Praktický sprievodca: Tipy, ako si vybrať koberec a starať sa oň
Ponuka kobercov je pestrá a ceny sú prívetivé, ako však medzi nimi nájsť naozaj kvalitné, čo splnia vaše očakávania? S naším sprievodcom sa vo veľkom svete kobercov nestratíte. Poradíme vám, ktoré parametre sú najdôležitejšie, a aj to, ako sa o koberec starať, aby ste s jeho čistením mali čo najmenej práce.
• Koberec do obývacej izby musí byť štýlový, ale najmä zodpovedať vašim potrebám
Materiál koberca je prvoradý
Koberce z umelých vlákien
Z polypropylénu, polyakrylu a polyesteru sa najčastejšie vyrábajú lacné koberce. Veľmi obľúbené sú nielen pre ich nízku cenu. Majú antistatické vlastnosti, sú ľahké a tvarovo stále. Nemožno však od nich očakávať dlhú životnosť, preto sa hodia skôr do prvého, dočasného alebo študentského bývania.
Osobitnou kategóriou sú záťažové koberce z polyamidu, ktoré vynikajú vysokou odolnosťou a pružnosťou. Najväčšiu službu robia v kanceláriách a rušnej domácnosti s deťmi alebo domácimi miláčikmi.
Koberce z prírodných vlákien
Koberce z prírodných vlákien, ako sú vlna a bavlna, sú bezkonkurenčné. Majú najlepšie izolačné vlastnosti, sú odolné voči znečisteniu a pre bosé nohy sú nesmierne príjemné. Ponuka prírodných vlákien je, pravdaže, oveľa širšia. Zhotovujú sa aj z konope, morskej trávy, kokosového vlákna či zo sisalu.
Výhody kusového koberca v interiéri
- Zlepšuje akustiku v priestore, takže sa skvele hodí do veľkých interiérov.
- Pomáha vytvoriť pocit útulnosti a definovať štýl interiéru.
- Teplotu pocitovo zvyšuje až o 4 °C a udrží do 25 percent tepla v interiéri, čo vám zníži náklady na vykurovanie.
- Je to skvelá ochrana proti pošmyknutiu, čo ocenia tak deti, ako aj seniori.
- Ak je vám milšie vysávanie ako tancovanie s mopom, koberec je jasná voľba.
- Dobre pohlcuje pachy aj prach, ktorý sa potom nevíri vo vzduchu.
Umiestnenie koberca v interiéri
Ak si koberec vyberáte najmä preto, aby skrášlil interiér, môže byť tam, kde sa vám páči. Keď jeho prednosti chcete využiť naplno, oplatí sa o jeho uložení premýšľať. V obývacej izbe je to pred sedačku, aby ste si mohli zahriať nohy. V spálni potom pri manželskej posteli. V žiadnom prípade nemá význam ním zakryť podlahové kúrenie, keďže koberec pohltí všetko teplo a to sa ďalej do miestnosti už nedostane. Farby kobercových vlákien navyše rýchlejšie vyblednú.
Na čo ešte myslieť, keď si vyberáte koberec
Kusový či celoplošný koberec?
Rozdiel medzi nimi je zjavný tak v cene, ako aj v náročnosti uloženia. Tým sa však odlišnosti končia a záleží len na vás, či dáte prednosť celoplošnému kobercu alebo chcete častejšie obmieňať štýl.
Výška vlasu koberca
Čím vyšší vlas, tým chlpatejší a okrasnejší koberec bude. Ak však doma máte zvieracích miláčikov, vysávanie ich srsti bude ťažšie a koberec čoskoro príde o svoju krásu. Na druhej strane, chodiť po koberci s kratším vlasom, najmä v prípade umelých vlákien, nebude taká príjemná. Starostí ale bude o poznanie menej.
Špeciálne vlastnosti
Od koberca môžete chcieť ešte viac, ako vám možno zíde na um. Čím ďalej, tým častejšie v ponuke obchodov nájdete koberce s protišmykovou spodnou stranou. Tie sú skvelé aj do detskej izby, aj do všetkých miestností s klzkú podlahou. Ďalšou skvelou vychytávkou je tepelná fixácia heatset. Vďaka nej má koberec sýtejšie farby a hustejšie vlákna, je príjemný na dotyk a zároveň oveľa odolnejší. Tým sa však zoznam technologických možností nevyčerpáva a na svoje si prídu aj tí najnáročnejší zákazníci.
Ako si vybrať koberec do detskej izby
Keď sa deti hrajú na preteky Formuly 1, na Indiánov alebo povedzme ZOO, detský koberec je vždy súčasťou hry. Preto treba myslieť na to, aby bol pre deti príjemný, nepichal ich a zároveň chránil pred prechladnutím. Aby sa v ňom neusádzal prach, zamerajte sa na antistatické koberce, ktoré ho, naopak, odpudzujú.
• Detský koberec zodpovedajúci záľubám dieťaťa bude mať vždy ten najväčší úspech
Detský koberec je len krátkodobá vec, preto netreba investovať do drahých vychytávok z prírodných materiálov. Dnešné detské koberce z umelých vlákien majú zväčša špeciálnu ochranu a pre deti sú zdravotne neškodné.
Nebojte sa farieb. Čím farebnejší koberec bude, tým lepšie. Svojim ratolestiam sa najviac zavďačíte tematickým kusom s autodráhami či motívom ich obľúbenej rozprávky. S krikľavosťou odtieňov to ale nepreháňajte, keďže výrazné farby, povedzme svietivo červená, zelená alebo žltá, môžu negatívne vplývať na zaspávanie aj sústredenosť dieťaťa.
Tipy a triky na čistenie kobercov
Odstraňovanie zvieracej srsti
Najlepšou voľbou je mať vysávač s hlavicou s rotačnou kefou. Lacnejšou možnosťou je čistenie vlhkou špongiou, ktorá dokáže chlpy polapiť. V obchodoch nájdete aj tyče so špongiou, aby ste nemuseli čistiť koberec kľačiac.
Ako sa zbaviť špiny či žuvačky?
Špinavé detské topánočky, rozliate víno, žuvačky. Sú to najväčší nepriatelia kobercov a ťažko sa z nich odstraňujú. Naše staré mamy si však vedeli s kadečím poradiť a vymysleli veľa trikov, ako vyčistiť koberec chytro a lacno.
Na škvrny každého druhu platí kuchynská soľ. Nasypte ju na škvrnu, počkajte 15 minút (soľ medzitým nečistoty vstrebe) a potom koberec povysávajte. Žuvačku z koberca odstránite tak, že ju necháte stvrdnúť pod položeným kusom ľadu. Potom ju ľahko odstránite. Na prípadné zvyšky pomôže terpentín alebo lieh.
A ako vyčistiť z koberca červené víno? Skvele funguje zmes pracieho gélu, lyžice octu a dvoch šálok teplej vody. Druhým variantom je roztok jari s peroxidom vodíka.
Foto: Bonami