Matrace sa ustavične zlepšujú, inovovať na nich je stále čo

14.09.2014, Petra Benczyová | Interiéry, domácnosť

Svet sa mení, v niečom našťastie aj k lepšiemu. Medzi veci, ktoré za posledných pár rokov prešli významným vývojom, patria matrace. Dôraz sa kladie na funkčnosť a prírodné materiály.

Matrace je stále v čom zlepšovať. Najväčšie technologické skoky vpred sa udiali predovšetkým medzi tými, čo sa vyrábajú na báze peny. Doslova high-tech je tu tzv. pamäťová pena (memory alebo aj lazy foam). Jej prednosť spočíva najmä v tom, že reaguje na teplo a tlak vytvorené telom. Na miestach, kde je tlak najvyšší, sa zvýši teplota matraca, ten zmäkne a ideálne sa prispôsobí chrbtici, čím podporí správnu polohu celého tela.

Matrace-inovacie-1-X.jpg

Matrac si navyše "pamätá" polohu, v akej telo ležalo tesne pred tým, ako sa pomrvilo a zvrtlo inak, čo sa deje 60- až 80-krát za noc. Pamäťová pena sa však novej polohe prispôsobuje pomaly, vďaka čomu sa obmedzuje protitlak, takže nedochádza k narušeniu krvného obehu a znižuje sa aj riziko vzniku preležanín. Svaly sú úplne uvoľnené, preto má telo šancu dokonale sa zrelaxovať a zmierňujú sa aj prípadné bolesti chrbta.


Nekorektné argumenty

Studená pena (označuje sa aj skratkou HR) a latex si medzi výrobcami matracov získali popularitu pred rokmi a memory pena ich zatiaľ úplne nevytlačila. A zrejme ich tak skoro nevytlačí ani novinka – vodný latex, čo je vlastne mix latexu a peny.

Môže za to najmä fakt, že latexu v ňom je žalostne málo, preto je matrac náchylný na preležanie. V celkovej hustote by ho malo byť aspoň 60 kilogramov na meter kubický. Žiaľ, niektorí predajcovia zákazníkov nekorektne presviedčajú, že matrac obsahuje 50 kg latexu na meter kubický, čo je doslova hlúposť, pretože pri tejto hustote sa latex jednoducho nedá vyrobiť (vypeniť).


Prírodné sendviče

V záujme optimálnej funkčnosti matracov sa jednotlivé materiály kombinujú a vystužujú. Vznikajú tzv. sendviče, ktoré sú na niektorých častiach tuhšie, inde zasa mäkšie – všetko pre dokonalý, zdravý spánok a potlačenie pocitu stuhnutosti po prebudení. Sú s piatimi či siedmimi zónami, lež najväčšie zmeny nastali vo výrobe pien a latexu.

Hoci vznikajú zložitými chemickotechnologickými postupmi, výsledok môže byť prírodný, ekologický a vhodný aj pre alergikov. Netreba ani chodiť ďaleko do sveta, priamo na Slovensku, v Senici napríklad zhotovujú stopercentne prírodný gumokokos.

"Má svoje nesporné prednosti," hovorí Anton Chvála zo štúdia zdravého spánku Segum. "Matracu dáva dokonalú vzdušnosť a zároveň potrebnú tvrdosť. Vďaka svojmu prírodnému charakteru sa používa aj na výrobu matracov vhodných pre alergikov, pretože gumokokos nie je živnou pôdou pre roztoče a nedrží sa v ňom vlhkosť,"


Overené pružiny

Kto si ešte pamätá, ako skákal na posteli u starej mamy a odrážal sa takmer po strop, možno si spomína aj na to, že pružinová posteľ v noci čudne vŕzgala. A ak už mala svoje roky, miesta pripomínajúce prepadlisko sa striedali s vyvýšeninami. No a keď pri tom skákaní urobila jedna pružina brnk, bolo po zábave...

