Kto si raz dá kávu z domáceho kávovaru, zostane mu už verný

28.11.2017, ABC-bývanie.sk | Interiéry, domácnosť

Pre každého, ktorý si rád dopraje dúšok skvelej kávy, je domáci kávovar priam nevyhnutnosťou. Aké kritériá, odhliadnuc od ceny, by ste pri jeho výbere mali brať do úvahy? V tomto stručnom, jasnom a výstižnom článku vám poradíme.

Kavovar-1-X.jpg 

Typy kávovarov

Na trhu nájdete niekoľko typov kávovarov, manuálnych aj automatických. Rozlišujeme tieto druhy kávovarov:

Pákové kávovary
Často ich vidíme v reštauráciách, baroch a podobných podnikoch. Dáva sa do nich čerstvo pomletá káva, ktorá sa utlačí a uzavrie do hlavice kávovaru. Množstvo vody, určenej na preliatie, sa dá na kávovare regulovať.

Moka kávovary
Skladajú sa z troch častí. V spodnej sa varí voda, ktorá vplyvom zvyšujúcej sa teploty a tlaku prechádza do strednej časti s pomletou kávou, a dostáva sa až do tretej, najvrchnejšej sekcie. Ide o celkom jednoduchú prípravu, chuť kávy je navyše veľmi podobná espressu.

Kávovary na kapsuly sú veľmi populárnym riešením, pretože príprava kávy je v nich veľmi jednoduchá, stačí len vložiť kapsuly a spustiť stroj. Pripravíte v ňom rozličné druhy kávy, avšak len s kapsulami príslušnej značky.

Vstavané kávovary sú variantom najmä pre nadštandardné domácnosti, ktorých majitelia si dávajú záležať na celistvom vzhľade kuchyne. Ide o nastaviteľné a automatické prístroje so zabudovaným mlynčekom, s nádržou na vodu a dokonca s ohrievačmi na kávu aj teplú vodu.


Funkcie, ktoré využijete

O chuti obľúbeného nápoja nerozhoduje len kvalita samotnej kávy, ale aj spôsob prípravy. A jeho neoddeliteľnou súčasťou je správne pripravená voda. Jej ideálna teplota je pre rozličné druhy káv charakteristická, no väčšinou sa pohybuje v intervale od 85 do 95 °C. Vriacou vodou by sa káva zalievať nemala, inak bude nápoj horký. V modernejších kávovaroch vyššej triedy sa dá teplota vody nastaviť, čo zlepšuje nielen komfort prípravy, ale aj chuť samotnej kávy.

Ďalšie doplnkové funkcie kávovarov, ktoré by ste mohli využiť, sú napríklad:

  • dotykový displej, ktorého výhodou je intuitívnosť a prehľad v ovládaní,
  • trysky s polohovateľnou úpravou výšky v prípade rôzne vysokých šálok,
  • nastaviteľné zapnutie a vypnutie, umožňujúce prednastaviť kávovar na presne určený čas.

Foto: Siemens

Podobné články