Päť tipov, ako možno vniesť šmrnc do vašej obývačky a oživiť ju

23.05.2022, ABC-bývanie.sk | Interiéry, domácnosť

Obývacia izba slúži väčšine z nás na relax a pohodlie po práci. Je preto dôležité, aby ste sa v nej cítili príjemne a radi tu trávili čas. Navodiť takúto atmosféru si však vyžaduje isté kroky.

Pomocou jednoduchých tipov, ktoré do seba zapadajú, si dokážete zariadiť jednu z najdôležitejších miestností v dome či byte a nestratiť pritom veľa času ani peňazí. Poďme sa spoločne presvedčiť, ako na to.

shutterstock_1221575011-obyvacka-1-X.jpg


Obývačka musí mať svoj stredobod

Najmä v obývačke je uvítacie centrum veľmi dôležité, keďže je hlavným miestom, kde sa stretáva rodina alebo hostia. Tento špecifický priestor zvykne patriť rozmanitým príležitostiam, najčastejšie tu trávime zrejme voľný čas.

Aby to bolo príjemné, jednotlivé plochy obývacej izby mali byť od seba vizuálne aj priestorovo oddelené a zároveň tvoriť harmonický celok.

Ako ústredný bod dozaista zaujme veľká luxusná kožená sedačka v kombinácii s kreslom alebo taburetkou. Sedačka poskytuje dostatok priestoru pre rodinu a poslúži aj ako miesto na spanie pre hostí. Pridajte k tomu moderné podlahové vankúše a malé, voľne stojace bočné stolíky a atmosféra vo vašej obývacej izbe bude dokonalá.


Použite nábytok ako predeľovač miestnosti

Otvorené a spojené priestory obývačky a kuchyne sú dnes v obľube, ale predsa len, nie každému sa takéto riešenie môže páčiť. Aby ste priestor predelili, nepotrebujete v ňom vždy stavať priečky. Na predelenie môžete použiť originálny nábytok z Bratislavy, aký miestnosť vizuálne ohraničuje bez straty pocitu priestrannosti. Je tiež veľmi praktický, keďže sa dá v mnohých prípadoch používať z oboch strán. Ponúka navyše aj dostatok miesta a úložného priestoru na bytové doplnky, knihy či dekorácie.


Farby prinášajú potrebnú pestrosť

Na tom, ako vnímame priestor, sa podieľajú aj farby. V ideálnom prípade by vo farebnej schéme mali dominovať dva-tri hlavné odtiene, ktoré sa opakujú v celej miestnosti. Tón udáva farba steny a podlahy. Je však na vás, akým farebným smerom sa vydáte.

Preferujete pokojné tóny alebo vo vašej obývačke nemôžu chýbať pestré odtiene? S ohľadom na farbu steny je rozhodujúca veľkosť miestnosti. Tmavé farby sú vhodnejšie do väčších miestností či do samostatných priestorov, kým svetlejšie pastelové odtiene majú tendenciu dotvárať scénu v menších miestnostiach. Akcenty najlepšie dopĺňajú zladené dekorácie a bytové doplnky, ako sú koberčeky, vankúše a obrázky. Tie obývačke zároveň dávajú vizuálne spojenie a útulnosť.


Náladu robí svetlo

Najmä v obývačke hrá svetlo hlavnú úlohu, pretože správnym osvetlením vytvoríte v miestnosti útulnú atmosféru. Rôzne priame a nepriame svetelné zdroje sa preto postarajú aj o primeranú náladu. Kombinácia stropnej, stojacej a stolovej lampy prispieva k útulnosti v miestnosti.

Počas dňa by ste však mali využiť prirodzené svetlo, aby ste zároveň šetrili elektrinu. Večer bude za uvoľnenou atmosférou tlmený svit osvetľovacích telies, ktoré sa vďaka pevným sieťam proti hmyzu nemusíte báť používať.


Harmonické vzory

Aby ste medzi svoje štyri steny vniesli viac života, mali by ste nábytkom a doplnkami namixovať svetlé farby a pútavé vzory. Takto docielite kontrast a najmä tmavý čalúnený nábytok či koberce vyniknú popri bytových doplnkoch, ako sú vankúše v pestrých farbách alebo so vzormi. Aby však priestor nepôsobil chaoticky, mali by ste si zvoliť vzory v podobných odtieňoch. A keď sa vám aktuálna farba zunuje, vždy môžete dekorácie bez problémov odmeniť.

Foto: Photographee.eu/Shutterstock.com

Podobné články