LED osvetlenie a žiarovky sú veľmi úsporné a vôbec sa nezohrievajú

29.11.2018, ABC-bývanie.sk | Interiéry, domácnosť

Vianočné obdobie, prirodzene, prináša aj vyššiu spotrebu elektrickej energie. Oveľa viac času trávime v tomto období v teple domova a keďže dni sú kratšie, musíme aj viac svietiť.

Počas Vianoc radi zapíname aj vianočné osvetlenie, či už na vianočnom stromčeku alebo na dvore pred domom. Našťastie existujú spôsoby, ako počas zimy svietiť lacnejšie, šetrnejšie a takisto ekologickejšie, čím môžeme pomôcť životnému prostrediu. Treba len poznať správne spôsoby, ako svietiť.

LED-svetlo-shutterstock_123571618-1-X.jpg


Výhody LED žiaroviek

Najväčšou prednosťou LED žiarovky je vysoká efektívnosť premeny elektrickej energie na svetlo. Tá je oveľa vyššia ako pri klasickej žiarovke, čiže samotná spotreba elektriny pri využívaní LED žiaroviek je nižšia. Za svietenie počas zimy a Vianoc zaplatíte s LED žiarovkami menej.

Zaváži aj životnosť, ktorá je minimálne 30-tisíc hodín, čiže takáto žiarovka vám môže bez problémov svietiť i roky. A ak nemáte radi, keď chcete skloniť lampu a tá je horúca, nemusíte sa báť. LED žiarovky premieňajú energiu len na svetlo a tak sa zbytočne nezohrievajú. A pre životné prostredie je pozitívne, že neobsahujú ortuť.


Vianočné osvetlenie na solárne napájanie

Súčasťou Vianoc je aj vianočné osvetlenie. Poznáme klasické vianočné osvetlenie vnútorné (to na vianočný stromček či okná), ale aj vianočné osvetlenie vonkajšie, ktoré môžete umiestniť napríklad na terasu či stromček, ktorý máte pred domom. Aj na tomto vianočnom osvetlení môžete ušetriť, a to pokiaľ si vyberiete také, ktoré sa napája solárnou energiou alebo ak sú na ňom použité LED žiarivky.


Pozor na kvalitu

Poznáme množstvo prípadov, keď si ľudia kúpia nekvalitné vianočné osvetlenie, ktoré spôsobí skrat a požiar. Takže naozaj v tomto prípade nešetrite a investujte do kvality. A to sa týka či už LED žiaroviek (tie sú možno drahšie než klasické, ale vydržia dlhšie a sú šetrnejšie) a taktiež vnútorného alebo vonkajšieho vianočného osvetlenia. Urobte si tak Vianoce krásne a nenechajte si ich ničím pokaziť.

Foto: Shutterstock

Podobné články