Pružiny stále patria medzi želané "črevá" matracov, ibaže sa dajú urobiť aj moderným, taštičkovým spôsobom. Na rozdiel od klasiky (bonell – jednotlivé pružiny majú tvar presýpacích hodín a sú navzájom pospájané cievkou) sú kovové pružiny menšie a uložené v textilných vreckách, ktoré sú navzájom zošité. Tak môžu individuálne reagovať na tlak tela a hmotnosť rozložiť optimálnejšie ako klasické pružinové matrace. Dokonca sa dajú vhodne zónovať, ak sa do jednotlivých častí matraca vložia taštičky s odlišným priemerom a tuhosťou pružín. Tie najmodernejšie majú rovnaký efekt ako vodná posteľ.

Typ, hustota a výška pružín ovplyvňujú kvalitu spania i cenu matraca. Novinkou je, že aj k chladnému kovu zavítala príroda. Niektorí výrobcovia využívajú v pružinových matracoch lisovanú kokosovú platňu. "Matracu dáva dokonalú vzdušnosť, potrebnú tvrdosť a zlepšuje jeho hygienické vlastnosti. Navyše, vďaka svojej pružnosti a neobmedzenej životnosti patrí medzi najlepšie chrániče pružín. To znamená, že predlžuje aj životnosť, aj bezpečnosť matraca," vysvetľuje A. Chvála.

Matrace-inovacie-2-X.jpg

  Night Control, detail matraca. Jeho výnimočnosť spočíva v možnosti nastaviť si tvrdosť či mäkkosť matraca podľa potreby.


 

Unikátne systémy

Matrace-inovacie-3-X.jpgTechnologický pokrok neobišiel ani vodné postele. V tých najmodernejších sa dá nastaviť nielen teplota vody, v lete si užívať chladivé a v zime, naopak, vyhriate lôžko, ale kombináciou tlmiaceho systému a množstva vody si môže každý vytvoriť taký povrch, aký mu najviac vyhovuje – pokojný alebo pohyblivý, pevný či jemný.

No nikdy nie tvrdý alebo mäkký, lebo na vodnej posteli sa v skutočnosti neleží. Na nej sa pláva. Vinylová vrchná vrstva je nepriepustná a dajú sa z nej odstrániť všetky nečistoty, pot aj prach. V niektorých krajinách tento typ postele lekári odporúčajú pacientom trpiacim problémami s chrbticou, poruchami krvného obehu, reumou či nespavosťou.

V USA je zasa momentálne hitom matrac "proti chrápaniu". Zabudovaný snímač rozozná tie nepríjemné nočné zvuky, čo rušia spánok okoliu aj chrápajúcemu spáčovi, a zmení tlak v matraci. Spiaceho tak prinúti zmeniť polohu, aby nastalo ticho. Aspoň na chvíľu.

Na Slovensku zatiaľ nič podobné nie je. Zato je tu iná novinka – unikátny spací systém (USS). Ak sa memory pena označuje za high-tech medzi penami, potom je USS, nazývaný aj Night Control, najmodernejším a najdômyselnejším systémom na cielené regulovanie kvalitného spánku. Výnimočnosť USS tkvie v možnosti nastaviť tvrdosť či mäkkosť matraca podľa potreby. Stačí jeden ťuk do ovládača.

"Je to revolučné riešenie, pretože človek má bez toho, aby mal doma v zásobe niekoľko odlišných matracov, vždy presne taký, aký práve potrebuje vzhľadom na svoju kondíciu, psychické rozpoloženie, únavu, zdravotný stav či vek," hovorí Antonín Dymák zo spoločnosti Gumotex, ktorá tento patentom chránený spací systém vyrába. No a čo, že sme ho nevymysleli tu, ale v USA! Tam ho aspoň dobre otestovali a preverili v niekoľkých klinických štúdiách. Len škoda, že kým dorazil na Slovensko, trvalo to 20 rokov...

Foto: Shutterstock, Gumotex

Podobné články