Kupujete novú chladničku? Týchto päť otázok vám uľahčí výber

21.05.2022, ABC-bývanie.sk | Interiéry, domácnosť

Ak hľadáte novú chladničku, potrebujete vedieť zopár kľúčových vecí. Chladničky sa dodávajú v širokej škále veľkostí, štýlov a povrchových úprav, takže je dôležité vybrať si takú, ktorá bude najlepšie vyhovovať vašim potrebám. Tu je päť otázok, ktoré by ste si mali zodpovedať, kým začnete nakupovať.

Nova-chladnicka-1-X.jpg

 

1. Ako vybrať veľkosť chladničky?

Chladničky sa vyrábajú v rozličných veľkostiach, od kompaktných modelov ideálnych do malých bytov až po väčšie kusy, ktoré vyhovujú potrebám rodiny. Pred nákupom si nezabudnite zmerať priestor, kam umiestnite novú chladničku.

Zamyslite sa nad tým, na čo budete chladničku využívať a koľko miesta budete potrebovať na uskladnenie potravín. Ak napríklad často pripravujete jedlo na viac dní, budete potrebovať uskladniť hrnce či dózy. Alebo ak je vašou záľubou pečenie, myslite na to, aby ste mali extra priestor na uskladnenie surovín či samotných pochúťok.

Ak si nie ste istý, vždy je lepšie zvoliť si opatrnejšiu cestu – väčší model chladničky. Samozrejme, čím väčší je vnútorný priestor, tým viac energie treba na to, aby bolo všetko vychladené. Takže možno budete musieť nájsť kompromis medzi veľkosťou priestoru, ktorý potrebujete, a nákladmi.


2. Kde by mala byť mraznička?

Dávate prednosť mrazničke uloženej hore či dole? Pre niektorých ľudí je práve umiestnenie mrazničky kľúčovým faktorom pri výbere chladničky. Ak máte problémy s chrbticou a nechcete sa príliš ohýbať, bude lepšie, ak si zvolíte model chladničky s mrazničkou dole, keďže sa menej často využíva ako chladnička. Najpoužívanejšie potraviny tak budete mať vždy na dosah ruky. Ak vám zohýbanie problémy nerobí, nájdete ešte pestrejší výber chladničiek, z ktorých si tú pravú určite vyberiete.

Nova-chladnicka-2-X.jpg


3. Dvere doprava alebo doľava?

Chcete chladničku s dverami, ktoré sa otvárajú doľava alebo doprava? Alebo si predstavujete chladničku v štýle francúzskych dverí, ktoré sa otvárajú v oboch smeroch?

Pri tomto rozhodovaní treba mať na pamäti niekoľko vecí. Jedným z nich je „premávka“ vo vašej kuchyni. Nechcete, aby dvierka chladničky prekážali pri pohybe. Zohľadnite aj iné spotrebiče, ktoré budú v okolí chladničky, nechcete predsa, aby vám dvierka chladničky blokovali prístup k iným spotrebičom.

Ďalším aspektom je umiestnenie vašich kuchynských skriniek. Ak je chladnička príliš blízko skrinky, možno nebudete môcť úplne otvoriť dvierka bez jej poškodenia. Ak teda máte medzi chladničkou a iným predmetom úzky priestor, dobrou voľbou môže byť chladnička s francúzskymi dverami.


4. Aké sú povrchové úpravy chladničiek?

Chladničky sa dodávajú s rozličnými úpravami povrchov. Vyberte si povrchovú úpravu, ktorá doplní štýl vašej kuchyne. Nerezová oceľ je všeobecne obľúbenou voľbou pre chladničky, ale ak hľadáte niečo iné, môžete vybrať aj inú úpravu – napríklad čiernu nehrdzavejúcu oceľ, ktorá dodá vašej kuchyni moderný nádych. Ak máte malé deti a chcete, aby na chladničke nebolo vidieť žiadne šmuhy, odtlačky prstov alebo škrabance, potom je pre vás pravým riešením špeciálna povrchová úprava smartsteel.


5. Aké špeciálne funkcie môžu mať chladničky?

Moderné chladničky sa dodávajú s rozmanitými vylepšeniami. Zvážte, ktoré funkcie sú pre vás najdôležitejšie, a hľadajte chladničku, čo ich má. Niektoré novšie modely chladničiek sú vybavené napríklad LED osvetlením, otváračom fliaš, policami z tvrdeného skla alebo povrchom, na ktorý možno písať špeciálnymi fixkami či tabuľovým plášťom, na ktorý sa dá písať kriedou. Ak si potrpíte na štýle, určite oceníte aj retrochladničky alebo rôzne dizajnové dvierka.

Ak ste si zodpovedali tieto kritériá, pravdepodobne už máte vo výbere jasno. Prajeme vám, aby ste našli svojho favorita, ktorý do vašej domácnosti ideálne zapadne.

Foto: Bēhance

Podobné články