Poradíme vám, ako doma oživiť podlahy z rôznych materiálov

21.12.2021, Silvia Jáhnová | Interiéry, domácnosť

Podlaha v domácnosti musí niečo vydržať. Chodíme po nej, prenášame nábytok, kadečo nám na ňu občas spadne. Vždy je preto lepšie zvoliť si materiál, ktorý je odolný a nebude sa rýchlo opotrebúvať. Ako sa správne starať o nášľapnú vrstvu podlahy, aby krytina vydržala čo najdlhšie?

Bežná rutina, ako zametanie, umývanie a vysávanie, je samozrejmá a tieto práce nemožno nikdy úplne vypustiť. Tradičné čistenie nemusí však vždy stačiť, z dôvodu opotrebovania je preto dôležitá aj pravidelná údržba. Aby podlaha vydržala čo najdlhšie, treba si vyberať odolné krytiny.

"Obnoviť opotrebovanú podlahu nie je možné pri všetkých druhoch materiálov. Všeobecne platí, že kompletne zrenovovať sa dá iba drevená podlaha. Správnou starostlivosťou a vhodnými prípravkami môžete však predĺžiť životnosť aj iných podláh," hovorí Richard Klička, odborník z oddelenia stavebnín obchodného reťazca Hornbach.

Podlaha-Hornbach-1-X.jpg


Drevené podlahy

Drevo ako prírodný materiál je vhodné do všetkých typov interiérov, no treba mať na pamäti, že nie je ideálne pre vlhké miestnosti. Dôležitou súčasťou udržiavania krásy každej drevenej podlahy je jej ochrana pred nežiaducim poškodením.

Jednou z hlavných vecí, na ktoré netreba zabúdať, je okamžité utieranie rozliatych tekutín. Vrchné vrstvy laku alebo oleja podlahu spočiatku ochránia, ale ak sa tekutina nechá vsiaknuť do dreva, môže spôsobiť nenapraviteľné škody. Zásadnou výhodou drevených podláh oproti iným materiálom je možnosť kompletnej renovácie. Ak je podlaha opotrebovaná, nastal čas zasiahnuť a naniesť nový náter.

"Drevo neustále pracuje, preto sa odporúča drevenú podlahu pravidelne ošetrovať náterom. Opätovný náter nezahŕňa brúsenie. Ide o nanesenie ďalšej vrstvy povrchovej úpravy na vrchnú časť podlahy, aby sa jej vrátil lesk. V domácnostiach nanášajte na drevené podlahy lak, na chalupách, kde vlhkosť kolíše, radšej tvrdý lak," hovorí odborník z Hornbachu. Tento postup pomôže predĺžiť životnosť vašej podlahy o mnohé roky.

Pri starých či mimoriadne poškodených podlahách bude potrebné opraviť škáry a povrch dôkladne obrúsiť. Následne naneste na povrch špeciálny lak, ktorý sa postará aj o zatiahnutie škár.

Podlaha-Hornbach-2-X.jpg


Laminátové podlahy

Pravidelné čistenie a správna údržba zaručia, že laminátové plávajúce podlahy zostanú čisté a lesklé. Ak však použijete nesprávne čistiace prostriedky alebo dôkladne neodstránite nečistoty z povrchu, podlaha môže začať vyzerať matne. Ak sa to stane, treba laminátové podlahy hĺbkovo vyčistiť pomocou teplej vody a jemného čistiaceho prípravku.

"Vyhnite sa používaniu abrazívnych alebo agresívnych čistiacich prostriedkov, keďže tie poškodzujú vrchnú vrstvu laminátu a spôsobujú stratu lesku. Z času na čas natrite povrch podlahy prípravkom určeným výhradne pre plávajúce laminátové podlahy. Zvýši lesk a ochráni hornú vrstvu," vysvetľuje R. Klička.

Podlaha-Hornbach-6-X.jpg   Podlaha-Hornbach-7-X.jpg

Podlaha-Hornbach-8-X.jpg   Podlaha-Hornbach-9-X.jpg


Korkové podlahy

Krása korku spočíva v tom, že ako prírodný materiál sa kôra, z ktorej sa vyrába, líši. Môžu sa na nej vyskytovať "uzlíky" či rozličné dierky, ktoré jej dodávajú jedinečný vzhľad. Korkové podlahy sú síce mimoriadne príjemné na chôdzu a majú dlhú životnosť, sú však náchylnejšie na poškodenie.

Dbajte na to, aby ste čo najrýchlejšie zotreli všetky rozliate tekutiny alebo škvrny. Stojatá voda, ak sa nechá na podlahe, môže viesť k napučaniu dosiek, preto ju vždy utierajte dosucha. "Ochranný film na korkovej podlahe sa musí pravidelne obnovovať, aby udržala farbu. Napriek tomu sa časom prejaví rozdiel vo farbe medzi miestom, kde stál nábytok, a priestorom voľne prístupným," poznamenáva odborník z Hornbachu.

Podlaha-Hornbach-3-X.jpg   Podlaha-Hornbach-4-X.jpg


PVC podlahy

PVC podlahy sú odolné voči vode a škvrnám. Môžu byť tiež ošetrené špeciálnou povrchovou úpravou, ktorá ich robí ešte odolnejšími a zároveň zjednodušuje čistenie. Starostlivosť je mimoriadne jednoduchá a zväčša si nevyžaduje špeciálnu údržbu. Ak je však povrch PVC podlahy porézny, odporúča sa ju navoskovať. Predídete tak preniknutiu vody do štruktúry krytiny a následnému popraskaniu.

Foto: Horbnach

Podobné články