Polohovateľné postele: poradíme vám, ako si vybrať správny typ

28.05.2024, ABC-bývanie.sk | Interiéry, domácnosť

Ak máte doma imobilného člena rodiny, ktorý je plne odkázaný na vašu opateru, ako jednu z prvých vecí treba dôkladne zvážiť výber optimálnej polohovateľnej postele. Pomôžete tým nielen jemu – zlepšením kvality spánku i relaxácie na lôžku, ale aj sebe.

Postel-polohovatelna-1-X.jpg

 

Možnosti pri výbere polohovateľných postelí

Zdraví ľudia strávia v posteli (resp. spánkom) približne tretinu života, imobilné osoby sú v nej zväčša stále. A práve preto si treba vedieť správne vybrať. Tak, aby to bolo čo najpohodlnejšie vášmu blízkemu. Netreba však zabúdať ani na jeho opatrovateľov, ktorí sa oň starajú a pomáhajú mu so všetkými úkonmi, uľahčiť im manipuláciu s pacientom a dosiahnuť tak vyšší komfort pre obe strany.

Keď sa dostanete do situácie, že si budete musieť vybrať optimálneho pomocníka do domácnosti, vedzte, že existujú viaceré možnosti a typy polohovateľných postelí. Vždy treba brať do úvahy zdravotný stav a konkrétne problémy pacienta. Preto vždy odporúčame poradiť sa s odborníkmi, ktorí sa v tejto oblasti už dlhšie pohybujú, poznajú úskalia, časté problémy, možnosti a vedia človeka správne nasmerovať.


Tri základné typy polohovateľných postelí

Manuálne polohovateľné postele

 • Umožňujú nastavovať polohu hlavy a nôh mechanicky (ručne).
 • Majú naozaj jednoduché ovládanie, vďaka ktorému dokážete polohovať pacienta podľa jeho individuálnych potrieb a zabezpečiť mu vyšší komfort a pohodlnejší, pokojnejší spánok a relax na lôžku.
 • Ich veľkou výhodou je priaznivá cena.

 Elektrické polohovateľné postele

 • Tak ako aj v prípade manuálnych postelí, ich základným cieľom je spríjemniť imobilnému členovi domácnosti spánok a celodenné fungovanie na lôžku.
 • Veľkou výhodou je elektrické ovládanie, aby sa opatrujúca osoba nenamáhala pri zdvíhaní a polohovaní.
 • Vďaka širokému portfóliu dostupného príslušenstva si ich viete prispôsobiť čo najviac na mieru – presne podľa vašich potrieb.

 Profesionálne nemocničné lôžka

 • Po nemocničných posteliach siahajú najmä zdravotnícke zariadenia s imobilnými pacientmi či seniormi. Sú špeciálne navrhnuté tak, aby dokázali poskytnúť nadštandardnú starostlivosť vo viacerých ohľadoch – dokážu zdvihnúť pacienta do požadovanej polohy a polohovať rozličné časti tela, zabraňujú vzniku preležanín, zabezpečujú (v maximálne možnej miere) cirkuláciu krvi a funkčnosť tkanív v tele aj pri výlučne ležiacich pacientoch a pod.


Čo treba brať do úvahy pri výbere polohovateľnej postele do domácnosti

 Nastaviteľnosť, resp. lôžko s možnosťami polohovania

 • Treba dbať, aby posteľ, ktorú vyberiete svojmu blízkemu, bola čo najviac nastaviteľná, aby ste imobilného človeka mohli čo najefektívnejšie a najkomfortnejšie polohovať. Ak na lôžku trávi väčšinu času, túto možnosť veľmi ocení.
 • Variabilne nastaviteľná polohovateľná posteľ zvyšuje celkové pohodlie imobilného, ale zároveň môže pôsobiť aj ozdravne. Nehovoriac o tom, že opatrovateľovi výrazne uľahčuje náročnú zdravotnú starostlivosť.
 • Nastaviteľné môžu byť pritom viaceré komponenty postele – jej celková výška, sklon operadla, uloženie matraca (napr. vyvýšením časti pod chrbtom, nohami).

