Veľké čarovanie na malej ploche: ako si zariadiť neveľkú kúpeľňu

01.07.2018, ABC-bývanie.sk | Interiéry, domácnosť

Máte doma malú kúpeľňu? Žiaden problém. Kým si však začnete lámať hlavu nad tým, ako do neveľkej kúpeľne vpratať všetko, čo potrebujete, prečítajte si zopár tipov, ako si s malým priestorom poradiť.

Do kúpeľne sa toho zväčša musí zmestiť viac ako do iných miestností v byte. Okrem umývadla, vane či sprchového kúta v nej často býva i toaleta, práčka a treba tam mať aj úložné priestory. Lenže kúpeľňa nie je nafukovacia. A tak je občas nutný kompromis. Ak na to pôjdete s umom, bude vás zariaďovanie v malom priestore baviť. Všetko, po čom vám srdce v neveľkej kúpeľni túži, nájdete v online katalógu nábytku a dekorácií. Na najkrajšie kúpeľne, aké vás pri zariaďovaní môžu inšpirovať, sa pozrite na Favi.sk.

Kupelna-Favi-1-X.jpg


Praktická kúpeľňa bez obmedzovania

Milujete relax vo vani, ale do kúpeľne sa vám ledva vojde sprcha? Kúpeľ s voňavou penou si môžete dopriať v sprchovom kúte s minivaňou. Miesto dokážu ušetriť aj atypické vane, aké sa tvarom prispôsobia dispozíciám miestnosti. Okrem rozmerov priestor ušetríte i vhodnou hĺbkou vaničky. Môžete si dožičiť aj obľúbené rozjímanie pod sprchou. Stačí si kúpiť vaničku s protišmykovým povrchom a priestor okolo ochrániť pred vodou priečkou či závesom.


Úložné priestory do malej kúpeľne

Bez úložných miest sa v kúpeľni nezaobídu ani ženy, ani muži. Aby tu však nenastal chaos, vyberte si nábytok s chytrým systémom. Zvážte, čo všetko v kúpeľni skutočne potrebujete. Na uteráky a osušky sa zíde bielizník s úložným priestorom. Ak neviete, kam s kozmetickými či hygienickými prípravkami, využite skrinku s väčším množstvom malých zásuviek. Miesto ušetríte, ak ju umiestnite pod umývadlo.

A čo všadeprítomné fľaštičky od šampónov? Zrušte výstavku používaných značiek na vani a investujte do organizérov a otvorených kontajnerov. Nájdete ich medzi doplnkami do kúpeľne.


Optické čary

Aj malá miestnosť môže pôsobiť vzdušne a zdať sa, že je väčšia. Sú na to šikovné triky. Priestor opticky zväčšíte bielymi odtieňmi, doplnenými o jemné farebné kontrasty. Okrem liniek a pruhov miestnosť rozžiaria aj výrazné tóny žltej, modrej alebo červenej. Pozrite si ponuku obkladov do kúpeľne na tejto stránke: https://favi.sk/produkty/kategorie/obklady/do-kupelne. A čo zrkadlá? Čím viac zrkadiel a skiel, tým väčšia sa bude miestnosť zdať.


Svetlo

Nie každá kúpeľňa má okná, aby do nej prúdilo prirodzené svetlo. Na správne osvetlenie preto treba myslieť už pri stavbe bytu či rekonštrukcii kúpeľne. Kúpeľňa sa od ostatných miestností v byte líši najmä tým, že je v nej takmer stále vlhko. Svietidlá by ste preto mali voliť nielen podľa toho, koľko svetla dajú, ale najmä s ohľadom na ich bezpečnosť. Svetlo v kúpeľni musí mať stupeň krytia vždy vyšší než IP44.

Ako hlavné osvetlenie sú najbežnejšie stropné svietidlá alebo bodové svetlá. Okrem nich sa zároveň odporúča osvetliť i zrkadlo s umývadlom. Miestnosť sa ešte viac rozžiari a dobré svetlo sa bude hodiť pri líčení či holení.

Favi je najväčší vyhľadávač nábytku a dekorácií na Slovensku. Okrem toho pôsobí aj v ďalších krajinách – v Českej republike, Rumunsku a Poľsku.

Foto: Favi.sk

Podobné články