Umožnite energii, aby mohla nehatene prúdiť, pomôžu jej aj dvere

18.12.2023, Dagmar Jančovičová | Interiéry, domácnosť

Podľa tradičného čínskeho učenia feng-šuej o tom, ako žiť v harmónii s prostredím, sú rovnako ako rozmiestnenie nábytku dôležité vchodové aj interiérové dvere. Obe zásadne ovplyvňujú prúdenie energie.

Rovnováha vody a vetra, presne o tom je feng-šuej: vietor energiu rozptyľuje a voda ju, naopak, udržiava. Rovnováha medzi týmito dvoma živlami má pozitívny vplyv na harmóniu a rovnováhu v našich domovoch i v práci. Nemusíte mať celý interiér zariadený v súlade s princípmi tohto starého čínskeho učenia, dôležité je zamerať sa na dvere a okná.

Dvere-feng-suej-1-X.jpg


Vchodové dvere

Podľa feng-šuej cez vchodové dvere vstupuje do domu čchi, životná sila alebo ak chcete, hlavná sila prírody, ktorá zohráva dôležitú úlohu pri určovaní kvality harmónie v interiéri. Preto sa vchodové dvere v čínskom učení nazývajú aj ústa. Platí, že čím sú dvere z pohľadu tohto učenia silnejšie a kvalitnejšie, tým silnejšia a kvalitnejšia je aj energia dostupná pre ľudí, ktorí sa v interiéri zdržiavajú.

Silu vchodu určujú farby a materiál dverí, ktoré zas ovplyvňuje orientácia na svetové strany. Okrem farieb a materiálov treba pri vchodových dverách dodržať niekoľko ďalších pravidiel. Nemali by mať pred sebou žiadnu prekážku (napríklad stĺp verejného osvetlenia alebo zaparkované auto).

Mali by sa otvárať smerom von, čo nie je v našich zemepisných šírkach bežné. Je vhodné na každú stranu dverí umiestniť kvety, ale treba si dať záležať na tom, aby boli v dobrej kondícii. Kontajner na smeti či akékoľvek iné prekážky v blízkosti dverí vytvárajú energii zbytočnú prekážku.


Materiály a farby

Ak chcete, aby vo vašom dome, podniku či kancelárii prúdila silná energia a vládla príjemná harmónia, vchodové dvere by mali materiálom a farbou korešpondovať so svetovou stranou, na ktorú sú orientované.

Ak sú dvere orientované na východ alebo juhovýchod, mali by byť z dreva a natreté zelenou, čiernou či hnedou farbou. Vchodové dvere orientované na juh harmonizujú s elementom ohňa. Tomu tiež najlepšie pristane drevo, najvhodnejšie v červenej, vo fialovej, výrazne oranžovej, žltej a sýtoružovej farbe.

Dvere orientované na západ, severovýchod alebo juhozápad korešpondujú s elementom zeme a pristanú im zemité farby – piesková, bledožltá, ale aj biela. S elementom vody sa spájajú dvere orientované na sever. Preto sú najlepšie farby čierna a modrá.

Dvere-feng-suej-2-X.jpg


Čo sa deje za dverami?

Vstupná hala by mala byť svetlá, priestranná a nemala by byť preplnená nábytkom ani kadejakými vecami. V ideálnom prípade je mať kabáty, bundy, topánky, kabelky pekne uložené v uzavretom šatníku a v policiach.

Priamo oproti vchodovým dverám by nemala byť kúpeľňa, toaleta ani schodisko. Ak máme niekde v dome dvoje dverí oproti sebe, prúdiacu energiu treba spomaliť (napríklad nižšie zavesenou lampou, malým stolíkom či skrinkou). Dvere na toalete a kúpeľni by mali byť pre unikanie pozitívnej energie vždy zatvorené.

Ideálne sú podľa feng-šuej zasúvacie dvere, ktoré sú pri otvorení schované v stene v puzdre a keď sa zavrú, pekne priliehajú k sebe bez toho, aby ich narúšal prah či zárubňa. Takéto dvere môžu byť použité v celom dome aj na šatníku. Ich farba a materiál by tiež mali korešpondovať s orientáciou na svetové strany.

"Akékoľvek interiérové dvere, či už posuvné alebo klasické, dokážu dobrí výrobcovia prispôsobiť potrebám zákazníkov alebo interiérových dizajnérov. Nie je problém urobiť otváranie naľavo či napravo, smerom von alebo dnu, prispôsobiť výšku aj šírku dverí. A u nás dokonca vieme dizajn dverí urobiť na každej strane z iného materiálu a v inej farbe," hovorí Tomáš Barbořík, riaditeľ spoločnosti J.A.P. Slovakia.


Okná a dvere

Ďalšími prvkami, cez ktoré prúdi do domu energia, sú okná. Tie by nemali byť umiestnené oproti dverám, pretože energia sa tak vo vnútri neudrží. Platí, že na jedny dvere by mali byť v miestnosti maximálne tri okná, umiestnené tak, že dve sú vedľa seba a tretie je na druhej strane, ale nie úplne oproti. Vhodné je okná niekoľkokrát denne otvoriť dokorán a vyvetrať. Vtedy spolu so vzduchom prúdi dovnútra aj životodarná energia.

Prúdenie energie ovplyvňuje aj tieniaca technika. Bez ohľadu na to, či máte vonkajšie alebo interiérové žalúzie, vždy, keď sú zavreté, dovnútra sa nedostáva svetlo, teplo ani energia. Z pohľadu feng-šuej sa odporúča mať žalúzie čo najčastejšie odkryté alebo nastavené tak, aby dovnútra aspoň čiastočne prenikalo svetlo a energia.

Hliník prúdenie energie urýchľuje, bambus energiu harmonizuje. Ak používate textilné žalúzie, mali by sa udržiavať v maximálnej možnej čistote. To isté platí pre záclony a závesy: mali by byť čo najčistejšie a pokiaľ to nie je nutné, mali by byť odtiahnuté.

Dvere-feng-suej-3-X.jpg


Prúdenie energie

  • Z hľadiska prúdenia energie je dôležité, aby za dverami nič nezavadzalo energii. Mali by sa dať otvoriť na 90 stupňov alebo majú byť zasúvacie do steny.
  • V okolí interiérových ani vchodových dverí by nemali byť naukladané žiadne veci (kôš na bielizeň, topánky, papuče, suché kvety, vrecia s odpadkami čakajúce na vynesenie).
  • Ak je v miestnosti posteľ, mala by byť umiestnená tak, aby z nej bolo vidieť na dvere.
  • Pozor však, aby nohy postele nesmerovali k dverám a tiež aby neboli v jednej línii s nimi.
  • V izbe, kde spíte, by ste nemali mať pracovný stôl. Narúša to rozdelenie súkromného a pracovného života. Treba mu nájsť miesto v inej miestnosti.
  • Ak máte pracovný stôl umiestnený pri okne, pred začatím práce najskôr dobre vyvetrajte a potom zatiahnite závesy či žalúzie, aby energia ostávala v miestnosti a dobre sa vám pracovalo.

Foto: iStock

Podobné články