 Správny matrac je základ

 • Nestačí mať len super posteľ. Pri jej výbere dohliadnite aj na komfortný a čo najviac funkčný matrac, ktorý bude plne zodpovedať potrebám imobilného člena domácnosti.
 • Ak potrebujete zabrániť vytváraniu preležanín, odporúčame zvoliť si zo širokého sortimentu antidekubitných matracov.
 • Medzi najzákladnejšie, veľmi pohodlné a žiadané patria penové matrace, ktoré sa vyrábajú zo špeciálnych antialergických priedušných materiálov, sú ortopedicky prispôsobené a majú dlhú životnosť.
 • Vyhľadávaným typom sú aj pamäťové matrace, ktoré prispôsobujú svoj tvar (vplyvom tlaku tela a teploty) tvaru vášho tela. Sú zhotovené z termoaktívnej peny a majú bunkovú štruktúru, čo v praxi znamená, že keď si na ne ľahnete, plne sa prispôsobia tlaku vášho tela a dokážu meniť svoju tvrdosť – podľa toho, ako to telo potrebuje. Vďaka použitým materiálom sa jednak skvalitňuje váš spánok a krvný obeh, jednak dochádza k zmierňovaniu bolestí.
 • Kompresorové matrace sú určené osobám, ktoré sa nedokážu hýbať svojpomocne. Sú vyrobené z materiálov, vďaka ktorým sa dokážu postarať o aktívnu stimuláciu a prácu tkanív, preto sú veľmi nápomocné.
 • Okrem samotných matracov vám poslúži aj bohaté príslušenstvo k matracom:

            - rôzne podložky pod chrbát,
            - nepremokavé poťahy na matrace,
            - špeciálne prispôsobené vankúše,
            - podložky na sedenie a iné.

 Nezabúdajte ani na rozmanité príslušenstvo k polohovateľným posteliam, vďaka ktorému môžete zvýšiť bezpečnosť a komfort imobilného.

 • Keď ste si už našli správnu posteľ a zvolili optimálny matrac, iste sa vám zíde aj informácia, že existuje ešte široká škála príslušenstva k polohovateľným posteliam, ktoré vám môže pomôcť.
 • Od montážnych základní, cez polohovacie bežce, bočnice zabraňujúce pádom, bočné podpory pri vstávaní, kolieska s brzdami, zdvíhacie tyče s rukoväťami a pod.
 • V ponuke nájdete aj praktické šikovné stolíky k polohovateľným lôžkam či špeciálne navrhnuté nočné stolíky.

 Bezpečnostné prvky

 • Často už bývajú automatickou súčasťou polohovateľných postelí, no nikdy nie je na škodu popýtať sa, či je nimi posteľ naozaj vybavená.
 • Základom je možnosť zabrzdenia postele, aby sa ani náhodou nemohla sama pohnúť.
 • Ďalším dôležitým a frekventovane žiadaným bezpečnostným prvkom sú rozličné typy zábran – bočníc. Treba si však dať pozor a poradiť sa s odborníkmi, lebo zväčša nie sú univerzálne, čiže nemusia sedieť na každý typ postele. Najčastejšie sú žiadané:

            - štandardné bočnice v rôznych farebných odtieňoch,
            - skladacie bočnice,
            - vonkajšie bočnice s háčikmi.

 Nosnosť

 • Pri voľbe postele sa nezabudnite informovať o jej hmotnostných limitoch. Ležiacim pacientom sa občas stáva, že zásluhou nútene pasívneho životného štýlu nechtiac priberú a pôvodné lôžko im už viac nevyhovuje.

 Finančný limit

 • Je fajn prísť s konkrétnou predstavou, čo od postele očakávate, ale zároveň je vhodné mať jasno aj vo finančnej otázke, t.j. koľko peňazí mienite do lôžka investovať.
 • Nemusíte sa obávať: takmer vždy vieme nájsť uspokojivé riešenie – aby posteľ vyhovovala imobilnému, aby bola nápomocná pre celú rodinu, a aby vás finančne nezruinovala.
 • Zásadou spoločnosti Velcon je ponúkať len overené a naozaj kvalitné produkty. Spoločnými rozhovormi napokon vždy nájdeme schodné riešenie, možno s drobnými kompromismi, ale vyhovujúce vašim potrebám.

Ak hľadáte vhodnú polohovateľnú posteľ, ale všetko je to pre vás ešte nové a strácate sa, pokojne sa nám ozvite. Firma Velcon je na trhu už vyše 20 rokov. Radi sa s našimi skúsenosťami podelíme a pomôžeme vám vybrať čo najvhodnejšieho pomocníka, aby bol spokojný aj imobilný člen vašej domácnosti, ale i ľudia, ktorí sa oň budú starať.

Foto: Velcon

Podobné články