Kuchynské trendy: moderná útulnosť, aby sa tu každý cítil dobre

12.03.2019, Katarína Puškarová | Interiéry, domácnosť

Kuchyňa nie je len priestor, kde sa dá variť. Odohráva sa v nej významná časť rodinného života, lebo napríklad na rozdiel od obývačky, kde sledujeme televíziu, je v kuchyni čas aj na spoločné debaty. Mala by mať preto svoje čaro a dušu, aby sa v nej každý cítil dobre.

Koľko ľudí, toľko chutí. Každý má rád niečo iné. Aj preto je paleta trendov v kuchyni široká. Aby si ju každý mohol zariadiť štýlovo a zároveň na svoj obraz. Veď je to miesto rodinného života. Odborníka na dizajn a kuchyne Petra Heribana sme sa teda spýtali na novinky vo svete kuchýň.

"Trendov je skutočne veľa, čo je dobré, pretože si každý nájde presne to, čo ho vystihuje, a kde sa zároveň cíti ako ryba vo vode," hovorí Peter Heriban, dizajnér štúdia Oresi a súčasne predseda dozornej rady Slovenskej výtvarnej únie. V portfóliu špecialistov na kuchyne je veľký výber kuchýň v rozličných cenových hladinách.

"Máme aj finančne veľmi prijateľnú a zároveň dizajnérsku kolekciu, ktorú navrhol taliansky dizajnér Andrea Capovilla. Inšpiroval sa krásou krajiny, takže v nej nájdete rozmanité drevodekory či kameň, všetko prírodné materiály. Moderné sú biele kuchyne, drevo, betón, leštená mosadz, púdrové farby a aktuálne najviac in sú hygge, industriálne, vintage a vidiecke kuchyne," vysvetľuje P. Heriban.

Kuchyne-Oresi-1-X.jpg


Vplyvná atmosféra

Samozrejme, prvoradé je mať strechu nad hlavou. Keď sa nám to podarí, je namieste zariadiť si vlastný alebo hoci aj prenajatý priestor tak, aby bol z neho domov. Miesto, ktoré poskytuje upokojujúce zázemie a zdroj životnej energie, nielen ochranu pred tmou a chladom noci.

"Som presvedčený, že v živote človeka je veľmi dôležité, akými vecami sa obklopuje a čo tvorí jeho najbližší životný priestor. Všetci si pamätáme farby, materiály a atmosféru domova, kde sme žili s rodičmi. Naše deti budú zase spomínať na svet, aký sme im vytvorili my. Je dokázané, že rodina najviac žije spolu v kuchyni, preto si treba vybrať takú, ktorá podporí spoločné pekné zážitky a potom spomienky na ne," pokračuje P. Heriban.


Recept na šťastie: štýl hygge

Keby sa dal štýl hygge vyvážať, Dánsku by do štátnej pokladnice pribudla naozaj príjemná kôpka peňazí. Našťastie, pre zvyšok sveta sa tento štýl šíri zadarmo a vstúpil aj do kuchýň.
Čo je preň typické? Útulnosť a príjemnosť (to je aj význam dánskeho slova hygge), od ktorej je len krôčik k šťastnému a spokojnému životu. Možno práve vďaka tomuto štýlu patria Dáni medzi najšťastnejšie a najspokojnejšie národy na svete.

Útulnosť je pri hygge podstatná. Materiály sú príjemné, trvácne a nenáročné na udržiavanie. Nech je pohoda! Dá sa to aj v kuchyni. Kto má rád vysoký lesk, no dráždia ho odtlačky prstov a dlaní na kuchynskom nábytku, nech vymení minimálne dvierka v akomkoľvek dekore upravenom špeciálnou technológiou, aby na ňom nepríjemné stopy nebolo vidieť.

Hygge je aj pre milovníkov dreva. Tí sa pre svoj vzťah k tomuto materiálu obyčajne pekne zapotia, keďže drevený nábytok sa relatívne zložito udržiava a navyše niekedy potrebuje aj prelakovať. Ešteže dnes už existuje drevodekor, ktorý sa na pohľad aj na dotyk správa ako drevo, ale údržba je minimálna.


Teplo a svetlo domova

Hygge vystihujú jemné farby a všetko prírodné – drevo, kameň, prútie, kožušiny, vlnené textílie. Batérie a úchyty sú mosadzné alebo medené, spotrebiče skôr nenápadné a malé ako veľké. Majú slúžiť dobrej veci, nie kuchyni dominovať.

