Tipy, ako efektívne zladiť dvere s podlahou. Je to jednoduché

26.11.2019, ABC-bývanie.sk | Interiéry, domácnosť

Pri zariaďovaní bytu, domu či kancelárie je často náročné vytvoriť jednotný dizajn. Vizuálne zladiť všetky prvky v interiéri sa však dá veľmi jednoducho v prípade, že poznáte niekoľko základných pravidiel.

Podlahy-dvere-1-X.jpg

 

Zariaďovanie bytu či domu

Či už stojíte pred výzvou v podobe zariaďovania rodinného interiéru, alebo pracovných priestorov, vždy sa stretnete s otázkou, akú budete mať podlahu a ako s ňou zladíte dvere a zárubne. Tento krok je úplným základom a zároveň aj najdôležitejším prvkom interiéru. Interiérové dvere a podlaha totiž budú súčasťou priestoru dovtedy, kým sa opäť nepustíte do celkovej rekonštrukcie. Správny výber je teda naozaj dôležitý, preto by sa mu mal venovať dostatok času.


Dizajnové štýly

Vďaka množstvu dizajnov, ktoré sú dnes "trendy", sa môže zdať náročné vybrať si ten správny a vytvoriť z neho nadčasový komplet. Ak by sme si však chceli všetky dizajny zjednodušiť, v princípe je to o niekoľkých jednoduchý pravidlách.

Minimalizmus a industriálny dizajn sú trochu chladnejšie štýly. Vyuźívajú sa najmä v kanceláriách, ale postupne prenikajú aj do našich domovov. Ak máte malé miestnosti, tento štýl ich opticky zväčší, ak sú miestnosti veľké, pomôže vyzdvihnúť dominantné prvky. Pri minimalizme sa často volí biela podlaha spolu s bielymi lakovanými dverami a zárubňami. Obľúbené sú však aj sklenené riešenia. Industriálny dizajn zasa dokáže veľmi príjemne doplniť drevená podlaha s masívnymi dverami v podobnej farbe.

Podlahy-dvere-2-X.jpg

Teplo domova krásne dotvára škandinávsky, provensálsky a tiež tzv. štýl francúzskeho vidieka. Tieto štýly sa dajú tiež vďačne kombinovať, avšak vždy platí, že si treba vybrať jeden, ktorý bude dominovať. Vo všeobecnosti sa oveľa viac používajú teplé materiály ako drevo, látky či kožušiny.

Pri voľbe takéhoto konceptu s podlahou nebudete mať problém. Hodia sa tu u nás najpoužívanejšie drevené motívy a dopĺňajú ich drevené dvere so zárubňami. V tomto duchu si dokážete zariadiť domov ako v rozprávke alebo takisto moderne podľa vzoru hygge.


Najčastejšie chyby

Najčastejšou chybou je zle zvolená farba dverí či zárubne. Snažte sa pri nákupe vždy myslieť na farbu podláh, prípadne si vezmite so sebou vzorku. Ak je kontrast medzi dverami a podlahou značný, môže pôsobiť rušivo a pri dobre dizajnovanom interiéri vyznie ako päsť na oko.

Podlahy-dvere-3-X.jpg

Ak nemáte niekoho, kto by vám s výberom pomohol, môžete sa riadiť aj podľa pravidla "zladiť všetky farby dokopy". Zárubňa a dvere by mali byť, pochopiteľne, v rovnakej farbe, príp. s identickou štruktúrou. Nemusíte sa však za každú cenu snažiť nájsť aj rovnakú podlahu. Tu by v ideálnom prípade mal vzniknúť menší kontrast, ktorý ich farebne odlíši. Samozrejme, snažte sa zachovať tú istú štruktúru. Čiže ak máte podlahu zo svetlého duba, pokojne môžete vyskúšať na dverách iné ponúkané odtiene napríklad dýhovaných dverí.


Vyberajte dlhodobé riešenia

Pri výbere dverí a zárubne sa snažte vždy myslieť dlhodobo. To, pravdaže, platí aj pri podlahe, na ktorej môžete vidieť poškodenia často ešte skôr. Investujte teda do kvalitných materiálov, overených značiek a skúste sa vyhnúť lacným náhradám.

Myslite aj na detaily, povedzme ako sa tá-ktorá izba využíva. Ak viete, že v kuchyni sa môže častejšie niečo vyliať alebo spadnúť, a aj napriek tomu chcete drevenú podlahu, skúste to rozčleniť. Môžete napríklad dlažbou vkusne odlíšiť pracovnú časť od zvyšnej časti kuchyne, kde bude podlaha. Ak chcete drevenú podlahu alebo podlahu s dreveným motívom všade, najmä v takých miestach, ako je kuchyňa, siahnite po odolných materiáloch.

Tip na záver: Ak si nie ste istý, akú podlahu či dvere zvoliť, obráťte sa na odborníkov. V predajniach DVERE PRÜM, s.r.o., vám pomôžu aj s výberom správneho materiálu, aj s farbou dverí a podláh.

Foto: DVERE PRÜM

Podobné články