Privítajte jar fototapetou, rozjasní vám príbytok. Ako sa to robí?

16.03.2021, Silvia Jáhnová | Interiéry, domácnosť

Mrazivé zimné dni už-už vystrieda slnko a kvitnúca príroda. Kým sa tak stane, pripravte sa doma už teraz na pozitívnu energiu, ktorú jar so sebou prináša. Odborník z Hornbachu poradí, ako sa na stenu lepí fototapeta, ktorá vám oživí interiér.

Hornbach-fototapety-1-X.jpg

 

Fototapeta

Za fototapety na stenu sa môžu pokladať veľkoplošné obrazové tapety, ktoré zobrazujú určitý motív, výjav či dizajn. "Fototapety sú čoraz populárnejším spôsobom na zveľadenie stien interiéru aj vďaka svojim rozmanitým farbám a živým vzorom," hovorí Tadeáš Tenkl, odborník z oddelenia tapiet a dekorácií obchodného reťazca Hornbach.

Hornbach-fototapety-3-X.jpg

Rozkvitnuté kvety, žiariace slnko, prebúdzajúca sa príroda, obrastené stromy, zelenajúca sa tráva a mnoho ďalších motívov možno ľahko pomocou fototapiet preniesť aj do vášho interiéru a navodiť tak príjemnú atmosféru počas celého roku. "Fototapety sa navyše dajú využiť i na optické zväčšenie bytu, keďže vytvoria dojem skutočného pohľadu do vybraného prostredia," dopĺňa T. Tenkl. Fototapeta sa hodí do obývacej izby, pracovne aj jedálenského kúta či kuchyne.

Hornbach-fototapety-4-X.jpg

Hornbach-fototapety-5-X.jpg

Hornbach-fototapety-8-X.jpgTip: Rozkvitnuté tulipány sú znakom prichádzajúcej jari. Živé však nevydržia dlho. Vliesová fototapeta na stenu s jarným motívom je symbolom pozitívnej energie vo vašej domácnosti. Vhodná je do obývačky, spálne, haly a predsiene.


Typy fototapiet a ich lepenie

V obchodoch sú dva druhy fototapiet – papierové a vliesové. Jedny aj druhé potrebujú pri lepení izbovú teplotu okolo 20 stupňov Celzia, vyhnúť sa treba prievanu. Aby sa tapety vyrovnali a vystreli, je dobré ich niekoľko dní pred lepením rozbaliť. Štandardne mávajú pribalené aj špeciálne lepidlo.

Hornbach-fototapety-6-X.jpg

Hornbach-fototapety-7-X.jpg

"Vo dvojici to pôjde lepšie. Váš parťák nebude len podávač náradia a psychická opora, ale najmä nevyhnutná posila pri inštalácii tapiet, na ktorú jeden pár rúk jednoducho nestačí. Okrem fototapiet a krycej fólie na zem bude potrebné vedierko, pravítko, zalamovací nôž, vodováha, tlakový valec, štetec a stierka na prebytočné lepidlo. Fototapetu možno ľahko inštalovať v pár krokoch, ktoré vás zaručene dovedú k želanému výsledku," spresňuje T. Tenkl.

Hornbach-fototapety-9-X.jpg

Hornbach-fototapety-10-X.jpg


Postup lepenia fototapety

1. krok
Fototapeta je relatívne tenký papier, preto myslite na to, že všetky nerovnosti steny bude vidieť. Vytmeľte trhliny, otvory a ak nemáte umývateľný náter, múr napenetrujte. Ak je pôvodný podklad tmavší ako fototapeta, treba stenu premaľovať alebo vytapetovať na svetlejší odtieň.

2. krok
Fototapetu si na podlahe skontrolujte a správne rozmiestnite jednotlivé jej časti.

3. krok
Nakreslite si ceruzkou na stenu tenkú vodiacu čiaru.

4. krok
Prvú časť fototapety lepte od stredu a začnite vždy spodným radom.

5. krok
Jednotlivé časti fototapiet lepte tak, aby sa prekrývali zhora ako strešné tašky. Spoje tak nebude vidieť.

6. krok
Vždy natierajte len jeden kus fototapety, jedno miesto na stene, inak vám lepidlo zaschne a fototapeta sa začne trhať.

7. krok
Tlakovým valcom pritlačte fototapetu k stene od stredu k okrajom a opatrne sa zbavte vzduchových bublín. Krajnú fototapetu nalepte na stenu celú, priamo na stenu pritlačte pravítkom na hranu steny a odrežte zalamovacím nožom. Vyhnete sa tak nepresnostiam pri nepravidelných stenách.

8. krok
Gumovou stierkou vyhlaďte spoje fototapety a vytlačte prebytočné lepidlo. Ak sa vám oddelia rohy fototapety, použili ste málo lepidla. Jednoducho nadvihnite roh fototapety a pridajte lepidlo. Potom znovu uhlaďte.

Hornbach-fototapety-11-X.jpg


Rady od odborníka

  • Dajte si pozor na odlišnosti medzi lepením papierových a vliesových fototapiet. Pri papierových fototapetách sa natiera lepidlom nielen stena, ale aj tapeta. Lepidlo sa nechá pôsobiť a po zmäknutí tapety sa pri lepení jednotlivé časti prekrývajú, zhruba 2-3 milimetre. Pri vliesových tapetách sú spoje tesne vedľa seba.
  • Pri tmavých odtieňoch fototapiet podmaľujte spoje vo farbe tapety. Ak sa vám nepodarí presné napojenie, nebude chybu až tak vidieť.
  • Ak vám fototapety na celú stenu nevystačia, možno stene domaľovať boky. Fantázii sa medze nekladú.
  • Existuje odstraňovač fototapiet. Aplikujte ho podľa návodu, fototapeta sa uvoľní a odpadne.

Hornbach-fototapety-12-X.jpg

Foto: Hornbach

Podobné články