Vdýchnite príbytku a interiéru štýl, skúste popustiť uzdu aj fantázii

29.01.2021, ABC-bývanie.sk | Interiéry, domácnosť

Zariaďovanie domácnosti je pre niekoho obľúbenou kreatívnou činnosťou, kým iní to odkladajú, ako sa len dá. Pritom to nie je nič komplikované: nemusíte mať schopnosti bytového dizajnéra, stačia iba osvedčené rady a tipy a trochu odhodlania.

Hlavným miestom rodinných domov alebo bytov je zväčša obývacia izba. Po náročnom dni sa tu zíde celá rodina a trávi spoločné chvíle. Či už máte deti alebo nie, je to zaručene centrum všetkých vašich osláv, hostín a spoločenských večerov s priateľmi. Na zariaďovanie obývačky si preto treba nechať viac času. Nielenže hrá nemalú rolu v každej domácnosti, ale vyznačuje sa aj pestrosťou, pokiaľ ide o nábytok a ostatné vybavenie. Postačí staviť na praktickosť a kvalitu a nájdete tie najlepšie kúsky, ktoré vám vytvoria nové, príjemné prostredie.

shutterstock_305078468-1-X.jpg


Srdce každej domácnosti: usaďte hostí

Ak sa rozhodnete vdýchnuť svojej obývačke nový život, prvým bodom na zozname by mali rozhodne byť pohovky. Jedna či dve, záleží na veľkosti miestnosti, pohovky sú základom každej obývacej izby. Pri výbere je však potrebné, aby ste venovali pozornosť určitým faktorom, ako je napríklad materiál, rozmery a celkový dojem.


Myslite na efektívnosť

Keď pracujete s malým priestorom, je vhodné vybrať taký kus nábytku, aký farebne zapadne a nezaberie polovicu voľného priestoru. Napríklad ak ste vždy túžili po rohovej sedačke, no nemáte dosť miesta, zbytočne sa tým netrápte. Naopak, zvoľte niečo veľkostne skromnejšie a doplňte to jednoduchým kreslom či taburetkou. Vytvoríte tak oveľa útulnejšie prostredie. Čo sa týka efektívnosť, zvážte, či stojíte aj o úložný priestor. Zíde sa, ak máte časté návštevy, keďže výborne ukryje všetky vankúše, deky či paplóny.


Veľká rodina, veľa miesta

Ďalším bodom pri výbere pohovky je možnosť rozloženia. Je to skvelé najmä pre tých, čo bývajú v menších bytoch. Rozkladací gauč v noci poskytne príjemné spanie a ráno sa veľmi ľahko zloží, takže nezaberá zbytočne veľa miesta, čo je veľké plus. Svoje miesto si však nájde aj inde ako trebárs v garsónke. Či už vo vašej obývačke, v pracovni, prípadne v hosťovskej izbe. Je to cenovo prijateľnejšia voľba, ak nechcete investovať do klasickej postele. Kvalitná pohovka úplne postačí.

shutterstock_1507716947-1-X.jpg


Úložný priestor sa vždy hodí

Ak náhodou nezvolíte rozkladaciu sedačku, nič to. Miesto môžete nájsť aj inde. V komodách, TV skrinkách alebo policových regáloch hravo schováte všetky deky, knižky alebo DVD filmy. Váš nový nábytok už stačí len poriadne rozžiariť a s tým vám pomôžu stropné svietidlá.


Experimentujte, ale s rozumom

Farebné kusy nábytku sa v posledných rokoch stali veľkým hitom v bytovom dizajne a niet sa čomu diviť. Vyzerajú krásne a nadchnú nejedného hosťa, no pri výbere sa žiada opatrnosť. Pracovať s extravagantnými kúskami môže byť náročné a výsledok vždy nie je taký, ako ste si predstavovali. Voľte preto také farby, aké ladia s ďalším nábytkom a dekoráciami.


Police sú vždy vítané

Doplnkov pre obývacie izby je dnes na trhu neúrekom. Či už ste milovník kníh alebo fanúšik klasickej hudby, miesto pre svoje knižky alebo platne nepochybne nájdete. Spoľahlivým pomocníkom sú police a poličky. Nielenže sa predávajú prakticky v ktorejkoľvek farbe, ale sú tou najjednoduchšou formou dekorácie, akú oceníte, najmä ak nepracujete s veľkým priestorom. K dispozícii sú vo všetkých možných tvaroch a veľkostiach. Obľúbenými sa v posledných rokoch stali aj minimalistické závesné lampy.

Foto: {New Africa} / Shutterstock.com, {Africa Studio} / Shutterstock.com

Podobné články