Šesť tipov na ideálnu detskú izbu, akú ocení aj náročný tínedžer
Dohodnúť sa na niečom s dospievajúcim dieťaťom, ktorého obľúbenou činnosť je pubertálne krčenie pliec, prevracanie očí a čisté ignorovanie všetkých rodičovských rád, môže byť bojovou úlohou.
Navrhnúť a zariadiť teen detskú izbu bude teda na vás, pretože im je to vraj "úplne fuk". Pozrite sa na šesť tipov, ktoré vám pomôžu vytvoriť ideálny priestor pre vaše dospievajúce deti, ktorý si koniec-koncov obľúbia aj ony.
Kráľovsky veľká posteľ
Keďže váš tínedžer rastie ako z vody (hoci si to neradi priznávate a my vám to nechceme pripomínať), investícia do veľkej manželskej postele môže byť dobrý nápad. Deti sa budú cítiť ako praví dospeláci a získajú dostatok priestoru nielen na spánok. Pripravte sa, éra prespávačiek s kamarátmi prichádza. Veľká, pekná posteľ je zároveň praktickým riešením, ktoré budete môcť využívať aj potom, ako sa vaše (už dospelé) dieťa presťahuje niekam inam.
Vytvorte atmosféru "nezávislého" bývania
Dospievajúce deti trávia vo svojej izbe naozaj veľa času. Teda pokiaľ práve nepodnikajú nejaké dobrodružné a nebezpečné kúsky vonku. Okrem toho potrebujú mať pocit vlastného súkromia a nezávislosti, preto by ste detskú izbu mali naplánovať tak, aby v nej našli svoje útočisko. Poskytnite im extra sedenie v podobe kresla, pohovky alebo otomanov, kde budú môcť usadiť svoje vzácne návštevy. Vyťažíte z toho dokonca ďalší úložný priestor, čo nikdy nie je na škodu.
Profesionálny pracovný kútik
Tínedžerské roky sú okrem zábavy neodmysliteľne spojené aj s dôležitými životnými, resp. so školskými skúškami – monitor či maturita sa považujú za veľké študijné miľníky. Vytvorte funkčný priestor s kvalitným písacím stolom s veľkou plochou a pohodlným kancelárskym kreslom.
Nezabúdajte na úložný priestor v podobe zásuviek alebo skriniek po stranách stola, aby ich pracovný priestor zostal organizovaný a uprataný (alebo im aspoň poskytnite šancu). Priestor v okolí stola doplňte o praktické poličky, nástenku na dôležité poznámky a kôš na papiere.
Technická vybavenosť
Tento bod je vo všeobecnosti veľmi rozporuplný. Patria alebo nepatria technológie do detskej izby? Nech je to už akokoľvek, súčasnosť si vyžaduje zakomponovanie aspoň základných technických prvkov.
Vaše deti budú na vypracovanie školských projektov, úloh a udržiavanie spoločenského života potrebovať počítač alebo notebook. Presvedčte sa, že majú v izbe dostatok zásuviek a prístup na internet. Nebojte sa byť prísni a stanoviť hranice, kedy, koľko a na čo môžu deti notebook využívať.
Úložný priestor ako kľúčová ingrediencia
Udržať detskú izbu upratanú je náročná úloha. Vašim deťom sa do toho často nechce a vy už ste unavení z ustavičného zbierania a odkladania vecí. Skryť neporiadok za zatvorenými dverami je síce tiež riešenie, ale len dočasné. Radšej sa zamerajte na dostatočný úložný priestor.
Kombinujte otvorené a uzavreté odkladacie možnosti. Trofeje, medaily a zaujímavé knihy pokojne vystavte na poličkách, kým menej potrebné veci skryte do priestoru pod posteľou, do integrovaných zásuviek, komody a úložných boxov.
Dôraz na personalizáciu
Nikto nepozná vaše deti lepšie ako vy. Pripravte im personalizovaný priestor, ktorý budú milovať. Použite farby a motívy, aké majú rady, dovoľte im vyvesiť plagáty (stena to znesie), rodinné fotografie, diplomy.
Nechajte voľnú ruku aj im samým, nech si vyzdobia priestor tak, aby zodpovedal ich predstavám. Samozrejme, že sa s vami budú musieť poradiť, no výber dekorácií či bytového textilu ponechajte prevažne v ich réžii. Toto je ich šanca, ako prejaviť názor.
Navrhnúť multifunkčný priestor, ktorým izba dospievajúceho dieťaťa určite je, sa zdá byť ako ťažká úloha, veríme však, že s týmito radami ste o krok bližšie k jej zvládnutiu. Podeľte s nami o vaše tipy a triky, ako tento priestor ešte viac vylepšiť.
Foto: Halfpoint/Shutterstock.com, Omegafoto/Shutterstock.com, Photographee.eu/Shutterstock.com