovú kúru" raz za tri mesiace.

"Čisté ich treba udržiavať iba pomocou vody a jemnej handričky, ktorá nepúšťa chĺpky. Dôležité je vždy po umytí povrch dosucha utrieť," radí dizajnérka kuchýň. Imitácia dreva odolá aj chemicky agresívnejší, čistiacim prostriedkom, napriek tomu by sa nikdy nemali aplikovať priamo na povrch, ale na handričku.

Kuchyna-drevo-6-X.jpg

 Dvojradová ostrovná kuchyňa z radu prémiových kuchýň Livanza je zostavená z bieleho modelu Eruka z lakovaného laminátu a Virginia v dekore dreva


 

Tipy a triky

  • Drevo alebo jeho imitácia v kuchyni nemusia mať len podobu nábytku alebo pracovnej dosky. Príjemnú atmosféru dodá interiéru aj drevená podlaha, obklad na stene alebo na strope.
  • Na odlišné miesta je vhodné kombinovať rozličné dekory dreva – iné na skrinky a iné na podlahy. Naopak, zástena lepšie vyzerá, ak je v rovnakom dekore ako pracovná doska. Zaujímavými miestami na použitie dreva sú parapety, otvorené skrinky a vinotéka.
  • "Podľa mňa majú drevodekory ešte jednu veľkú prednosť. Zhotovujú sa recykláciou už použitého materiálu, z kvalitných a čistých drevených pilín, takže ide o nábytok, ktorý je prívetivý k životnému prostrediu. Nerúbu sa preň stromy a vydrží pekný a funkčný celé roky," dodáva E. Rečlová.

Foto: Oresi

Podobné články