Jeden luster v byte nestačí. Aké sú trendy v interiérovom osvetlení?

18.09.2018, Katarína Selecká | Interiéry, domácnosť

Osvetlenie v byte je jedným z hlavných faktorov, aké vytvárajú atmosféru a ovplyvňujú našu náladu a psychiku. Nedostatok svetla či naopak, príliš presvetlené priestory nie sú vhodné ani príjemné pre oči. Preto si výber počtu, intenzity a farebnosti osvetlenia pri zariaďovaní interiéru dobre premyslite.

Voľba závisí najmä od atmosféry, akú chcete v tej-ktorej miestnosti mať. Dôležité je aj rozmiestnenie svietidiel vzhľadom na optické rozčlenenie priestorov. V jednom priestore môžete s pomocou svietenia vytvoriť niekoľko zón. Vďaka kontrastom pôsobí interiér živým a zaujímavým dojmom. Dôležité je striedanie svetla a tieňov. Ostro vrhaným tieňom by ste sa mali vyhnúť. Ideálnou kombináciou je priame a nepriame svetlo, jedno z rozptýleného, druhé z bodového osvetlenia.

Pri hľadaní optimálneho osvetlenia miestnosti by ste mali dať pozor najmä na farbu svetla a smer, ako dopadá. Pri smere dopadu treba rozlišovať medzi hlavným interiérovým osvetlením, pracovným svetlom a svetelnými kontrastmi.

Hornbach-svetlo-1-X.jpg


Optimálne osvetlenie miestnosti

"Hlavné, teda stropné osvetlenie uprostred miestnosti je klasickým a univerzálne obľúbeným zdrojom svetla v interiéri. Vďaka stropným reflektorom a rozličným svetelným zdrojom, ktorých kužele sa prekrývajú, možno vytvoriť sofistikované efekty, aké miestnosť uvedú do úplne iného svetla," hovorí Tadeáš Tenkl, odborník projektových marketov Hornbach na dekorácie, doplnky a trendy v oblasti bývania.

"Niečo iné je žiaduce pri pracovnom osvetlení. Pre radosť vašich očí by písacie stoly, pracovné plochy a čitateľské kútiky mali byť osvetlené jasne a vhodne na čítanie. K hlavnému osvetleniu je preto vhodné pridať stolové lampy a osvetlenie pracovného stola," dopĺňa odborník.

Ak chcete dosiahnuť decentné podčiarknutie určitých detailov v miestnosti, napríklad vitríny, sochy či maľby, dosiahnete to svetelnými kontrastmi. Nepreháňajte to však – atmosféru miestnosti by ste mohli dočista pokaziť.

Hornbach-svetlo-3-X.jpg


LED-ky sú žiarovky, ktoré "nekúria"

Najnovšie trendy v osvetlení kombinujú útulnosť a ekológiu. LED žiarovky majú niekoľko výhod – sú moderné, úsporné, majú dlhú životnosť a šetria peniaze.

"LED-ky sú ekologickou alternatívou bežných žiaroviek a plnohodnotne ich nahrádzajú. Majú životnosť až 25 rokov a spotrebujú o 80 percent menej energie ako klasické žiarovky," vysvetľuje Zlatko Slebodník, odborník Hornbachu na oblasť elektro.

Výhodou LED žiaroviek je aj to, že sa dodávajú vo všetkých farebných teplotách, majú rôznu svietivosť a dokonca sú aj farebné. Na rozdiel od iných typov žiaroviek nevyžarujú teplo, čo je dôležité predovšetkým v lete.

Hornbach-svetlo-5-X.jpg


Nepozerajte na watty, ale na svietivosť

Klasické žiarovky sa kedysi vyberali podľa wattov. "Pri LED-kách to neplatí. Ich svietivosť sa meria v lumenoch. Zjednodušene povedané, je to údaj o tom, koľko svetla zo žiarovky dostaneme," pokračuje Z. Slebodník.

A tu je približný prepočet:

100 wattov ≙ zhruba 1 350 lumenov
 75 wattov ≙ zhruba 900 lumenov
 60 wattov ≙ zhruba 700 lumenov
 40 wattov ≙ zhruba 400 lumenov
 25 wattov ≙ zhruba 220 lumenov

Bežnú 60-wattovú žiarovku teda nahradíte LED žiarovkou so svietivosťou 700 lumenov, ktorá má výkon len šesť wattov, svieti však jasnejšie ako 60-wattová.

Hornbach-svetlo-4-X.jpg


Teplota osvetlenia podľa účelu miestnosti

Pri výbere svetiel majte na pamäti aj teplotu osvetlenia. Meria sa v kelvinoch a zásadným spôsobom mení nielen atmosféru miestnosti, ale najmä to, ako svetlo na nás pôsobí.
Teplota 3 300 kelvinov sa označuje ako teplá biela. Porovnateľne teplé svetlo vyžaruje klasická žiarovka alebo sviečka. 4 000 kelvinov má neutrálna biela, ktorá je viac-menej univerzálna, a studené osvetlenie má vyše 6 500 kelvinov.

