Posteľ si kupujeme zväčša na dlhší čas. Ako si vybrať tú správnu?

25.04.2019, ABC-bývanie.sk | Interiéry, domácnosť

Posteľ je investícia, ktorú nerobíme každý mesiac ani každý rok. Keď si ju kupujeme, predpokladáme, že je to zväčša na dlhší čas a že nám niekoľko rokov má verne a spoľahlivo slúžiť.

Kúpa postele do spálne je vážna vec. O tomto nákupnom rozhodnutí treba vopred starostlivo popremýšľať, zvážiť ho a až potom vytiahnuť z vrecka peňaženku či platobnú kartu. Vieme o viacerých aspektoch, ktoré pri zvažovaní výbere postele sú zásadné – je to jej veľkosť (dĺžka a šírka), potom materiál, z ktorého je zhotovená (drevo/kov), a samozrejme, pomer medzi kvalitou a cenou.

66b-shutterstock_209404288-1-X.jpg

Drevo či kov?

Večnou dilemou a témou je rozdiel medzi drevenými a kovovými posteľami. Čo je lepšie? Výhodou kovu je, že má dlhšiu životnosť a nemôže "navlhnúť" ani splesnivieť, nie je však esteticky taký výrazný. Naopak, drevené postele sú esteticky výraznejšie, ťažšie je to však s tou praktickou stránkou a prípadnou vlhkosťou. Vo všeobecnosti sú však populárnejšie drevené lôžka a ideálne drevené postele s úložným priestorom, kam si môžete odložiť matrace či obliečky.


Aká je šírka a dĺžka?

V prvom rade je častou témou dĺžka postele, čo riešia najmä vysokí ľudia. Človeku s výškou nad 190 centimetrov logicky nestačí dĺžka lôžka 200 cm, ale hľadá posteľ s dĺžkou najmenej 220 cm. Ak hovoríme o manželských posteliach, ideálna veľkosť je 160 x 200 cm alebo 180 x 200 cm. V prípade postele pre jednotlivca je vhodná šírka okolo 90 cm a dĺžka 200-220 cm.


Myslite aj na doplnky

Okrem samotnej postele treba myslieť aj na doplnky. Napríklad na kvalitný posteľný rošt, dobrý matrac a napokon aj na estetický a praktický nočný stolík, kam si môžete položiť lampu, budík či okuliare. Kúpiť sa dá aj posteľ s už zabudovanými nočnými stolíkmi. Stolíky sú súčasťou čela postele a tým pádom sa vám neposúvajú. Predovšetkým si však vyberáte posteľ. Je len na vás, či si zvolíte kovovú alebo drevenú, či chcete dlhšiu alebo kratšiu posteľ. A podstatné je v každom prípade to, aby ste sa potom na novom lôžku vyspali zakaždým pohodlne.

Foto: Shutterstock

Podobné články