Originálne doplnky: vďaka nim bude váš domov ako z rozprávky

25.06.2020, ABC-bývanie.sk | Interiéry, domácnosť

Dopracovať sa k štýlového interiéru nie je jednoduché. Docieliť, aby bol domov útulný a zároveň moderný, potrebuje čas, snahu a peniaze. Musíme myslieť aj na funkčnosť a osobné preferencie, ktorými si priestor príjemne zútulníme.

Na splnenie týchto cieľov sa dá využiť veľa univerzálnych techník, ktoré môžete potom v praxi správne uplatniť podľa svojich schopností. Predtým však nezabudnite na niekoľko dôležitých detailov, ktoré charakterizuje pár nepísaných pravidiel:

Pri plánovaní nového priestoru sa pokúste si konečný výsledok predstaviť a nakresliť. Na základe vizualizácie si potom pripravte plán na nákup základných dekoračných materiálov a pustite sa do práce.
Impulzívnemu nákupu materiálov a nábytku sa radšej vyhnite. Základným pravidlom štýlového interiéru je vyváženosť a identita, čo je základná zásada jednoty.
Siahnite po rozmanitých materiáloch, farbách a textúrach, ktoré vám umožnia zvýrazniť každú zónu a vtlačiť jej čosi špeciálne. Pozor však na správne kombinácie.

Interier-chalupa-4-X.jpg


Pohrajte sa s farbami

Vďaka neobmedzenému dizajnu dekoračných materiálov a nábytku si môžete interiér ozdobiť doplnkami s jasnými farbami, ktoré priestoru vdýchnu náladu a osobitosť. Dobrým príkladom sú napríklad vankúše z látky s originálnym vzorom alebo s obrázkom, o ktorého prenesenie na textil sa postará špeciálny termolis.

Táto technika zdobenia sa využíva veľmi často, pretože práve pre vankúše si môžete vybrať krásne módne látky a kedykoľvek ich s príchodom novej textilnej kolekcie jednoducho vymeniť.

Interier-chalupa-1-X.jpg

Ak ste sa rozhodli pri zdobení stien reprodukciami alebo originálmi obrazmi využiť aj kvalitné rezacie plotre, nezabudnite na dizajn. Dosiahnuť usporiadanosť a symetriu vám pomôžu napríklad pekné rámy v neutrálnej farbe a rovnakom štýle.


Vyskúšajte mobilné položky

Jednoduchou a bežnou technikou štýlového interiéru je použitie mobilného nábytku, ako sú napríklad nočné stolíky, kreslá, stoličky, konzoly alebo rozličné podnosy. Takéto predmety môžu byť veľmi odvážne a živé.

Nezasiahnu vám do rozpočtu ani priestorových možností, pomôžu však originalite interiéru. Pokiaľ ide o textilný dizajn okien, aj tu môžete využiť módne trendy a sezónnosť. V teplých a horúcich dňoch môže byť interiér osvetlený a osviežený svetlými a vzdušnými tkaninami chladivých, osviežujúcich odtieňov a v chladnom období potešia oko svetlé a horúce tóny hrubších tkanín.

Interier-chalupa-3-X.jpg


Menej je viac

Štýlový interiér tvoria doplnky aj výzdoba, no treba dbať, aby ich nebolo veľa. V opačnom prípade sa z miestnosti stane múzeum, kde sa nemusí každý cítiť dobre. Vaše oči budú rýchlo unavené a veľa zbytočne dráždivých predmetov sa môže podpísať pod nervozitu a nepokoj v duši.

V tejto súvislosti treba myslieť ešte na jedno – na ostatných členovov rodiny. Znamená to, že celkový dizajn a zariadenie priestoru vhodnými doplnkami by ste mali konzultovať aj s nimi.

Interier-chalupa-2-X.jpg


Dbajte na poriadok

Aby bol interiér štýlový, je dôležité nezabudnúť na dôležité pravidlo, ktorým je organizácia poriadku. S tým väčším a náročnejším vám pomôže výkonný priemyselný vysávač.

Najlogickejšou možnosťou by však bolo usporiadanie regálov, úložných systémov alebo príborníkov v priestore. Pokiaľ vám to rozpočet dovolí, je lepšie si dať skrinky, police a skladovacie systémy vyrobiť na mieru, čo vám umožní maximalizovať využitie konkrétneho priestoru a pohrať sa pri výbere farieb a textúr nábytku s detailmi.

Ako vidíte, nie je to nič zložité. Ak to urobíte raz a poriadne, váš domov bude pôsobiť vkusne a výstavne.

Foto: ABC-bývanie.sk

Podobné články

 • Aha, ako si z neveľkej kúpeľne môžete vyčariť veľkú oázu pokoja

  29c-shutterstock_289979372-sprcha-2-X.jpg

  Celkový dojem z kúpeľne ovplyvňujú nielen použité materiály, ale aj kvalita inštalatérskych prác a príslušenstva. Pri zariaďovaní tohto priestoru preto treba myslieť na každý detail. O to viac, ak je miestnosť naozaj malá a na jej rekonštrukciu nemáte veľký rozpočet.

 • Pre originálny štýl a náladu si vyberte krásnu laminátovú podlahu

  Podlaha-laminat-4-X.jpg

  Našli ste si nový príbytok, zberáte sa zariaďovať si ho? Istotne pritom zistíte, že na tom, kde bývate, ani tak veľmi nezáleží, pretože podstatnejšia pri zariaďovaní každého interiéru je podlaha.

 • Nové funkcie chladničky jedlo postrážia bez jedinej chybičky

  shutterstock_529037965-chladnicka-2-X.jpg

  Správna výživa je kľúčom k zdraviu, dlhovekosti a dobrej nálade. Vaším cieľom by preto mal byť optimálny výber potravín bohatých na vitamíny a minerály, ktoré telo na správne fungovanie potrebuje.

 • Vyberáte si sedaciu súpravu, pohovku či kreslo? Poradíme vám

  shutterstock_264217397-2-X.jpg

  Každý z nás relaxuje inak, po svojom. Niekto rád športuje, číta knihu, iný sa zasa venuje domácim prácam a sú aj takí, ktorí oddychujú pri televízii na príjemnej pohodlnej sedačke. Aby však tieto chvíle relaxu boli naozaj príjemné, treba si vybrať sedaciu súpravu, ktorá to umožní a na tento účel dobre poslúži.

 • Koberce sa vracajú na výslnie, doma sa s nimi dá doslova čarovať

  70c-shutterstock_1151020133-koberec-2-X.jpg

  Moderné koberce zažívajú svoj veľký návrat a čoraz väčšmi sa objavujú v našich domácnostiach. Kým prv boli v kurze len jednoliate podlahy, dnes má prednosť ich spojenie s kobercom. Práve koberce dotvárajú charakter interiéru a vítané sú najmä pre svoje praktické vlastnosti.

 • Detské zostavy do izby: zariaďujeme moderne a za rozumné ceny

  Detska-izba-2-X.jpg

  Zariadiť detskú izbu nemusí byť drahé. Pokiaľ viete, ako na to, môžete vybaviť detskú izbu štýlovým nábytkom za cenu, akú si naozaj môžete dovoliť. Nie je to pritom nič zložíté. Stačí, ak si prečítate naše odporúčania, a krásnu zostavu do detskej izby môžete mať doma aj vy.