Niekoľko tipov a rád o ošetrovaní a údržbe laminátovej podlahy

23.03.2018, ABC-bývanie.sk | Interiéry, domácnosť

Parkety boli doménou minulého storočia. Vymenili sme ich za laminátovú, plávajúcu podlahu, ktorej údržba je vcelku jednoduchá a rýchla. Zopár rád, ako ju ošetrovať, sa vám však iste zídu.

Ako sa postarať o laminátovú podlahu, aby vydržala v pôvodnom dobrom stave čo najdlhšie? Akým spôsobom ju ošetrovať, aby bola vždy čistá a špina sa z nej dala ľahko odstrániť? Pozrime sa na niekoľko návodov, vďaka ktorým si ušetríme čas, prácu aj peniaze.

Laminatova-podlaha-1-X.jpg

 Údržba laminátových podláh je pomerne jednoduchá a zaberie málo času


 

Pozor na (ne)správnych pomocníkov

Štruktúra laminátovej, čiže plávajúcej podlahy má pevnú vrchnú a menej odolnú spodnú vrstvu, ktorá sa nešetrným používaním čistiacich prostriedkov môže poškodiť. Podlaha pozostávajúca z oddelených dosiek, ktoré sa spájajú do jedného celku, je vystavená viacerým vonkajším rizikám. Voda dokáže narušiť materiál, predovšetkým vnútornú vrstvu, a môže spôsobiť jej podmáčanie. Mokrých handier nasiaknutých vodou alebo vlhkému mopu je najlepšie sa vyhnúť.

Minimálny kontakt majú s podlahou parné čističe. Dokážu byť k nej šetrné, sú však nemilosrdné k špine. Pravidelným používaním parného čističa sa užitočná vec do domácnosti zmení na brúsku a povrch podlahy bude posiaty ryhami. Preto to s parným čističom rozhodne nepreháňajte.


Radšej kvalitné čistiace prípravky

Handra namočená vo vode a v roztoku s čistiacim prípravkom, ktorý nenarúša povrch a štruktúru podlahy, je najvhodnejšou voľbou, ako sa zbaviť nečistoty. Pred použitím si pozrite zloženie toho-ktorého čistiaceho prostriedku, či obsahuje účinné látky, ktoré nespôsobujú poškodenie povrchu a spojov dosiek v podlahe.

Siahnite po overených značkách a prípravkoch určených priamo na čistenie a údržbu laminátovej podlahy. Možno si ich objednať aj online. Veľký výber majú obchody Alza, Hej, 4Home a mnoho ďalších. Zo stránky KuponyZdarma.sk si môžete uplatniť aj zľavové kupóny a ušetriť pri nákupe online. Obľúbený je zľavový kupón Hej.sk, s ktorým ihneď ušetríte pri každom nákupe. Stačí si zobraziť zľavový kód, skopírovať ho a uplatniť pri nákupe v obchode.

Laminatova-podlaha-3-X.jpg

 Ušetrite pri nákupe na Hej.sk so zľavovým kupónom z KuponyZdarma.sk


 

Proti odolnej a usadenej nečistote z cigaretového dechtu naneste na špinavé miesto dostatočné množstvo odlakovača na nechty s acetónom a ihneď zotrite. Ďalšou nepodarenou vecou, ktorá nemá na podlahe čo robiť, sú žuvačky. Vezmite z mrazničky niekoľko kociek ľadu, položte ich na žuvačku a keď sa roztopia, zoškrabte hmotu starou kreditkou alebo inou plastovou kartou.


Pomôžte si preventívnou údržbou

Prevenciou docielime minimálne riziko poškodenia podlahy. Pri presúvaní nábytku umiestnite pod skriňu alebo stôl otočné kolieska, aby ste dosky podlahovej krytiny nepoškriabali. Ťahaniu kusov nábytku priamo po podlahe sa treba vyhnúť, pretože škrabancov, čo na dlážke zostanú, sa už nezbavíme.

Pomôcť môžu aj rohožky alebo krátke koberce. Možno je čas i na nový nábytok. Siahnite po kúskoch, ktoré sú šetrné k podlahe a presúvaniu nábytku po nej. Pri kúpe cez internet nezabúdajte na KuponyZdarma.sk, kde sú zľavové kódy, kupóny, zľavy, akcie a výpredaje do stoviek obľúbených obchodov. Využite napríklad zľavový kupón BigHome a ušetrite s okamžitou zľavou pri nákupe.


Lakovanie ako posledná možnosť

Korekčné ceruzky a retušovacie fixky na nábytok sú dobrým pomocníkom, aby skrine a stoly boli vždy v takom stave, ako keď sme ich kupovali. Obsahujú vosk, ktorý nábytku zaručí lesk. Podobné je to aj pri lakovaní podlahy, ktoré krytine vráti pôvodný lesklý vzhľad. Skôr, ako sa pustíte do lakovania, ubezpečte sa, že podlaha je dôkladne vybrúsená. Lakovanie vykonajte pri izbovej teplote od 18 °C až 25 °C, ošetrený povrch nevystavujte priamemu slnečnému žiareniu.

Podobné články