Masív, váš prevoňaný domov: krása a kvalita na celý život
Masív v byte je osvedčená klasika. Nábytok z masívneho dreva pôsobí solídnym dojmom, dlho vydrží a domácnosť vďaka nemu aj príjemne vonia.
Nábytok z masívu môže byť vyrobený z rozličných druhov dreva. Najdostupnejšie sú borovica a smrek, tie však nie sú veľmi odolné (do borovice ľahko vytlačíte ryhu). Sú charakteristické širokými letokruhmi a výraznými okami. Drahšie masívne drevá ako breza, buk a dub sú ťažšie a tvrdšie a tým aj odolnejšie voči poškodeniu. Buková posteľ sa vám len tak ľahko nerozvŕzga, vďaka užším letokruhom a minimom ôk pôsobí drevo jemnejšie.
Exotické dreviny, ako sú paduka, teak, mahagón, akácia a meranti či pravé čierne drevo wenge, na rozdiel od európskych drevín sú hydrofóbne, čiže nevsakujú vodu. Preto sa ich koncová povrchová úprava vykonáva ochranným prírodným olejom. Exotické dreviny sa u nás najčastejšie používajú na výrobu záhradného nábytku, pri ktorom sa najviac využije hydrofóbna vlastnosť dreva.
Povrchové úpravy dreva
- Lakovaný povrch: doska sa po poslednom brúsení ošetrí lakovým náterom, ktorý drevo zapečatí a chráni. Povrch je na dotyk hladký, ľahko sa čistí a je navyše odolný voči vlhkosti. Pri dube, ktorý je veľmi svetlý, sa pred lakovaním používa úprava bianco. Vďaka nej si drevo zachová svoju pôvodnú farbu.
- Olejovaný povrch: doska sa po poslednom brúsení naolejuje prírodným ľanovým olejom. Povrch je potom na dotyk drsný, prstami možno nahmatať štruktúru dreva. Dosky by sa mali ľanovým olejom natrieť 2- až 3-krát ročne.
- Kartáčované povrchy: po poslednom brúsení sa nanáša biela pasta a doska sa kartáčuje. Potom sa opäť brúsi, takže sa zvýrazní biela kresba žilkovania, ktoré sa dá aj nahmatať. Po tomto postupe sa doska ďalej lakuje, vďaka čomu sa povrch zapečatí a pastu nemožno zotrieť.
Ako sa starať o svoj poklad
Drevo má tú prirodzenú vlastnosť, že prijíma a uvoľňuje vlhkosť a prispôsobuje sa okolitému prostrediu. V miestnosti, kde je umiestnený nábytok z masívu, by mala byť vlhkosť vzduchu 40-60 percent a teplota približne 22 °C. Inak môže dochádzať k trhlinám a prehýbaniu dreva. V prípade väčších teplotných rozdielov sa môže stať, že sa nábytok pretiahne a mierne zmení tvar. Ak v miestnosti vytvoríte optimálne podmienky, drevo i príslušný kus nábytku sa vráti do pôvodného stavu.
Pri veľkých teplotných rozdieloch, sa môžu v doske vytvárať trhliny. Najmä v zimných mesiacoch vykurovanie veľmi znižuje vlhkosť vzduchu, preto je vhodné mať v miestnosti zvlhčovač vzduchu. Dbajte i na to, aby sa nábytok vyexpedovaný zo studeného skladu nepostavil ihneď do teplej miestnosti. Na inšpiráciu nahliadnite do jesenného katalógu kika Nábytok, ktorý si môžete stiahnuť TU.
Foto: kika Nábytok