Jesenná upratovacia revízia, ktorú stačí doma urobiť raz ročne

25.10.2018, Jozef Kaščák | Interiéry, domácnosť

Jarné upratovanie pozná azda každá domácnosť, na to jesenné sa však často zabúda. Pozrime sa teda spoločne na pár jesenných upratovacích tipov, ktoré navyše stačí spraviť spravidla raz ročne.

Upratovanie-1-X.jpg


1. Záclony a závesy

Keď je reč o prachu, väčšina ľudí myslí na nábytok či podlahy, ale zamysleli ste sa niekedy nad tým, koľko prachu sa vám počas celého roku usadí na záclonách a závesoch? Ich vyčistenie je pritom celkom jednoduché, stačí mať iba na pamäti zopár zásad. V prípade záclon volíme pranie v programe pre jemnú bielizeň na maximálne 30 °C a po vytiahnutí z práčky ich rovno – ešte vlhké – zavesíme na okná. To isté platí pre závesy, avšak tie pred zavesením ešte možno vyžehliť.


2. Dvere a okná

Nie, nehovoríme o čistení dverí alebo umývaní okien, no o celkovej údržbe. Dvere a rámy nestačí iba vyleštiť, ale aspoň raz ročne aj skontrolovať kľučky a pánty a v prípade potreby ich premazať olejom bez abrazív. V prípade okien sa okrem skiel zamerajte aj na okenné rámy, kde sa počas roka hromadí všetko možné – od prachu až po mŕtvy hmyz, a nevynechávajte ani tesnenie.


3. Spotrebiče

Nezabudnite, že aspoň raz do roka treba poriadne vyčistiť i práčku a sušičku, sporák, umývačku riadu, chladničku, mikrovlnku či rýchlovarnú kanvicu. Dbajte pri tom na to, aby ste čistiacimi prostriedkami nenarobili viac škody ako úžitku a snažte sa maximálne využívať jemné utierky bez agresívnych chemických prípravkov. Ideálnym riešením je šetrná mikrohandrička Actifibre od Viledy, ktorá dokonale kombinuje absorpčné vlastnosti hubky a čistiace účinky mikrovlákna. So špinou si navyše poradí aj bez čistiacich prostriedkov, stačí ju navlhčiť čistou vodou.


4. Špajza, potravinové skrinky a poličky

Toto môže znieť ako poriadna otrava, ale čím viac si dáte záležať, tým viac bude okolie vašich potravín čisté a tým lepší prehľad o nich budete mať. A je dosť možné, že navyše objavíte kadečo po záruke. Taktika je jednoduchá: všetko povyberajte, regály poriadne vyutierajte a keď vytriedite to, čo naozaj potrebujete, potraviny naukladajte späť tak, aby ste mali prehľad aspoň do ďalšej jesene.


5. Pivnica alebo garáž

Jesenná revízia by rozhodne nemala obísť ani pivnicu a garáž, z ktorých sa často stávajú neprehľadné skladiská zbytočností od výmyslu sveta. A keďže na jeseň bývajú k dispozícii aj veľkokapacitné kontajnery, lepší čas na "debordelizáciu" garáže azda ani nie je. Najdôležitejšie je vytriediť a vyhádzať zbytočnosti a ostatné veci logicky zorganizovať. A o podlahu sa postará multifunkčný elektrický zmeták Vileda Quick & Clean na všetky druhy tvrdých podláh, ktorý si rýchlo poradí s prachom, vlasmi aj s väčšou špinou.

A na záver nezabudnite, že čím viac energie investujete do jesennej upratovacej revízie, tým menej práce budete mať na jar.

Upratovanie-3-X.jpg   Upratovanie-4-X.jpg

Foto: Gerald Schilling

Podobné články