Súkromie v domácnosti a za vašimi oknami: nie je nič jednoduchšie

12.02.2024, ABC-bývanie.sk | Interiéry, domácnosť

Mať doma súkromie je pre každého z nás mimoriadne dôležité. Kľúčovým aspektom je zabránenie nežiaducim pohľadom do vášho domova zvonku. Riešenie je jednoduché.

Garnize-zavesy-1-X.jpg

 

Garniže a závesy

Okná síce poskytujú prirodzené svetlo a sú nevyhnutné na každodenné vetranie, ale zároveň môžu neúmyselne umožniť cudzím osobám nakúkať do vašich súkromných priestorov. Aby sa tomu zabránilo, mnohí majitelia domov používajú závesy na stropných koľajnicových garnižiach alebo tyčiach. Tieto spôsoby nielenže zvyšujú estetickú hodnotu miestnosti, ale zohrávajú aj významnú úlohu pri zachovaní súkromia.

Závesy sú azda najbežnejším riešením na zachovanie súkromia pri oknách. Dodávajú sa v rozmanitých farbách, vzoroch a tkaninách, čo majiteľom nehnuteľností umožňuje prispôsobiť si úroveň súkromia a zároveň doplniť dekor miestnosti. Závesy však nemusia slúžiť len na zabezpečenie súkromia, ale vytvoríte nimi kedykoľvek cez deň a najmä v noci poriadnu tmu. Počas dňa sa tak lepšie vyspia aj malé deti v prítmí.

Tip: Pridajte oknám funkčnosť a estetiku. Siahnite po dvojradovej garniži, ktorá umožňuje použitie dvoch vrstiev - záclon a závesov. Môžete tak lepšie regulovať svetlo prichádzajúce do miestnosti a rovnako aj eliminovať zvedavé pohľady susedov. Kvalitné garniže a tyče na záclony kúpite na https://www.pompeza.sk/garnize/.


Žalúzie podľa vašich potrieb

Garniže sú teda jednou z možností. Využiť však môžete, samozrejme, aj bežné žalúzie, ktoré budú blokovať prudké slnečné lúče a skryjú vás tiež pred pohľadmi zvonku. Možno bude pre vás novinkou, že existujú aj exteriérové žalúzie. Tie sa inštalujú na vonkajšiu časť okna a sú ešte efektívnejšie ako vnútorné.

Záleží na vás a rozpočte, aký máte k dispozícií. Zvážte však najmä to, ako veľmi ste vystavení vonkajším pohľadom a na akú svetovú stranu sú otočené vaše okná – vzhľadom na množstvo slnka, ktoré vám do nich počas dňa svieti.

Hoci sú okná potrebné na cirkuláciu vzduchu a prúdenie svetla do príbytku, dôležité je aj prijať opatrenia, aby ste doma mali súkromie. Závesy s garnižami a žalúzie rozličných typov slúžia ako účinné riešenia, ktoré sa postarajú, že v domácom súkromí vás nik nebude rušiť.

Foto: Piman Khrutmuang / Adobestock.com

Podobné články