Praktická a dokonalá kuchyňa musí byť aj bezpečná pre deti

17.02.2022, Martin Paulík | Interiéry, domácnosť

Pre dieťa je kuchyňa obľúbeným a magickým miestom. Často je v nej s mamou, ktorá je zaneprázdnená varením. Dieťaťu to prekáža, ale iba chvíľu, veď v kuchyni je toľko vecí na objavovanie a skúšanie! Ako mu to dopriať a neriskovať úraz ani zranenie?

Viete, čo vidí a vníma dieťa v kuchyni? Zásuvky a skrinky plné všakovakých predmetov. Mnoho dvierok, ktoré sa dajú otvárať a zatvárať. Pekné vône, príjemné aj nepríjemné zvuky. Nebezpečenstvo vníma iba okrajovo. Kuchyňa však pre dieťa môže byť aj bezpečným miestom, ak na to rodičia myslia včas. Ideálne už vo chvíli, keď si vyberajú kuchynský nábytok do nového príbytku, lebo hoci ešte nie sú rodičmi, raz sa nimi chcú stať. Alebo treba kuchyňu prispôsobiť životu s dieťaťom po tom, keď sa narodí. Aj na to existuje niekoľko dobrých tipov a trikov.

Kuchyna-Oresi-2-X.jpg


Zdravé materiály

Základom je kuchyňa s certifikátmi bezpečnosti a zdravotnej neškodnosti, aby nábytok pevne držal a nevylučovali sa z neho škodlivé látky. Kuchynský nábytok, ktorý má certifikát GS (Geprüfte Sicherheit), bol podrobený náročným skúškam v certifikovanom laboratóriu a je zárukou vysokej kvality aj bezpečnosti. Rodičia detí určite ocenia aj certifikát Golden M, zaručujúci, že použité materiály neškodia zdraviu a neobsahujú prchavé látky ani ťažké kovy," vysvetľuje Jozef Kňúr, manažér oddelenia kvality kuchynských štúdií Oresi.


Rady od skúsených

Druhým krokom je správne usporiadanie kuchyne so systémami, ktoré v nej uľahčujú každodennú prácu, no zároveň sú bezpečné pre deti. Pomôcť pritom môžu konzultácie so skúseným návrhárom kuchýň, ktorý dokáže myslieť aj na veci a okolnosti, ktoré budúcim rodičom ešte nenapadnú. Jednoducho nevedia, čo všetko dieťa dokáže.

"Odporúčam dať si urobiť návrh kuchyne v spolupráci so skúseným odborníkom, ktorý myslí na mnoho okolností a zároveň pozná všetky bezpečné systémy a riešenia. Nová či redizajnovaná kuchyňa tak bude pekná a zároveň bezpečná," pokračuje J. Kňúr.

Samozrejme, že sa v nej dieťatko zrejme udrie, možno sa o niečo potkne. Docieliť, aby sa tak nestalo, je nielen nemožné, ale aj zbytočné. Dieťa sa učí pozorovaním a na základe vlastných skúseností. Pokiaľ nehrozí, že sa v kuchyni zásadne zraní (poreže sa, obarí, popáli...), kuchyňa je bezpečná.

Kuchyna-Oresi-3-X.jpg


Kompakt bez výčnelkov

Hrozbou pre deti sú najmä vyčnievajúce časti a prvky kuchyne. "Súčasné trendy v kuchynskom nábytku, ktoré dávajú prednosť jednoliatemu kompaktnému nábytku so zabudovanými spotrebičmi, schovanou bielou technikou, sú bez úchytov a so zamaskovanými, zapustenými elektrickými zásuvkami, pomáhajú zvyšovať bezpečnosť kuchyne," hovorí odborník z Oresi.

Už pri plánovaní teda treba myslieť na ergonómiu bezpečnú pre deti. Návrh je nutné koncipovať tak, aby samotný užívateľ vedel, kde chce odkladať nebezpečnejšie či rizikové položky. V zmysle pravidla: čo detské oči nevidia, to detskú myseľ neláka.


