Pravidelná dezinfekcia podlahy v interiéri: rozmar či nevyhnutnosť?

27.04.2021, ABC-bývanie.sk | Interiéry, domácnosť

Pri slove dezinfekcia často myslíme na nemocničné chodby, verejné toalety a sprchy, obchody či škôlky. Zbaviť sa choroboplodných zárodkov je však nevyhnutné nielen na verejných miestach, ale aj u vás doma.

Je paradoxné, že interiér môže byť občas viac znečistený ako povedzme ulica. V prípade podláh to platí dvojnásobne. Potreba údržby a dezinfekcie týchto časti príbytku je ešte nástojčivejšia, ak sú v spoločnej domácnosti aj malé deti a domáce zvieratá. Na zachovanie krásy a čistoty prostredia však obyčajné mokré čistenie novej podlahy vonkoncom nestačí.

Podlaha-Quick-Step-1-X.jpg

Na to, aby ste svoj domov spoľahlivo ochránili pred škodlivými mikróbami, je nutné z času na čas urobiť dezinfekciu aj špeciálnymi prostriedkami a nástrojmi. O to viac, ak je u vás niekto chorý alebo trpí alergiami.

Ako na to?


Vyskúšajte kvalitný Miele vysávač

Hlavným spúšťačom upratovania je všadeprítomný prach. Malé častice sa usádzajú na nábytku a podlahách, hromadia sa v rohoch, zakrývajú domáce spotrebiče. V každej miestnosti je pritom miera znečistenia prachom a inými časticami škodlivých látok iná.

Bez ohľadu na to, koľko času v danom priestore trávite, prach neodbytne atakuje každé miesto. Mokré čistenie je jedno riešenie, stále ním však môžete značnú časť tohto znečistenia preniesť na iné povrchy. Lepším riešením by preto mohol byť kvalitný Miele vysávač s profesionálnym filtrom, ktorý nečistoty bezpečne uchová v uzavretej zbernej nádobe.


Kedy treba podlahy čistiť častejšie?

Hoci vaša krásna podlaha je na pohľad dokonale čistá, môže byť zdrojom obrovského množstva nebezpečných látok, vírusov, mikróbov a častíc. Dôvodom je naše nevhodné správanie, keď do čistého bytu vstupujeme v obuvi, ktorá je pre spomínané látky dokonalým dopravným prostriedkom a nosičom, ako nám narušiť zdravú klímu.

Úroveň znečistenia interiéru závisí aj od toho, kde bývame a aké sú poveternostné podmienky. Upratovať by ste preto mali robiť častejšie, ak:

  • keď je vonku upršané počasie,
  • ste v oblasti, kde prebieha výstavba,
  • bývate v blízkosti frekventovanej cesty alebo priemyselnej štvrte.

V uzavretom priestore býva vzduch znečistený ešte viac, pretože jeho nízka vlhkosť šírenie škodlivých látok zhoršuje. Všetko preto treba pravidelne sledovať a čistiť.


Vyberte si dobrú podlahu

Zjednodušiť si čistenie podlahy môžete aj výberom správnych podlahových krytín, ktoré nepôsobia na vyššie spomenuté škodlivé látky ako magnet. Kvalitný anhydritový poter bude preto dobrý základ a prvý krok, ktorý môžete na zjednodušenie údržby, využitia a funkčnosti svojej podlahy teraz urobiť. Tak si to vyskúšajte a čistý domov si vychutnajte plnými dúškami.

Ilustračné foto: Quick-Step

Podobné články