"Do obývačky a spálne dávajte žiarovky označené ako teplé. Na prvý pohľad sú biele, ale majú ľahký žltý, až hnedý nádych," poznamenáva T. Tenkl. Ak sa však obzeráte po lampe na čítanie, pre komfort očí si zvoľte neutrálnu bielu žiarovku s dostatočnou svietivosťou.

V kuchyni sa hodia studené a výkonné svetlá. Ak sa však nechcete vzdať útulnej "hipsterskej" atmosféry, studeným svetlom v kuchyni osvetlite len pracovné plochy Centrálne svetlo môže zostať v teplej farebnosti a pokojne s nižším výkonom.

Do pracovne, predsiene a na schody sa tiež žiadajú svetlá studenej farby, najmä v záujme pohodlia a bezpečnosti. "Na schody aj na chodbu sú vhodné napríklad aj LED pásiky, ktoré nevyžarujú veľa svetla, no pomáhajú zorientovať sa v priestore," dodáva T. Tenkl.

Hornbach-svetlo-6-X.jpg

Hornbach-svetlo-7-X.jpg

 Montáž LED pásikov je celkom jednoduchá


 

Tipy na správne osvetlenie

 Jednotlivé zdroje svetla by sa mali dať zapínať samostatne.
 Svietidlá s nastaviteľným a s otočným podstavcom umožňujú väčšiu flexibilitu.
 Miestnosti sa zdajú dlhšie, ak je svetlo nasmerované proti stene.
 Svetlo, ktoré svieti do hornej časti miestnosti, vytvára harmonickú atmosféru.

Foto: Hornbach

Podobné články

 • Zariaďujete detskú izbu pre malú slečnu? Poradíme vám, ako na to

  Dievcenska-izba-4-X.jpg

  Zariaďovanie detskej izby je vážna vec. A ešte zložitejšie to môže byť, ak ju chystáte pre malú slečnu. Dizajnov všetkého nábytku je dnes množstvo, a tak zapojte svoje malé dievčatko do vyberania a urobte izbu presne podľa jej predstáv.

 • Mýty a pravdy o mikrovlnke: naozaj je taká škodlivá, ako niekto tvrdí?

  Mikrovlnka-2-X.jpg

  O mikrovlnkách sa toho popísalo všeličo. Niektorí si život bez nej nevedia predstaviť, iní ju, naopak, zásadne odmietajú. Je fakt, že tento spotrebič nám každodenný život dokáže naozaj uľahčiť. Okrem toho, patrí medzi cenovo najdostupnejšie, takže je veľmi rozšírený. Ako to však s mýtmi o škodlivosti mikrovlniek?

 • Obývacia izba roku 2019: zopár horúcich trendov, ako si ju zariadiť

  Obyvacka-Sedooz-4-X.jpg

  Poetka, spisovateľka a sociálna aktivistka Marge Piercyová vyslovila múdru vetu: "Prvým darom je život, druhým láska a tretím porozumenie." Je nádherné, ak sme počas svojej existencie týmito vzácnymi, no zároveň bežne dostupnými "klenotmi" obdarení.

 • Kuchynské trendy: moderná útulnosť, aby sa tu každý cítil dobre

  Kuchyne-Oresi-2-X.jpg

  Kuchyňa nie je len priestor, kde sa dá variť. Odohráva sa v nej významná časť rodinného života, lebo napríklad na rozdiel od obývačky, kde sledujeme televíziu, je v kuchyni čas aj na spoločné debaty. Mala by mať preto svoje čaro a dušu, aby sa v nej každý cítil dobre.

 • Vybrať si rozkladaciu pohovku môže byť neuveriteľne jednoduché

  Melli-Kika-X.jpg

  Nákup pohovky je vážna úloha: tento univerzálny kus nábytku si nevyberáte na jednu sezónu. Dobrá pohovka dokonale dopĺňa interiér, slúži ako úžasné miesto na odpočinok a spánok, je vyrobená z vysokokvalitných materiálov a využívame ju naozaj dlhý čas a bez akýchkoľvek väčších problémov.

 • Žiadny klam, ale konečne dobré nápady na organizáciu vášho šatníka

  shutterstock_182860121-skrine-2-X.jpg

  Životný štýl, v ktorom sa odzrkadľuje neporiadok a chaos, pôsobí aj na naše duševné rozpoloženie. Sme podráždení, nepríjemní a v konkrétnej situácii reagujeme neadekvátne, čo však môžeme neskôr, samozrejme, oľutovať.