Možnosti inteligentného osvetlenia sú dnes už takmer neobmedzené
Ešte pred pár rokmi bolo inteligentné osvetlenie, alebo smart lighting, konceptom ako vystrihnutým zo sci-fi komiksov. Dnes ide o bežnú súčasť našich životov, a to nielen vo firmách a v kanceláriách, ale aj v čoraz väčšom počte domácnosti.
Premýšľali ste už, ako také inteligentné osvetlenie funguje a či by sa vám vyplatilo zaviesť si ho v domácnosti? Poďme sa naň pozrieť bližšie. Čo vlastne máme na mysli, keď sa povie inteligentné osvetlenie?
Ako už názov napovedá, inteligentné osvetlenie sa od toho klasického odlišuje väčšími a lepšími možnosťami ovládania, ako aj istou mierou autonómie. Možnosti inteligentného osvetlenia sú dnes už takmer neobmedzené – od obyčajného zhasínania alebo rozsvecovania svetiel cez nastavovanie ich intenzity, časového rozvrhu alebo farby až po zapnutie a vypnutie na základe vopred nastavených podmienok. Príklad? Svetlo vo vstupnej hale sa rozsvieti zakaždým, keď po zotmení zazvoní zvonček pri dverách.
Na to, aby inteligentné osvetlenie vôbec fungovalo a mohli ste ho ovládať pomocou aplikácie alebo špeciálneho ovládača, budete musieť vymeniť svoje žiarovky za inteligentné LED úsporné žiarovky. Druhou možnosťou je zadovážiť si inteligentné vypínače. Tieto zariadenia môžete pomocou bezdrôtovej komunikácie (najčastejšie cez bluetooth alebo wi-fi) ovládať priamo zo smartfónu, prípadne z domácich asistentov, ako sú Amazon Echo, Google Home alebo Apple HomePod.
Na čo je inteligentné osvetlenie dobré?
Tak ako ostatné inteligentné zariadenia aj smart lighting je technologickým vynálezom, ktorý nám má ušetriť čas a spohodlniť používanie osvetlenia, a teda zlepšiť zážitok z bývania. Vítaným efektom je aj úspora elektrickej energie – tá sa však, po zarátaní vstupných nákladov, nevráti hneď. No z dlhodobého hľadiska je inteligentné osvetlenie určite cestou, ako osekať náklady na osvetlenie domácnosti. A to naprosto radikálne.
Vďaka možnosti podstatne flexibilnejšieho nastavenia osvetlenia je podľa niektorých odborných názorov možné znížiť spotrebu elektrickej energie až o 90 percent. Treba však dodať, že takéto odvážne odhady sa týkajú najmä osvetlenia priemyselných a kancelárskych budov, kde je neefektívna spotreba elektrickej energie, zapríčinená ľudským faktorom, naozaj značná.
Čo sa týka toho "spohodlnenia" bývania, možností, ako ho docieliť, je viac ako dosť. Nemusíte myslieť na to, či ste pred odchodom z domu náhodou nezabudli zhasnúť osvetlenie. Ak potrebujete prispôsobiť intenzitu osvetlenia úrovni denného svetla prichádzajúceho z okien alebo vykonávanej činnosti, inteligentné osvetlenie je na to ako stvorené. Potrebujete samozapínacie svetlo reagujúce pri vašom príchode domov alebo chcete navodiť dojem obývaného domu, keď ste na dovolenke? To všetko sú výhody inteligentného osvetlenia. Má však aj nejaké nevýhody?
Inteligentnému osvetleniu sa vyčíta najmä časté vypínanie, zapínanie alebo menenie intenzity osvetlenia pri častej zmene vonkajších podmienok, ktorým sa osvetlenie prispôsobuje. Napríklad premenlivé počasie vie spustiť celkom zaujímavú šou – dajme tomu, že vietor, ktorý vonku počas letnej búrky fúka, hýbe závesom, a ten striedavo zakrýva a odkrýva svetelný senzor. Takýmto situáciám sa však dá jednoducho predísť – vhodným nastavením a umiestnením svetelného senzora.
Koľko za inteligentné osvetlenie zaplatíte?
Rovnako ako inde aj tu si možno vybrať medzi viacerými možnosťami. Ak chcete zažiť komfort inteligentného osvetlenia a zároveň mienite ušetriť, kúpte si len inteligentné LED žiarovky na tie najfrekventovanejšie miesta v dome. Ich cena závisí od značky, najlacnejšie zoženiete za nejakých 20 eur za kus. Ak chcete investovať viac, zvoľte celý systém, ako je napríklad Phillips Hue. Za štartovací balíček zaplatíte okolo sto eur.
Ilustrácie: profisvietidla.sk