Jedna detská izba pre súrodencov: každý potrebuje mať svoj kútik

04.10.2019, ABC-bývanie.sk | Interiéry, domácnosť

Ako zariadiť detskú izbu súrodencom? Závisí to od priestorových možností aj vekového rozdielu medzi deťmi. Zariadenie detskej izby pre dve deti nie je oveľa zložitejšie ako pre jedináčika. Ak je miesta menej, treba sa viac pohrať s farbami a nábytkom.

Rodičia sa môžu vybrať dvoma smermi. Buď izbu prispôsobia aktuálnemu veku detí, vrátane obľúbených farieb a hrdinov, a budú ju prerábať vždy zhruba po dvoch-troch rokoch. Alebo zariadia detskú izbu hneď na úvod skôr neutrálne, tak z hľadiska farebnosti stien, ako aj nábytku, a s rastúcim vekom potomkov budú meniť len doplnky. Obľúbená farba aj hrdinovia či princezné môžu byť na posteľnej bielizni, vankúšoch alebo nálepkách na stene, ktoré sa dajú neskôr vymeniť.

Detska-izba-1-X.jpg


Pravidlo troch zón

Návrh detskej izby pre dve deti si môžu rodičia nechať vypracovať architektom. Alebo hľadajú inšpirácie pre detskú izbu sami na internete a v časopisoch. Pomôže aj návšteva Ikey či iného obchodu so vzorovo zariadenými izbami.

V oboch prípadoch by zariadenie detskej izby pre dve deti malo rešpektovať pravidlo troch zón. Jedna by mala deťom slúžiť na spánok a oddych, ďalšia na hry a posledná na rozmanité tvorenie a písanie školských úloh.


Bezpečnosť a farby

Nábytok by sa mal dať poľahky prestavať podľa aktuálnych potrieb detí a mal by byť napevno prichytený k stene. Samozrejme, detský nábytok musí byť vyrobený z kvalitných a zo zdravotne neškodných materiálov. Najmä menšie deti všetko radi oblizujú.

Skrinky, stoly či postele by nemali mať ostré hrany, aby si dieťa neublížilo. Kým sú deti malé, v zásuvkách by mali byť detské poistky a zabezpečené by mali byť tiež okná.

Ak sú steny namaľované v neutrálnych tónoch, na jednej môže byť farebnejšia tapeta, prípadne nálepky. Časť steny sa tiež dá natrieť tabuľovou farbou a kresliť si môžu deti samy. Ak sú steny skôr neutrálne, farebný môže byť koberec, nábytok, záclony alebo tienidlo na lampe.

Detska-izba-2-X.jpg


Miesto na spanie

Detská izba pre dve deti, najmä ak medzi nimi nie je veľký vekový rozdiel a miestnosť je skôr užšia a dlhá, môže byť zariadená zrkadlovo. Postele možno zvoliť ako dve rastúce, aby sa naťahovali spolu s deťmi. Ak treba šetriť miestom, do úvahy prichádza poschodová posteľ. V ponuke sa dajú nájsť aj také, ktoré sa neskôr dajú rozdeliť na dve klasické postele, patria však medzi drahšie.

Ak je izba skôr menšia, možno spanie posunúť do výšky a miesto pod posteľou využiť na uloženie hračiek či oblečenia, prípadne pod každú posteľ posunúť písací stôl. Ideálne miesto pre stôl je však v blízkosti okna, aby malo dieťa pri písaní úloh dostatok denného svetla.


Študentská izba pre dvoch

Ak chodia obe deti do školy, potrebujú dva písacie stoly alebo aspoň dostatočne dlhú stolovú dosku, najlepšie umiestnenú pod oknom. Obaja musia mať na stole dosť miesta na písanie úloh, na lampu, prípadne aj počítač.

Pri stole by mal byť dostatočný úložný priestor v podobe zásuviek alebo skriniek na odloženie učebníc a iných pomôcok. Stôl a stolička môžu byť rastúce, prispôsobia sa potom aktuálnej výške dieťaťa a neskôr študenta. Mali by byť v každom prípade pohodlné. Ak je na to priestor, dá sa do detskej izby pridať menšia lezecká stena či hrazda. Študenti ocenia závesnú hojdaciu sieť alebo sedacie vaky.

Foto: iStock Korisbo, iStock

Podobné články

 • Laminát takmer ako reálne drevo. Vďaka technológiám sa to dá

  Laminat-Quick-Step-7-X.jpg

  Inovácie, kreativita a technológie vedú k čoraz dômyselnejším riešeniam. Aj laminátová podlaha dnes môže vyzerať ako reálne prírodné drevo. Unikátny dizajn, precízne spracovanie, jednoduchá montáž aj údržba – to sú hlavné atribúty kvalitnej laminátovej krytiny, ktorá vzhľadom a vlastnosťami pripomína skutočnú drevenú podlahu.

 • Čierna kuchyni pristane, biele odtiene prestávajú dominovať

  Oresi-cierne-kuchyne-3-X.jpg

  Vo výrobe nábytku a v dizajne sa čierna stala novou bielou a tento trend prenikol aj do sveta kuchýň. Absolútnym hitom sú netradičné povrchy ako sklo a dekory z mramoru či kovu a tmavé farby.

 • Viete, aké sú aktuálne interiérové trendy pre tohtoročnú jar?

  Hornbach-trendy-17-X.jpg

  Aby sme sa v interiéri cítili čo najpríjemnejšie, je dôležitých niekoľko faktorov. Svetelnosť priestoru a použité farebné kombinácie patria medzi najvýznamnejšie. Či si to uvedomujeme alebo nie, farby veľmi ovplyvňujú pocity, ktoré v nás priestor vyvoláva. Svetlé, pastelové farby nás upokojujú, tmavé alebo pestré farby nás napĺňajú energiou. Spoločnosť Hornbach prináša túto jar štyri atraktívne interiérové štýly plné inšpirácie.

 • Pri vyberaní a kúpe novej sedacej súpravy záleží na každom detaile

  70c-shutterstock_786280726-2-X.jpg

  Sedacia súprava býva kľúčovým prvkom každej obývačky. Nielenže na nej trávime hodiny, ale bežne tam usadíme aj svoju návštevu. Na čo všetko treba dopredu myslieť, aby nás pri sedačke nič neprekvapilo?

 • Tipy, ako efektívne zladiť dvere s podlahou. Je to jednoduché

  Podlahy-dvere-4-X.jpg

  Pri zariaďovaní bytu, domu či kancelárie je často náročné vytvoriť jednotný dizajn. Vizuálne zladiť všetky prvky v interiéri sa však dá veľmi jednoducho v prípade, že poznáte niekoľko základných pravidiel.

 • Čaká vás rekonštrukcia? Spojte ju s Black Friday a úspora vás prekvapí

  Futurino-adolescent-2-X.jpg

  Podľa prieskumu spoločnosti Home Credit v roku 2018 rekonštruovala svoje bývanie až štvrtina Slovákov. Náklady väčšinou neprekročili hranicu 10-tisíc eur, viac ako 20-tis. eur minul len jeden Slovák z desiatich.