Priestor na hru

Podľa psychológov by malo mať dieťa priestor na hranie a objavovanie v každej miestnosti, kde sa zdržiava. Teda aj v kuchyni. Kým je malé, vystačí si s objavovaním obsahu skriniek. Dôležité je, aby v tých, kam sa dostane, boli preň bezpečné veci – drevené, plastové, bez ostrých hrán. Skrinky s nebezpečnými vecami a čistiacimi prípravkami treba zabezpečiť tak, aby ich dieťa nemohlo otvoriť.

Darmo ho budeme učiť, že nejaké miesto je zakázané – chvíľu potrvá, kým to pochopí a zakázané ovocie ho nebude lákať. Kto má deti, ten potvrdí, že je zvyčajne otázkou niekoľkých sekúnd, keď sa rodič nepozerá a dieťa je presne tam, kde nesmie byť.

Ako bábätko rastie, do kuchyne by mala pribudnúť učiaca veža – vysoká stolička, v ktorej dieťa bezpečne stojí pri pracovnej doske a môže pozorovať rodičov pri práci alebo robiť aj vlastné kuchynské čary. Keďže deti milujú napodobňovanie a chcú robiť to, čo aj oco a mama, vhodná je i malá kuchynská linka, na ktorej môžu samy (akože) variť, piecť, umývať riad.

"Aby mal rodič dieťa stále na dohľad, aby dieťa videlo na rodiča a aby zároveň malo priestor na bezpečnú hru, odporúčam otvorený koncept kuchyne prepojený s obývačkou. Vzniká tým väčší priestor, kde sa môžu realizovať dieťa aj rodič," pokračuje J. Kňúr s tým, že to platí pre skupiny ľudí, ktoré si stavajú či modernizujú rodinné domy. Pri rekonštrukcii v starších bytových domoch odborník odporúča zamyslieť sa nad dispozíciou už v štádiu navrhovania tak, aby bola kuchyňa prehľadná a pre najmenších členov rodiny aj bezpečná.

Kuchyna-Oresi-1-X.jpg


Maličkosti, na ktorých záleží

Kuchyňa bezpečná pre dieťa by okrem už spomínaných vecí mala mať špeciálnu zábranu nainštalovanú na varnej doske, aby dieťa na seba nestiahlo hrniec. Riziko popálenia eliminuje indukčná varná doska, ktorá nepáli, ak na nej nie je položený hrniec.

"Drobnosťou s veľkým významom je aj detská poistka na indukčnej aj sálavej sklokeramickej doske, vďaka ktorej nemôže dieťa zapnúť alebo vypnúť sporák. K dispozícii je aj bezpečnostná poistka na plynových varných doskách, ktorá sa postará, že horák horí až po niekoľkosekundovom pridržaní otočného ovládača. V domácnosti s malými deťmi má svoje miesto aj rúra s trojitým sklom, ktoré zostáva málo horúce a nespôsobí popáleniny, hoci sa v rúre hodiny pečie kačka," odporúča J. Kňúr.

Špeciálnymi úchytmi by mali byť vybavené všetky dvierka na nábytku aj kohútiky na sporáku, ktoré zabránia manipulácii s nimi a ich otváraniu. Ostré rohy a hrany sa dajú zmeniť na bezpečné špeciálnymi násadcami z mäkkého plastu, prípadne zaoblením hrán na pracovných doskách priamo pri ich zadaní do výroby.

"Kuchyňa je srdcom domova a každá rodina v nej trávi veľa času. Preto pri jej navrhovaní treba myslieť na to, aby bola pekná, príjemná a bezpečná zároveň. Dnes je výber dizajnov a riešení za dostupné ceny naozaj bohatý, takže svoju ideálnu a zároveň bezpečnú kuchyňu si môže dovoliť každá rodina," uzatvára odborník z Oresi.

Foto: Oresi

Podobné články