Praktické tipy, ako rozumne využiť každý centimeter vašej kuchyne

03.05.2021, ABC-bývanie.sk | Interiéry, domácnosť

Bez ohľadu na to, či má vaša kuchyňa plochu päť, desať alebo 16 metrov štvorcových, je to pravdepodobne stred a duša vášho domova. Napokon, práve tu trávime väčšinu času prípravou raňajok a večerí, komunikáciou s rodinou a priateľmi, oslavovaním dôležitých udalostí a plánovaním budúcnosti.

 Kuchyne-okay-sk-1-X.jpg


Interiér oživia svetlé akcenty bielej

Ako aj zo skromnej kuchyne urobiť vizuálne priestrannejšiu a čo najfunkčnejšiu miestnosť? Nielen vhodne premyslené zariadenie priestoru, ale aj správna farba sa postará o príjemnú atmosféru v novej kuchyni. Ak ju máte veľmi malú, najlepšou voľbou bude pre ňu biela farba.

Biele skrinky a kamenná pracovná doska, doplnené kontrastným dekorom, vyčaria aj z toho najmenšieho priestoru väčšie a štýlové miesto, pričom biela farba a svetlé odtiene vôbec nemusia pôsobiť fádne. Práve naopak.

Sú obľúbené a živé, nedráždia oko a poskytujú ideálnu kulisu pre ďalší originálny dizajn a moderné technológie. Navyše, vyzerajú skvele v akomkoľvek interiéri. Pridajte im zlatý, strieborný alebo čierny kovový dekor a vaša kuchyňa získa výstavný nádych a eleganciu. K snehobielemu interiéru sa perfektne hodí aj drevo, takže police, dosky alebo skrinky s drevenou textúrou dokonale zjemnia sterilný nádych bielej.


O úložný priestor sa postará kvalitný nábytok

Pri plánovaní zariadenia kuchyne nepoužívajte zbytočné prvky, ktoré vám zaberú voľné miesto. Kvetináče s kvetmi, pohovky alebo nevyužitý riad nahraďte niečím iným. Pohodlie a funkčnosť sa dá predsa dosiahnuť aj starostlivým výberom nábytku, fasád a domácich spotrebičov.

Ak máte neveľkú kuchyňu a nemôžete príliš experimentovať, vyvarujte sa vodorovných čiar, ktoré priestor vizuálne zmenšujú. Skúste si vybrať zvislé, vysoké a priestranné skrinky, akými sú vybavené aj moderné sektorové kuchyne, ktoré sú zároveň mimoriadne praktické.

Kuchyna-2-3-X.jpg


Pohrajte sa s osvetlením

Ak robíte, čo sa dá, ale výsledok sa vám stále nepozdáva, vyčkajte na správne osvetlenie. Vhodne zvolené rovnomerné svetlo pomôže zdôrazniť detaily interiéru v kuchyni bez zbytočných ďalších úprav.Nemali by ste sa však obmedzovať len na jeden svetelný zdroj uprostred miestnosti. Skúste do kuchyne nainštalovať bodové alebo stropné svietidlá: osvetlenie pracovného priestoru žiarovkami alebo LED pásikom zvýši pohodlie a veľmi jednoducho zútulní celú kuchyňu.


Nepodceňujte výber materiálov

V malej kuchyni vône z varenia a pachy od umývania riadu sú odrazu všade. Preto ako dokončovacie materiály uprednostnite tie, ktoré sú odolné a ľahko sa čistia. napríklad umývateľné tapety, dlaždice, porcelánové kameniny alebo linoleum na podlahe. V blízkosti okna nevešajte ťažké a dlhé závesy ani záclony. Žalúzie alebo rolety urobia miestnosť ľahkou a svetlou, pričom konečne môžete využiť aj parapet.

Ako vidíte, aj tá najmenšia kuchyňa sa dá naplánovať inteligentne a ergonomicky. Dá sa zariadiť tak, aby bolo v nej pohodlné nielen pripravovať jedlo, ale aj prijímať hostí a vychutnať si rodinnú večeru či obed s priateľmi. Stačí pritom využiť zopár jednoduchých trikov a varenie i chvíle v tomto priestore si vychutnávať naplno. Tak to vyskúšajte, priatelia.

Foto: okay.sk

Podobné články