Poradíme vám, ako vykúriť kúpeľňu účinne a zároveň štýlovo

25.11.2021, Silvia Jáhnová | Interiéry, domácnosť

Hľadáte spôsob, ako vykúriť kúpeľňu účinne a zároveň štýlovo? Najlepším riešením sú vykurovacie rebríky či dizajnové vykurovacie panely. Odborníčka z Hornbachu radí, ako si vybrať vykurovacie teleso do kúpeľne.

Výber kúpeľňového radiátora je dôležitá vec. Aby ste sa mohli správne rozhodnúť, mali by ste zohľadniť týchto šesť hlavných kritérií.

Kupelna-radiator-1-X.jpg


Výkon a účel radiátora

Najdôležitejším parametrom pri výbere vykurovacieho kúpeľňového telesa je jeho výkon. Ten sa bude odvíjať od veľkosti vykurovanej miestnosti, ale aj účelu, na ktorý radiátor potrebujete. Príliš malý radiátor nebude mať dostatočnú silu na vyhriatie celej kúpeľne. Priveľký radiátor bude zasa vyzerať divne a náklady na kúrenie budú vyššie, ako by mali byť.

Kupelna-radiator-2-X.jpg

"Pamätajte, že na meter kubický je potrebný výkon sto wattov. Ak nie ste si istý výberom, poraďte sa s odborníkom, ktorý vám pomôže zvoliť vykurovacie teleso s dostatočným výkonom pre vašu potrebu," hovorí Marcela Bínová, odborníčka z oddelenia kúpeľní a vykurovania nákupného reťazca Hornbach.

Kupelna-radiator-7-X.jpg   Kupelna-radiator-8-X.jpg


Na veľkosti záleží

Rozmer radiátora je veľmi individuálny parameter. Ak ho plánujete využívať primárne na sušenie uterákov, pri výbere zohľadnite počet členov domácnosti. "Pre dvojčlennú domácnosť sa odporúča radiátor s veľkosťou aspoň 100 centimetrov, pre viac člennú ideálne od 170 cm," radí odborníčka. Ak potrebujete okrem sušenia uterákov miestnosť aj vyhrievať, zvoľte si väčšie modely s dostatočným výkonom.

Kupelna-radiator-4-X.jpg


Spôsob kúrenia

Elektrické kúrenie
Elektrický radiátor je naplnený spravidla nemrznúcou kvapalinou, ktorú ohrieva integrované vykurovacie teleso. Inštalácia elektrického radiátora je veľmi jednoduchá, pretože na jeho fungovanie ho stačí pripojiť k elektrickej sieti. V tomto prípade vykurovacie zariadenie nezávisí od vykurovacieho systému v dome. Možno ho ovládať manuálne alebo ovládačom.

Teplovodné kúrenie
Teplovodný radiátor sa na rozdiel od elektrického ovláda úplne rovnako ako bežné teleso. Kým elektrický vykurovací rebrík je pripojený k elektrickej sieti, teplovodný je pripojený k ventilom vykurovacieho systému. Voda v ňom preto cirkuluje. "Tento radiátor sa odporúča domácnostiam, ktoré už majú funkčný vykurovací systém, keďže je potrebné pripojiť ho práve naň," upozorňuje M. Bínová.

Kombinované kúrenie
Kombinovaný alebo hybridný radiátor spája oba predchádzajúce spôsoby vykurovania do jedného. To znamená, že jeho prevádzka môže byť v závislosti od preferencie elektrická aj teplovodná. Výber tohto typu kúrenia je užitočný najmä v domácnostiach, kde je potrebné chladnú kúpeľňu vykúriť aj mimo vykurovacej sezóny.

Kupelna-radiator-5-X.jpg


Materiál

Oceľové radiátory
Oceľové radiátory majú výhodu v tom, že sa veľmi rýchlo zohrejú, čím pomerne rýchlo uvoľňujú teplo do miestnosti. Tento odolný materiál sa zvyčajne uprednostňuje aj pre schopnosť pokračovať v ohrievaní aj po vypnutí radiátora.

Hliníkové radiátory
Vykurovacie rebríky z hliníka predstavujú funkčné riešenie, vďaka ktorému možno získať teplo oveľa rýchlejšie ako pri oceľových radiátoroch. Hliníkové radiátory sa zvyčajne volia vtedy, keď radiátor treba inštalovať na tenké steny alebo priečky. Dôvod je veľmi jednoduchý: hliník je podstatne ľahší ako oceľ, takže jeho hmotnosť nebude mať na steny príliš veľký vplyv. Hoci sa hliníkové radiátory zahrejú veľmi rýchlo, rovnako rýchlo vychladnú a po vypnutí si neudržia teplo.

Kupelna-radiator-6-X.jpg


Dizajn

Aby ste svojej kúpeľni dodali nielen prvotriedny výkon, ale zlepšili aj vzhľad, siahnite po dizajnových radiátoroch. Na trhu dnes nájdete široký sortiment zaujímavých kúskov v rozličných farbách a tvaroch. "Pri výbere odtieňa sa riaďte farebnou schémou svojej kúpeľne. Ak hľadáte funkčný a zároveň dizajnový doplnok do kúpeľne, skúste vykurovacie rebríky v chrómovom či nerezovom vyhotovení. Trendové sú aj radiátory so zrkadlom, ktoré poskytujú teplo a zároveň príťažlivý bod v kúpeľni. Okrem farieb či povrchových úprav tiež nájdete radiátory v extravagantných atypických tvaroch," dodáva odborníčka.

Kupelna-radiator-3-X.jpg


Cena

Rozpočet zohráva pri výbere dôležitú úlohu. Cena radiátorov sa odvíja od veľkosti, materiálu, výkonu aj samotného výrobcu. Najlacnejšie kusy sa dajú kúpiť za skutočne prívetivé ceny, treba ale počítať s nižšími parametrami. V prípade dizajnových kúskov rátajte s vyššími nákladmi.

Foto: Hornbach

Podobné články