LED osvetlenie a žiarovky sú veľmi úsporné a vôbec sa nezohrievajú

29.11.2018, ABC-bývanie.sk | Interiéry, domácnosť

Vianočné obdobie, prirodzene, prináša aj vyššiu spotrebu elektrickej energie. Oveľa viac času trávime v tomto období v teple domova a keďže dni sú kratšie, musíme aj viac svietiť.

Počas Vianoc radi zapíname aj vianočné osvetlenie, či už na vianočnom stromčeku alebo na dvore pred domom. Našťastie existujú spôsoby, ako počas zimy svietiť lacnejšie, šetrnejšie a takisto ekologickejšie, čím môžeme pomôcť životnému prostrediu. Treba len poznať správne spôsoby, ako svietiť.

LED-svetlo-shutterstock_123571618-1-X.jpg


Výhody LED žiaroviek

Najväčšou prednosťou LED žiarovky je vysoká efektívnosť premeny elektrickej energie na svetlo. Tá je oveľa vyššia ako pri klasickej žiarovke, čiže samotná spotreba elektriny pri využívaní LED žiaroviek je nižšia. Za svietenie počas zimy a Vianoc zaplatíte s LED žiarovkami menej.

Zaváži aj životnosť, ktorá je minimálne 30-tisíc hodín, čiže takáto žiarovka vám môže bez problémov svietiť i roky. A ak nemáte radi, keď chcete skloniť lampu a tá je horúca, nemusíte sa báť. LED žiarovky premieňajú energiu len na svetlo a tak sa zbytočne nezohrievajú. A pre životné prostredie je pozitívne, že neobsahujú ortuť.


Vianočné osvetlenie na solárne napájanie

Súčasťou Vianoc je aj vianočné osvetlenie. Poznáme klasické vianočné osvetlenie vnútorné (to na vianočný stromček či okná), ale aj vianočné osvetlenie vonkajšie, ktoré môžete umiestniť napríklad na terasu či stromček, ktorý máte pred domom. Aj na tomto vianočnom osvetlení môžete ušetriť, a to pokiaľ si vyberiete také, ktoré sa napája solárnou energiou alebo ak sú na ňom použité LED žiarivky.


Pozor na kvalitu

Poznáme množstvo prípadov, keď si ľudia kúpia nekvalitné vianočné osvetlenie, ktoré spôsobí skrat a požiar. Takže naozaj v tomto prípade nešetrite a investujte do kvality. A to sa týka či už LED žiaroviek (tie sú možno drahšie než klasické, ale vydržia dlhšie a sú šetrnejšie) a taktiež vnútorného alebo vonkajšieho vianočného osvetlenia. Urobte si tak Vianoce krásne a nenechajte si ich ničím pokaziť.

Foto: Shutterstock

Podobné články

 • Mýty a pravdy o mikrovlnke: naozaj je taká škodlivá, ako niekto tvrdí?

  Mikrovlnka-2-X.jpg

  O mikrovlnkách sa toho popísalo všeličo. Niektorí si život bez nej nevedia predstaviť, iní ju, naopak, zásadne odmietajú. Je fakt, že tento spotrebič nám každodenný život dokáže naozaj uľahčiť. Okrem toho, patrí medzi cenovo najdostupnejšie, takže je veľmi rozšírený. Ako to však s mýtmi o škodlivosti mikrovlniek?

 • Obývacia izba roku 2019: zopár horúcich trendov, ako si ju zariadiť

  Obyvacka-Sedooz-4-X.jpg

  Poetka, spisovateľka a sociálna aktivistka Marge Piercyová vyslovila múdru vetu: "Prvým darom je život, druhým láska a tretím porozumenie." Je nádherné, ak sme počas svojej existencie týmito vzácnymi, no zároveň bežne dostupnými "klenotmi" obdarení.

 • Kuchynské trendy: moderná útulnosť, aby sa tu každý cítil dobre

  Kuchyne-Oresi-2-X.jpg

  Kuchyňa nie je len priestor, kde sa dá variť. Odohráva sa v nej významná časť rodinného života, lebo napríklad na rozdiel od obývačky, kde sledujeme televíziu, je v kuchyni čas aj na spoločné debaty. Mala by mať preto svoje čaro a dušu, aby sa v nej každý cítil dobre.

 • Vybrať si rozkladaciu pohovku môže byť neuveriteľne jednoduché

  Melli-Kika-X.jpg

  Nákup pohovky je vážna úloha: tento univerzálny kus nábytku si nevyberáte na jednu sezónu. Dobrá pohovka dokonale dopĺňa interiér, slúži ako úžasné miesto na odpočinok a spánok, je vyrobená z vysokokvalitných materiálov a využívame ju naozaj dlhý čas a bez akýchkoľvek väčších problémov.

 • Žiadny klam, ale konečne dobré nápady na organizáciu vášho šatníka

  shutterstock_182860121-skrine-2-X.jpg

  Životný štýl, v ktorom sa odzrkadľuje neporiadok a chaos, pôsobí aj na naše duševné rozpoloženie. Sme podráždení, nepríjemní a v konkrétnej situácii reagujeme neadekvátne, čo však môžeme neskôr, samozrejme, oľutovať.

 • Možnosti inteligentného osvetlenia sú dnes už takmer neobmedzené

  Inteligentne-osvetlenie-3-X.jpg

  Ešte pred pár rokmi bolo inteligentné osvetlenie, alebo smart lighting, konceptom ako vystrihnutým zo sci-fi komiksov. Dnes ide o bežnú súčasť našich životov, a to nielen vo firmách a v kanceláriách, ale aj v čoraz väčšom počte domácnosti.