V jedálenskom kúte nesmie chýbať drevený stôl. Osvetlenie je príjemné, navodzujúce upokojujúcu atmosféru. Dôležitými doplnkami sú steny plné fotografií rodiny a priateľov, šťastných okamihov, na ktoré sa fajn spomína. Isteže, nechýbajú sviečky a drobnosti, čo lahodia oku alebo duši.

Hygge kuchyňa je jednoducho taká príjemná, útulná a pokojná, že sa v nej každý zdržiava veľmi rád. Aj návšteva jej dáva prednosť pred obývačkou. Chce byť v priestore, ktorý hovorí, že tu žijú spokojní a šťastní ľudia.


Industriálny štýl

Keď sa povie priemysel, nevybaví sa nám ihneď pokoj rodinného kozuba, kuchyňa už tobôž nie. Napriek tomu je industriálny štýl trendom už niekoľko rokov a treba uznať, že má svoje čaro.

Hlavným mottom tohto štýlu totiž nie je priemysel ani výroba, lež odhalenie – obnažené steny, trámy, potrubie. Je to ako odhalenie časti histórie a života, kontakt s realitou, o ktorej vieme, ako vyzerá, a nebojíme sa jej. Naopak, žijeme v nej spokojne a v rovnováhe.
Mixom istej surovosti a zároveň modernej i klasickej elegancie vznikne kuchyňa, aká o obyvateľoch domu prezrádza, že majú "drive", energiu, ťah na bránu, poznajú svoju hodnotu a vedia, aký dôležitý je kvalitný oddych a pohoda.

V industriálnej kuchyni je veľký priestor na kontrast, kombinujú sa tu rozličné druhy materiálov a povrchov, doplnené o nejaký vintage alebo retro prvok. Odhalený betón, tehly, drevo, sklo, kov, koža – pri vhodnej kombinácii sa uplatnia všetky.

Kuchyne-Oresi-3-X.jpg


Vintage šarm

Nostalgia a spomienky majú takisto svoju silu. Asi preto sa v kuchyniach tak dobre udomácnil štýl vintage. Prelína sa v ňom moderna a minimalizmus s kúskami, ktoré priestoru vdychujú dušu či osobitý šarm. Treba si však dať pozor, aby sme to neprehnali a nemali kuchyňu zapratanú starými či staro vyzerajúcimi, no nepotrebnými kúskami.

Základom príjemnej vintage kuchyne je jednoduchá, funkčná a praktická kuchynská linka, na ktorej nič "nekričí" a neruší. A potom príde to kúzlo. Vyčarí ho napríklad vintage jedálenský stôl, svietidlo alebo ostrovček a ešte zopár retro doplnkov. Ale naozaj nie veľa, pretože pri štýle vintage treba dvakrát častejšie myslieť na to, že menej je viac.


Chce to zmenu štýlu

Veľa inšpirácií aj kuchyňu presne pre vašu rodinu, vaše potreby, možnosti a štýl určite nájdete v kuchynskom štúdiu na Hodžovom námestí v Bratislave. Či si už vyberiete alebo nie, urobia vám dokonalý 3D návrh. Budete si ho prezerať, skúmať, popritom popíjať kávičku a keď sa vám rozbúcha srdce, je to tam – zamilovali ste sa do svojej novej kuchyne!

Je to však dobré rozhodnutie? Čo ak sa dnes cítite na industriálny štýl, ale o pár rokov, možno už o tri, o štyri, dostanete chuť na hygge? "Podľa mňa to nie je žiadny problém," poznamenáva P. Heriban.

"Ak je kuchyňa priestorovo dobre navrhnutá a zhotovená z kvalitných materiálov vrátane kvalitného kovania, určite bude dobre slúžiť roky a zároveň sa bude dať kedykoľvek prerobiť aj jej štýl. Veľkú zmenu urobí výmena jedálenského stola alebo svietidiel, dvierok alebo pracovnej dosky. Potom stačí už len všetko dotvoriť vhodnými doplnkami. Keďže základ kuchyne zostáva, nejde o žiadnu zásadnú investíciu," dodáva dizajnér.

Foto: Oresi kuchyne

Podobné články